Przejdźmy zatem do multimedialnej strony urządzeń od AllView. Na papierze w obu telefonach znajdziemy aparaty o 8-megapikselowej matrycy z tyłu i 2-megapikselowej matrycy z przodu. W praktyce wypada to trochę inaczej. Przede wszystkim matryca w X2 Twin ma proporcje 16:9, zatem zdjęcia o tych pożądanych przez większość proporcjach wykonamy w pełnej rozdzielczości, która wynosi dokładnie 3840×2160 pikseli (8,3 megapiksela). W Viperze i matryca ma proporcje 4:3 i rozdzielczość 3264×2448 pikseli (8,0 megapikseli), a zatem zdjęcie w formacie 16:9 wykonamy w maksymalnej rozdzielczości 6 megapikseli. Przednie aparaty także różnią się rozdzielczością i proporcjami: w większym modelu jest to 2,4 megapiksela w 16:9 a w mniejszym 1,9 megapiksela w 4:3.


Dostęp do aparatu mamy już z poziomu ekranu blokady. Przyjrzyjmy się najpierw interfejsowi aplikacji w modelu X2 Twin. Po lewej stronie znajdują się 4 ikony, które oznaczają różne tryby: normalny, ożywionego zdjęcia (oprócz zdjęcia telefon rejestruje krótki filmik bez dźwięku), pięknej twarzy (gdy telefon wykryje twarz, jest ona wygładzana i korygowana niczym w Photoshopie – wygląda to bardzo tanio) oraz panoramiczny. U góry mamy dostęp do często używanych opcji, takich jak tryb HDR, ustawienia lampy błyskowej, przełączenie aparatu, a nawet możliwość zwolnienia migawki po wykryciu przez telefon gestu Victoria.


Koło zębate w rogu zawiera więcej ustawień, takich jak balans bieli, ekspozycja, etc. Dobrze, że nie musimy przełączać się między trybami w celu zrobienia zdjęcia lub rejestracji wideo, tylko oba przyciski są na jednym ekranie. Do rejestracji obrazu nie możemy niestety użyć przycisku regulacji głośności.


Aplikacja aparatu w Viperze i wygląda trochę mniej nowocześnie. Tutaj już musimy przełączać się między trybem fotografowania oraz rejestrowania wideo, ale za to zdjęcia zrobimy za pomocą fizycznego przycisku głośności. Po lewej stronie możemy na stałe rozwinąć pasek menu. Znajdziemy tu takie ustawienia jak: tryb przechwytywania (m. in. normalny, panorama, wymazywanie, który usuwa obiekty w ruchu, piękno twarzy albo najlepsze ujęcie), uchwyć akcję (sposób, w jaki sposób chcemy zrobi zdjęcie – np. przez dotknięcie ekranu albo po wykryciu uśmiechu), balans bieli, efekt koloru oraz jeszcze więcej opcji takich jak HDR czy ISO.


Trzeba przyznać, że Viper i bardzo szybko rejestruje kolejne zdjęcia, natomiast X2 Twin potrzebuje na zapisanie każdego około 1 sekundy. A jak jest z jakością? Całkiem dobrze. X2 Twin rejestruje zadowalającą ilość szczegółów, kolory są naturalne, pochwalić można też skuteczny tryb HDR. Zdecydowanie zbyt wolny jest autofocus. Viper i wypada zauważalnie gorzej od większego brata przez większą ilość szumów czy gorszy kontrast, ale i tak nie jest źle.

X2 Twin – przykładowe zdjęcia:








Viper i – przykładowe zdjęcia:








Jeśli chodzi o filmy, niezbyt przemyślane jest to, w jaki sposób Allview nazwało jakość FullHD w obu modelach. W X2 Twin jest do wyboru jakość Niski/Średnie/Wysoki/Wysoka a w Viperze i – Niski/Średni/Wysoki/Ładny, z czego FullHD to zawsze ta ostatnia pozycja. Jakość filmów jest naprawdę dobra, choć te z X2 View cechują się większą szczegółowością i lepszym odwzorowaniem barw.

X2 Twin – przykładowe nagranie:

Viper i – przykładowe nagranie: