Jesteś tutaj:-, Operatorzy, Taryfy, Taryfy komórkowe-Darmowa Poczta Głosowa w roamingu może drogo kosztować

Darmowa Poczta Głosowa w roamingu może drogo kosztować

Przed wyjazdem za granicę analizujemy cenniki, patrzymy z usług którego operatora najlepiej skorzystać, aby nasze rachunki były jak najniższe. Często jednak zapominamy o poczcie głosowej, która może sprawić, że nasz rachunek urośnie do astronomicznej kwoty. Okazuje się, że nawet SMS z kosztami przychodzi już od operatora zagranicznego i nie ma w nim słowa o tym, iż z Pocztą Głosową Play są inne zasady naliczeń – napisał do Telix.pl Czytelnik.


Korzystanie z niej w kraju jest całkowicie bezpłatne i nie wiąże się z ryzykiem naliczenia dodatkowych opłat. Podobnie przekierowania do Poczty głosowej są bezpłatne w roamingu w krajach Unii Europejskiej. Bezpłatne przekierowanie połączeń do Poczty głosowej nie dotyczy jednak sytuacji, kiedy korzystamy z sieci zagranicznego operatora w roamingu poza Unią Europejską. Okazuje się, że nie musimy wcale odebrać połączenia, aby słono za nie zapłacić. Z takim problemem spotkał się nasz Czytelnik, klient sieci Play, ale może spotkać to klienta każdej sieci. W Play, poza terytorium UE przekierowania są płatne według cennika, jak za połączenia roamingowe, odpowiednio przychodzące i wychodzące.

– „Napisanie do waszej redakcji skłoniło mnie nieetyczne podejście w sprawie rozliczeń za pocztę głosową w roamingu, bo inaczej jak to zrozumieć. Ja tam byłem tylko w weekend, ale co by się stało jak bym był dłuższy okres czasu i rachunek byłby około 10 tys. Plus to co bym ewentualnie oddzwaniał sam na pocztę za granicą. Proszę nie słuchać iż będą mówić, że jest blokada w postaci limitu przyznanemu kontu abonenckiemu, a ja mam w imię darmowej poczty głosowej go wykorzystywać?” – pisze Czytelnik. W załączeniu otrzymaliśmy billing obrazujący połączenia do poczty głosowej i w tej samej sekundzie wychodzące.

Czytelnik przysłał nam także korespondencję z BOK Play, która przedstawia całościowo zaistniałą sytuację:

Wydaje mi się że im chodzi o to że telefon przekierowuje połączenie, ale to jest nonsens i niemożliwe bo wtedy po prostu centrala w Polsce Playa przekierowuje na numer poczty, ale w Polsce. A tu w billingu wychodzi że w tej samej sekundzie można zadzwonić na numer telefonu i wykonać połączenie wychodzące pomimo wyłączenia telefonu.

A numer poczty głosowej jest numerem Polskim to skąd taka opłata, nie nalicza się pieniędzy za rozmowę przychodzącą, a na pewno ja nie oddzwaniałem do poczty.

Wyłączony telefon przekierował połączenie, jak to zrobił, mi się wydaje że po prostu w Polsce zostało połączenie przekierowane na Polską pocztę głosową a naliczyli za zagraniczne połączenie.

Przecież taka sytuacja może doprowadzić do rachunku idącego w dziesiątki tysięcy złotych.

To samo z transferem danych mam telefon HTC 620, nawet przy próbie połączenia z stacją bazową pobiera więcej danych nie 1 kb, było nawet naliczone 0kb i pobrana opłata, ale teraz tego nie widzę w billingu chyba wykasowali. Dane komórkowe wyłączyłem na granicy i nie powinni naliczać za te niby połączenia.

Proponuje zrobić eksperyment i włączyć w telefonie htc 620 dane komórkowe, na krócej niż 1 sek i ile w tym czasie pobierze danych, jestem pewien że więcej.

Telefon wyłączyłem jak mi przyszedł sms z kosztami rozmów na Ukrainie, został włączony może max dwa razy aby sprawdzić kto dzwonił, przychodzą darmowe smsy i wiadomo do kogo oddzwonić ewentualnie.

W załączeniu również billing obrazujący połączenia do poczty głosowej i w tej samej sekundzie wychodzące. – napisał do BOK operatora Play.

