Trwają prace nad nowymi regulacjami prawnymi dotyczącymi systemu informacji w ochronie zdrowia. Zakrojone na szeroką skale projekty informatyczne mają za zadanie przenieść medycynę z dokumentacji papierowej do świata cyfrowej i elektronicznej ery XXI wieku. Procesy te będą powiązane z wprowadzeniem we wszystkich placówkach służby zdrowia współpracujących z NFZ elektronicznego systemu dokumentacji.

Dokumentacja medyczna to wierzchołek góry lodowej. Wiele polskich szpitali posiada już bogate doświadczenie na tym polu. Zazwyczaj korzystają ze sprawdzonych rozwiązań, zaczerpniętych z prywatnych placówek medycznych z dojrzałych rynków Ameryki Północnej (USA, Kanada) czy Australii, które wypracowały najbardziej optymalne podejście do kwestii informatyzacji.

Proces ten opiera się w jwiększości przypadków na tworzeniu nowoczesnej infrastruktury sieciowej zdolnej do współpracy z projektowanymi obecnie systemami dokumentacji elektronicznej i realizowany jest e są one są przez największych dostawców systemów informatycznych dla medycyny w Polsce. – Głównym celem tych inwestycji jest podniesienie jakości wykonywanych badań, a co za tym idzie lepsza diagnostyka pacjentów. Oszczędności dla szpitala związane z ucyfrowieniem wynikają z rezygnacji z używania analogowych metod. – wyjaśnia Maciej Kaczmarek z firmy NETGEAR Polska.

Osią zintegrowanego systemu IT szpitala jest sieć teleinformatyczna. Według eksperta NETGEAR w początkowym etapie wystarcza stabilna sieć przewodowa, jednak prawie w każdym przypadku pojawiają się punkty bezprzewodowe, które mogą być wykorzystywane, np. do telemedycyny, zdalnych konsultacji z pacjentem, współpracy z systemem RFID (lokalizacja pacjenta, leków i urządzeń), komunikacji telefonią IP na terenie szpitala i innych jednostek, komunikacji dla mobilnego lekarza oraz monitoringu samych zabiegów, jak również przed i po zabiegowego. Wskazane obszary to tylko poszczególne elementy większej całości.

Infrastruktura zapewniająca bezprzewodowy dostęp musi stanowić odpowiedź na charakterystykę użytkowników. Niezbędne jest spełnienie norm mówiących o bezpiecznej pracy, niezakłócaniu działania urządzeń diagnostycznych oraz całości urządzeń medycznych podtrzymujących życie, jak również wspierania procesów życiowych. Pracownicy, których jednym z podstawowych narzędzi pracy jest tablet (asystent mobilnego lekarza), pracują w ruchu i muszą mieć możliwość dostępu do sieci z każdego miejsca na terenie placówki. – zauważa Maciej Kaczmarek.

Nie ulega wątpliwości, że w najbliższym czasie będziemy świadkami gwałtownego przyrostu ilości danych w służbie zdrowia. Pojawi się wiele dużych cyfrowych plików, np. obrazy z tomografu, rezonansu, RTG, które będą musiały być obrabiane i składowane w wersji elektronicznej. Będzie rosło zapotrzebowanie na rozwiązania z zakresu telemedycyny, czyli np. zdalne diagnozowanie i konsultacje, które także wymagają wydajnej infrastruktury IT oraz zapisywania na dyski sieciowe.

W tym kontekście bardzo ważne jest składowanie danych cyfrowych i ich backup. W szpitalach powstają dane krytyczne, których nie można stracić, gdyż decydują o przyszłości leczonych tam osób. Dobrej klasy urządzenie NETGEAR, gotowe do pracy, kosztuje około 30 tys. złotych, co przy całym budżecie szpitala jest niewielką sumą, gwarantuje natomiast bezpieczeństwo danych dodatkowo zabezpieczanych antywirusowo i szyfrowanych – dodaje Maciej Kaczmarek.

Dzięki modernizacji infrastruktury teleinformatycznej znacznie skróci się czas poświęcony na przesyłanie plików w sieci pomiędzy użytkownikami. Poprawi to ogólny odbiór jakości infrastruktury IT przez pracowników szpitala. Dodatkowo, wyeliminowane zostaną wąskie gardła sieci powodujące często drastyczne spowolnienie transferu danych.

źródło: NETGEAR

Kan