Zarówno X2 Twin, jak i Viper i, zostały wyposażone w duże ekrany IPS. W większym smartfonie jest to 5,0-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 720×1280 pikseli (294 ppi), a w mniejszym – 4,7-calowy o rozdzielczości 540×960 pikseli (223 ppi). W obu urządzeniach rozdzielczość wydaje się wystarczająca, a piksele nie „kłują” w oczy. Ekrany pozytywnie zaskakują bardzo dobrym odwzorowaniem barw, świetnym kontrastem oraz kątami widzenia. Jasność również stoi na wysokim poziomie, podobnie jak czułość paneli dotykowych. Zdecydowanie jest na co popatrzeć.


Dzięki temu, że producent zdecydował się umieścić przyciski systemowe pod ekranem, mamy do dyspozycji więcej przestrzeni roboczej. Same przyciski wyglądają dość oryginalnie – w X2 Twin mają postać trzech małych kropek a w Viperze i trzech dziwnych okręgów lub „półksiężyców”. Środkowy przycisk to standardowy „home”, z prawej to „wstecz”, a z lewej „więcej”. Aby zobaczyć uruchomione aplikacje, musimy przytrzymać klawisz „home”.


Oba telefony pracują pod kontrolą Androida w wersji 4.4.2 KitKat, jednak w przypadku Vipera i producent postanowił mocniej zaingerować w system. Inny jest już sam ekran główny, ponieważ telefon oferuje do wyboru 5 różnych motywów, z których domyślnie ustawiony jest motyw „Viper”. Mi bardziej do gustu przypadł motyw „Android”, ponieważ jest najbardziej minimalistyczny i przejrzysty, ale do testu pozostawiłem „Vipera”.



X2 Twin to telefon, któremu zdecydowanie bliżej do „czystego” Androida. Wystarczy spojrzeć na menu ustawień ekranu, które tylko nieznacznie odbiega od tego w KitKacie: mamy tu do wyboru tapety, widżety i ustawienia. W Viperze i wygląda to zupełnie inaczej, trochę bardziej chaotycznie. U góry możemy dodawać ekrany a na dole wyświetlane są widżety, aplikacje oraz skróty. Tapety, a nawet efekty przechodzenia między ekranami zmienimy z poziomu specjalnego widżetu.


Centrum powiadomień w obu telefonach podzielono na 2 zakładki. Jedna zawiera powiadomienia a druga skróty do potrzebnych funkcji. W Viperze ikony są mniejsze, a ponadto możemy podejrzeć, ile procent pamięci RAM wykorzystuje w danej chwili nasz smartfon. Pod ręką mamy również regulację jasności. Jeśli jesteśmy już przy powiadomieniach, warto dodać, że X2 Twin został wyposażony w diodę powiadomień, która znajduje się nad ekranem, jednak jest dość kapryśna i nie zawsze chciała się zaświecić.



W obu telefonach znajdziemy bardzo podobny zestaw aplikacji, jednak na pełne wersje komercyjnych programów nie mamy co liczyć. Antywirus Bitdefender to zaledwie 14-dniowa wersja próbna, za którą musimy zapłacić 32,95 zł, jeśli chcemy jej używać przez rok. A ciekawie brzmiąca aplikacja Selfcare to tylko skrót do strony AllView, z której możemy pobrać instrukcje do telefonu, informacje dotyczące gwarancji czy odpowiedzi FAQ, na dodatek w języku rumuńskim.


Zdecydowanie bardziej warto przyjrzeć się standardowym aplikacjom. W X2 Twin znajdziemy programy firmy ES – np. ES Eksplorator plików, a w Viperze i jego odpowiednikiem jest Przeglądarka plików, stworzona przez AllView. O ile ES Eksplorator plików wygląda raczej zwyczajnie, i jest podobny do wielu innych eksploratorów dostępnych w Sklepie Play, tak Przeglądarka plików pozytywnie mnie zaskoczyła. Jest minimalistyczna, przejrzysta i ma ładne ikony.


Podobnie jest w przypadku Menadżera zadań ES (w X2 Twin) i Menedżera systemu (w Viperze i). Ten pierwszy jest po angielsku i oferuje „zabicie” wszystkich procesów, usunięcie niepotrzebnych plików oraz zarządzanie energią. Ten drugi nie dość, że jest bardziej atrakcyjny wizualnie, pozwala także na monitorowanie naszego transferu danych, zarządzanie zainstalowanymi aplikacjami oraz zmianę uprawnień nadanych określonym aplikacjom. Naprawdę przydatne funkcje.


To nie wszystkie aplikacje, które są bardziej dopracowane w modelu Viper i. Dziwne, że w droższym X2 View producent postanowił pozostać przy natywnych aplikacjach od Google lub oprogramowaniu firm trzecich, a w Viperze i zastąpił je własnymi, zazwyczaj bardziej atrakcyjnymi odpowiednikami. Warto spojrzeć np. na Kalendarz, Zegar, Kalkulator, a nawet zmienione Ustawienia.





Oczywiście aplikacje i rozwiązania od Google w żadnym wypadku nie są wadą X2 View, bo są to porządne i funkcjonalne aplikacje. Mnie jednak bardziej przypadły do gustu te w modelu Viper i. Dodatkowo, tańszy model posiada programy, jakich nie znajdziemy u większego brata: np. efektowna, ładnie animowana aplikacja Pogoda oraz Kompas.


Jeśli chodzi o wydajność, zarówno X2 Twin, jak i Viper i, radzą sobie naprawdę dobrze, chociaż w tej dziedzinie na prowadzenie wychodzi X2 Twin. Niestety, Vipera i kilka razy udało mi się zawiesić, i to tak, że nawet trudno go było uruchomić ponownie. Zdarzało się to podczas uruchamiania standardowych aplikacji, takich jak Internet czy Pogoda. W obu modelach znajdziemy 1 GB pamięci RAM oraz procesory MediaTek z rdzeniami ARM Cortex A7: w większym jest to 8 rdzeni o taktowaniu 1,4 GHz z grafiką Mali-450, a w mniejszym 4 rdzenie o taktowaniu 1,3 GHz z grafiką Mali-400. Przekłada się to odpowiednio na wyniki: 26991 oraz 18553 punkty w benchmarku AnTuTu. W praktyce telefony pracowały szybko i nie trzeba było na nie czekać. Obie słuchawki wyposażono w 8 GB pamięci wbudowanej, z czego w X2 Twin dla użytkownika dostępne jest 5,65 GB, a w Viperze i – 3,7 GB.