Treść SMS-a z informacją o strefie roamingu poniżej:

Play wita na Ukrainie. Koszty polaczen: do Polski – 5 zl/min, lokalnie – 8 zl/min, polaczenie przychodzace – 2 zl/min. Koszt SMS – 1 zl, MMS – 2 zl.

Koszt transmisji danych: 3,60 zl/100 kB (taryf. co 100 kB). Ceny sa z VAT. Wyslij bezplatny SMS o tresci „1” na nr 188, aby dostac wiecej informacji o roamingu.

Warto dodać, że na reklamację Czytelnika odpowiedział BOK Play. Jego zdaniem przeprowadzona analiza wykazała, że w okresie rozliczeniowym xxxx zainicjowano połączenia głosowe oraz internetowe w roamingu zagranicznym, podczas których pobrano łącznie 1443 kB danych.

Tak krótkie sesje internetowe wskazują na próbę nawiązania połączenia z internetem przez Pani/Pana urządzenie. I te aktywności rozliczone zostały zgodnie z obowiązującym Cennikiem Pani oferty oraz uwzględnione na fakturze F/50021394/10/15” – stwierdziło Biuro Obsługi Klienta Play.

Opisana przez Panią sytuacja jest związana z przekierowaniem nieodebranych połączeń w roamingu zagranicznym. W tym przypadku, osoba inicjująca połączenie ponosi koszt tradycyjnego połączenia wychodzącego, natomiast odbiorca ponosi koszt jak za odebrane połączenie (od momentu połączenia się rozmówcy z pocztą głosową) oraz za połączenie wychodzące, przekierowane na wskazany numer, na przykład na pocztę głosową. Takie połączenia nie są naliczane jak za połączenia międzynarodowe, lecz jak połączenia w roamingu – dodaje BOK.

BOK w treści maila przypomina, że Czytelnik otrzymał wiadomość SMS z numeru 115, zawierającą informacje o zalogowaniu się operatora zagranicznego, stawkach obowiązujących w roamingu zagranicznym oraz o możliwości nawiązania połączenia internetowego przez urządzenie.

Jak dodaje BOK – „Wszystkie aktywności zostały rozliczone prawidłowo, tym samym nie mam podstaw do ich anulowania„.

Naturalnie Czytelnik, jak nas poinformował rachunek opłacił, ale niesmak u niego do sieci pozostał.

Staraliśmy się przed napisaniem tego artykułu skontaktować z Marcinem Guszką, rzecznikiem Play, którego zapytaliśmy dlaczego darmowa Poczta Głosowa tak drogo kosztuje, i dlaczego SMS z kosztami przychodzi już od operatora zagranicznego i nie ma w nim słowa o tym iż z pocztą głosową są inne zasady naliczeń.

Niestety do chwili publikacji artykułu, nie otrzymaliśmy komentarza z Play. Dlatego mamy nadzieję, że nasi Czytelnicy podzielą się własnymi doświadczeniami z Poczta Głosową za granicą, zarówno w Play, jak i u innych operatorów. Tak samo, jak Czytelnik uważamy, że w ten sposób uchronimy innych przed rachunkami za Pocztę Głosową, które w roamingu mogą urosnąć do astronomicznej kwoty. Co zatem zrobić? Najlepiej wyłączyć pocztę głosową przed wyjazdem za granicę.

Przypominamy, że w 2017 r. operatorzy nie będą już mogli żądać za minutę rozmowy w unijnym roamingu więcej niż za połączenia krajowe. Do tego zniknie wreszcie płacenie na obszarze UE, za samo odbieranie telefonu, które przez lata było prawdziwą zmorą podróżujących i zniechęcało wiele osób do używania telefonów komórkowych na urlopie.

źródło: wł.

Kan

Autor |2015-12-12T19:19:02+01:0012 grudnia 2015 19:19|Kategorie: Newsy, Operatorzy, Taryfy, Taryfy komórkowe|Tagi: |12 komentarzy

12 komentarzy

 1. Piotrekkk 12 grudnia 2015 w 19:19 - Odpowiedz

  Nie wiem jak można być tak niedouczonym prowadząc portal o telekomunikacji.
  Pierwsza kwestia: jeśli telefon jest wyłączona, na poziomie BSC zostawiony jest ślad, czy karta sim logowała się w macierzystej sieci czy u operatora zagranicznego. Jeśli ostatnie logowanie karty sim było w roamingu zagranicznym, połączenie jest przekierowanego do tego operatora – ponieważ nikt nie odbiera, połączenia wraca do Polski w ramach przekierowania. Na całym świecie tak to działa, w regulaminach u większości operatorów jest to opisane.

