Skrót SAR pochodzi od wyrażenia Specific Absorption Rate. Wartość współczynnika SAR informuje nas jak dużo energii wypromieniowanej przez dany aparat absorbowane jest przez organizm użytkownika.
Naukowcy mają do dyspozycji trzy metody określania SAR. Pierwsza metoda opiera się na pomiarach natężenia pola elektrycznego przy pomocy specjalnie skonstruowanych anten umieszczanych w materiałach o ściśle określonych właściwościach. Druga metoda polega na mierzeniu efektów termicznych wywoływanych przez promieniowanie – w danym ośrodku wystawionym na działanie promieniowania umieszczane jest urządzenie mierzące zmiany temperatury tego ośrodka. Ze względu na ogromną różnorodność zjawisk rozchodzenia się ciepła ta metoda uznawana jest za niedostatecznie dokładną. Trzecia metoda angażuje modelowanie komputerowe i uznawana jest za zadowalającą. Komputerowe modelowanie właściwości organizmów oraz badanych telefonów jest jednak drogie i czasochłonne.
![]() |
fot. Pomiar współczynnika SAR Antena umieszczana jest w pojemniku o kształcie ludzkiej głowy, który wypełniony jest specjalną cieczą o właściwościach zbliżonych do właściwości ludzkiego mózgu |
Najczęściej stosowaną obecnie metodą jest metoda pierwsza. Została ona przyjęta jako jedyna metoda liczenia wartości SAR dla telefonów komórkowych. Do symulacji właściwości fizycznych mózgu wykorzystywana jest specjalna ciecz, która jest umieszczana w pojemniku przypominającym kształtem ludzką głowę. Pod pojemnikiem umieszczany jest dany telefon komórkowy nadający z największą możliwą mocą. Przy pomocy anten mierzy się pole elektryczne występujące w cieczy a następnie obliczana jest wartość SAR.
Wartość SAR można obliczać na dwa sposoby. W Europie wartość SAR wyliczana jest jako wartość uśredniona w przeliczeniu na 10g. tkanki. Uśrednienie wartości SAR odbywa się w następujący sposób: najpierw przy pomocy urządzeń pomiarowych znajdowane są miejsca, w których natężenie pola elektrycznego jest największe; wokół tego miejsca, w promieniu odpowiadającym 10g. masy ciała, przeprowadza się kolejne pomiary; uzyskane wyniki są uśredniane dla 10g tkanki. W Ameryce wartość SAR uśredniana jest w przeliczeniu na 1g tkanki. Wartości współczynnika SAR zależą od sposobu liczenia, wyniki są różne, np. wartość SAR dla telefenu Alcatel One Touch 511 liczona na sposób europejski wynosi 0.3W/kg, a liczona na sposób amerykański – 0.53 W/kg. Różnice wynikają z tego, że najwyższa lokalna wartość natężenia pola elektrycznego jest w Europie uśredniana z innymi pomiarami wykonanymi w promieniu większym niż to jest robione w Ameryce. Podane razem na niektórych stronach internetowych wartości SAR liczone na dwa sposoby nie są ze sobą porównywalne.
Dobreeee
i wszystko jasne
hej, mam pytanie (może trochę nie na temat) co sądzicie o nowej metodzie wykrywania raka? Można o tym przeczytać no tojefura.com
ja mam inny patent na pomiar SAR…
dać kolesiowi(okazowi testowemu) telefon z właczonym edgem na miesiąc i zobaczyć czy nie świeci w nocy
Haha :lol
Ciekawy artykuł ale autor powinien jeszcze napisać, w jakim stopniu to promieniowanie jest szkodliwe dla zdrowia 🙂 (podobno osobom, które grają przez parę lat po kilka godzin dziennie na telefonie, grozi nawet rak mózgu)
ja mialam guza mozgu i nie gram na telkefonie
Jak to jest? Gra się rękami na telefonie więc czemu rak mózgu?
Nieliczni wciąż jeszcze prowadzą przez telefon rozmowy, przykładając go do ucha. Podobno w pobliżu narządów słuchu jest mózg 🙂
Ja trzymam w pewnej odległości
Zobaczymy za parę lat jak te wasze smartfony mają wpływ na wzrost zachorowalności na nowotwory.
Podejrzewam, że spory, bo po co komu procesor dual core lub 1,5 ghz w kieszeni emitujący WIFI, BLUETOOTH, i Internet.
No ale śmierć nie wybiera.
To wy ją wybieracie a w reklamach tego nie powiedzą, bo by marketing padł – nie byłoby kretynów, co by chcieli kupić.
Telefon, który tak bardzo kocham i ułatwia mi życie, stanowi zagrozenie dla mnojego zdrowia. LOL. NIe no, moze i to prawda, ale sam nie wiem co po mialbym sie tym przejmowac i tak predzej czy pozniej padne martwy.
Nasze zycie jest bardzo kruche, w kazdej chwili mozemy zginac. Rezygnacja ze smartphona raczej i tak nie przedłuży naszego żywota. 😀
Obejrzyjcie to i posłuchajcie… [youtube] https://www.youtube.com/watch?v=HdnZXSj9vcw [/youtube]