Nowa Nokia 6310 jest udanym następcą popularnego modelu 6210. Chociaż w wyglądzie zewnętrznym niewiele się zmieniło, to innowacje tego telefonu kryją się w środku. Bluetooth, GPRS i cyfrowy dyktafon oraz elektroniczna portmonetka to cztery całkiem nowe funkcje dostępne w tym modelu.

Dane podstawowe
Nokia 6310 odbiega trochę swoimi rozmiarami (129x47x19 mm) od innych modeli dostępnych na rynku. Ciężar telefonu również nie jest najmniejszy – 111 gramów to dosyć dużo. Czas pracy sprawia, że model ten plasuje się jednak w ścisłej czołówce. Według producenta telefon może działać przez ponad 18 dni w trybie standby lub pozwalać na przeprowadzenie ponad 5 godzin rozmowy. Podczas testu aparat działał ponad tydzień, jednak użytkownicy korzystający z transmisji Bluetooth lub GPRS powinni liczyć się ze znacznym skróceniem tego czasu. Standardowo producent montuje w aparacie baterie litowo-polimerowe 1100 mAh. W nowym zestawie, oprócz telefonu znajdują się jeszcze: instrukcja, ładowarka oraz płyta CD z oprogramowaniem Nokia PC Suite.

Funkcje i wyposażenie
Poza GPRS-em, Bluetooth i elektronicznym portfelem, opisanymi niżej, w telefonie nie ma wielu nowych funkcji. Trzeba jednak przyznać, że poprzedni model – 6210 oferował ich aż nadto, więc w żadnym wypadku nie można twierdzić, że Nokia 6310 jest aparatem wyposażonym skromnie. Nowością jest wbudowany cyfrowy dyktafon (umożliwiający zapisanie do 3 minut nagrania) oraz sterowanie głosowe. Niestety aparat oferuje możliwość nagrania tylko pięciu zakładek głosowych. Drobne zmiany wprowadzono również w funkcji kalendarza – strona kalendarza zawiera teraz widok miesięczny a nie tygodniowy. Pod wskazaną w kalendarzu datą można zapisać 4 rodzaje notatek – spotkania, przypomnienia, urodziny lub połączenia. Pamięć telefonu na notatki (obejmująca 250 rekordów) powinna wystarczyć większości użytkowników. Spośród nowych funkcji wymienić można jeszcze stoper oraz minutnik.
Alarm wibracyjny Nokii 6310 jest dobrze wyczuwalny, a wybieranie głosowe działa nawet w miejscach o większym natężeniu hałasu. Wielu osobom z pewnością przyda się funkcja tworzenia grup oraz profili. Pierwsza funkcja umożliwia wybranie maks. 5 grup osób z którymi się kontaktujemy. Każdej grupie przypisać można logo lub indywidualny sygnał dzwonka. Funkcja profili umożliwia natomiast szybką zmianę ustawień telefonu w zależności od miejsca, gdzie znajduje się użytkownik, np. gdy znajduje się on na ważnym spotkaniu może wybrać profil „spotkanie”, wtedy sygnał dzwonka jest cichy lub wyłączony. Nokia 6310 udostępnia 6 profili, które można samemu zmieniać. Nowością znaną już z modelu 8310 jest możliwość ustawienia czasu działania danego profilu. Po ustalonym przez użytkownika czasie telefon dokonuje samoczynnej zmiany profilu.
Bardzo pojemna (500 wpisów) książka telefoniczna umożliwia przypisanie jednej osobie kilku numerów telefonów (np. domowego, służbowego itp.). Ponadto do każdego wpisu dodać można również adresy e-mail, adresy pocztowe oraz krótkie notatki.

Elektroniczna portmonetka
O możliwości dokonywania zakupów przy pomocy telefonów komórkowych mówi się od dawna. Przez długi czas usługi tego typu dostępne były jednak tylko dla wybranych, testowych grup użytkowników. Wprowadzenie elektronicznej portmonetki w Nokii 6310 ma na celu spowodować wzrost popularności transakcji m-commerce. Czy tak się jednak stanie, jeszcze nie wiadomo. W elektronicznym portfelu Nokii 6310 zapisać można takie informacje jak numery kart kredytowych, adresy wysyłki produktów czy też adresy wysyłki rachunku. W trakcie zamawiania towarów wystarczy jedno naciśnięcie przycisku, a wszystkie dane przekazane zostaną do sklepu w którym dokonujemy zakupów. Dostęp do wszystkich informacji zapisanych w telefonicznym portfelu możliwy jest po wpisaniu kodu.

Transmisja danych
Tutaj w nowej Nokii 6310 dzieje się najwięcej. GPRS oraz Bluetooth to dwa standardy, które w najbliższym czasie mają szansę rozpowszechnić się najbardziej. Telefon podłączyć można do komputera na trzy sposoby: przy pomocy kabla, poprzez łącze na podczerwień IrDA oraz poprzez łącze Bluetooth. Instalacja oprogramowania do obsługi modemu jest szybka i prosta. Każdy rodzaj połączenia (IrDA, Bluetooth i port szeregowy) instalowany jest jako oddzielny modem. Transmisja danych przebiega bez zakłóceń – telefon nie wylogowuje się samoczynnie z sieci GPRS jak ma to miejsce w przypadku niektórych modeli konkurencji.