Nowy Siemens C45 to pierwszy model telefonu niemieckiego producenta wyposażony w możliwość wymiany obudowy. Oprócz bogatych możliwości indywidualizacji C45 oferuje jeszcze kilka innych przydatnych funkcji.

Dane podstawowe
Siemens C45 wyglądem przypomina trochę bardziej zaawansowany model Siemensa – S45. Telefon jest raczej niewielki – przy wadze 107g i wymiarach 109x46x23 mm aparat zmieści się w prawie każdej kieszeni. Duży wpływ na większą wagę niż w przypadku bardziej zaawansowanych modeli – S45 i ME45 – miało z pewnością zastosowanie baterii niklowo-wodorkowej (550 mAh). Jest ona cięższa od baterii litowo-jonowej i jednocześnie magazynuje mniej energii. Według producenta, na naładowanych do pełna akumulatorach telefon działa przez maks. 200 godzin w trybie standby i 5 godzin w trybie prowadzenia rozmów. W nowym zestawie znajdują się bateria NiMH, instrukcja obsługi oraz ładowarka. Zestaw do transmisji danych dostępny jest opcjonalnie.

Wyposażenie i funkcje
W przypadku C45 rozrywka i zabawa wyszły na plan pierwszy. Telefon, chociaż wyposażony jest w kilka bardziej zaawansowanych funkcji takich jak profile lub organizer, posiada ich jednak mniej niż modele z serii S4x SL4x. Nie ma się zresztą czemu dziwić – C45 przeznaczony jest dla całkiem innej grupy użytkowników. Podstawową zaletą nowego Siemensa są dosyć duże możliwości indywidualizacji aparatu. Telefon umożliwia odbieranie i wysyłanie wiadomości EMS – możliwe jest więc wgranie do aparatu nowych logo i dzwonków. Użytkownicy posiadający komputer oraz kabelek szeregowy mogą wgrać nowe loga i dzwonki własnoręcznie, bez pośrednictwa różnego rodzaju serwisów. Nowością u Siemensa jest również możliwość zmiany panelu obudowy. Dzięki funkcji CLIPIt zmiana wyglądu aparatu jest dziecinnie prosta. Dla niektórych użytkowników będzie ona wręcz konieczna – obudowy nowo sprzedawanych telefonów są raczej konserwatywne. W tej chwili Siemens ma w swojej ofercie 8 dodatkowych paneli. Jak na model „rozrywkowy” przystało, C45 umożliwia urozmaicenie sobie czasu grami. Siemens oferuje w sumie 3 gry. Jedna z nich – Kung-Fu -umożliwia zagranie z inną osobą poprzez SMS. Jest ona jednak tak prymitywna, że aż szkoda wydawać pieniądze na krótkie wiadomości tekstowe (koszt gry to ok. 0.2 Euro + cena 2 SMS-ów). W Polsce zresztą i tak nie będzie działać, ponieważ cała komunikacja odbywa się przez serwer producenta gry – firmy Battle Mail, która nie ma jeszcze umowy z polskimi operatorami.

Wbudowany w aparat alarm wibracyjny jest dosyć dobrze wyczuwalny – dzięki funkcji profili można ustawić go tak, żeby włączał się tylko wtedy, gdy będzie to konieczne – np. podczas konferencji lub zakupów w ruchliwym i głośnym centrum handlowym. Siemens udostępnia w sumie 7 profili – oprócz alarmu wibracyjnego można w nich ustawiać głośność i szablon dzwonka, wielkość czcionki ekranowej oraz filtry, które powodują, że telefon informuje nas o połączeniach nadchodzących tylko od wybranej grupy użytkowników. Kolejną przydatną funkcją Siemensa jest organizer. Nie jest on co prawda tak rozbudowany jak w droższych modelach, jednak zawiera najbardziej potrzebne pozycje – urodziny, terminy, alarm i notatki. Dla większości użytkowników będzie to z pewnością wystarczające. Funkcja tworzenia grup umożliwia wybranie maks. 5 grup osób z którymi się kontaktujemy. Każdej grupie przypisać można odpowiedni symbol lub indywidualny sygnał dzwonka. Z innych funkcji telefonu wymienić można jeszcze wbudowany modem sprzętowy o szybkości 9600 bps.