Ergonomia i obsługa
Obsługa Nokii 6310 jest równie prosta jak wielu innych modeli tego producenta. Nawet bez zaglądania do instrukcji po pewnym czasie można korzystać z większości funkcji oferowanych przez ten aparat. Dość duży wyświetlacz – o wymiarach 3,1×2,3 cm – jest wyraźny i kontrastowy. Pewien problem pojawia się jednak podczas wpisywania tekstu – opisy i tło przycisków w niekorzystnych warunkach oświetleniowych zlewają się w jedną, szarą plamę.
Podczas pisania SMS-ów pomocny okaże się polski słownik T9. Działa on bezproblemowo i ma duży zasób słów. Główne punkty menu ilustrowane są dużymi, animowanymi ikonami. Po ich wyborze uzyskać można dostęp do poszczególnych pozycji. Początkującym użytkownikom Nokii przyda się być może też funkcja pomocy. Po krótkiej przerwie, na ekranie wyświetla się tekst z objaśnieniami wybranej pozycji menu. Ważną zaletą Nokii jest też szybki dostęp do większości funkcji, np. po trzykrotnym naciśnięciu klawiszy funkcyjnych można już wpisywać nazwę i numer telefonu. Dostęp do wielu funkcji Nokii możliwy jest również z komputera – programy wchodzące w skład pakietu Nokia PC Suite umożliwiają m.in. zmianę profilu, wgranie nowego szablonu dzwonka lub logo, edycje wpisów książki telefonicznej oraz synchronizację danych z MS Outlook.

Podsumowanie.
Nokia 6310 oferuje prawie wszystko czego zaawansowany użytkownik telefonii komórkowej mógłby wymagać: Bluetooth, GPRS, HSCSD, dyktafon, wybieranie głosowe oraz wiele innych funkcji. Jedynymi wadami tego modelu są większe niż u konkurencji wymiary i waga oraz słabo czytelne napisy na przyciskach. Fenomenalne są natomiast czasy pracy pozwalające na używanie telefonu przez ponad tydzień bez konieczności ładowania baterii.