  Druga kwestia: co za bzdurne zdanie? „Przypominamy, że opłaty za roaming, wysyłanie wiadomości tekstowych i korzystanie z mobilnego internetu za granicą na obszarze UE będą całkowicie zakazane od 15 czerwca 2017 r.” Nic takie nie będzie. Wg tego zdania wynika, że za granicą będzie wszystko za free. Wcale takie nie będzie. Opłaty w roamingu będą musiałby być na poziomie stawek krajowych. Ale to nie dotyczy ofert nolimit. Każdy operator ma standardowy cennnik, a usługi no-limit do usługi dodatkowe, u większości operatorów minuta to 29-32 grosze, sms to 20-40grosze, internet od 1 grosza za 100kB, to 25groszy za 50kB. Takich bredni nie można pisać.

  • Edek 12 grudnia 2015 w 20:19 - Odpowiedz

   Qrwa ręce opadają. Teraz o tym pieczęcie? Przeciez to problem wieku osób cieszących się słońcem Egiptu, Tunezji i Turcji. Problem sprzed 10ciu lat. Kazde przekierowanie na pocztę tzw. Warunkowe tzn. Bo nie odbiera, bo zajęty jest zaliczany jako połączenie powrotne z kraju w którym ostatnio zalogowany był telefon. Czyli wysiadamy w Hurgadzie, wysyłany smssa do rodziny, wyłączany telefon. Dzwoni szwagier. Włącza się poczta. In od tego momentu my dzwinimy do Polski! Jedynie przekierowanie bezwarunkowe odbywa się w kraju. Czyli kod *21*nr tekefonu #. A tak swoją droga to penis wam w dupe frajerzy. Komórka to nie stacjonarny. Nie odbierasz,bo nie chcesz nie możesz. A jak jest poza siecia to oddzwonisz lub niech dzwoniący cię szuka jak ma sprawę. A poczta była po tyo żeby opretorzy kasoali za połączenia. Zawsze. I kasowali po 2 zł za dwie sekundy. Bo jeeeebany tępy len nie wyłączał poczty, bo taki był światowy. Teraz was wał glaby na graniu na czekanie, ale to wasz problem.

 2. wlo 12 grudnia 2015 w 19:31 - Odpowiedz

  Ja nie lubię się nagrywać na „taśmę”, więc sam wyłączam od razu na każdym nowym numerze przekierowania na sekretarkę 😉
  Z pocztą w Plej w ogóle jakiś problem jest… 4 grudnia rano chciałem koleżance życenia imieninowe złożyć… Nie odbierała telefonu – zgłaszała się poczta. Kwadrans później jej padł i od razu się poczta zgłaszała. Za następny kwadrans już sekretarka powiedziała, ze nie może nagrać, bo skrzynka jest pełna… Kiedy w końcu się dodzwoniłem, Baśka powiedziała, ze raptem z 10 niedługich wiadomości miała… Jaką pojemność ma skrzynka głosowa w Plej (abonament)?

 3. plejowiec 12 grudnia 2015 w 19:54 - Odpowiedz

  Piotrekkk a co z resztą czyli 1 kb poborów danych dasz rade na swoim smartfonie osiągnąć taki wynik ?, dasz rade taki mały pobór danych pobrać?.
  Co do poczty to cały świat daje się w butelke nabijać?.
  Co z info na temat innego rozliczania z darmową pocztą głosową?. to jest darmowa czy nie?.
  Powinna ci twoja sieć podobnie dowalić to byś poszedł po rozum do głowy.

  • Olga 13 grudnia 2015 w 04:44 - Odpowiedz

   Chyba nie zrozumiałeś wypowiedzi artykułu, a atakujesz autora. Według mnie jest świetnym poradnikiem dla wyjeżdżających za granicę z komórką. Jak widać rachunek zapłacił czytelnik portalu telekomunikacyjnego, czyli osoba świadoma, a ile takich niespodzianek czeka klientów sieci komórkowych, którzy nawet nie batdzo orientują się o funkcjach posiadanego telefonu i czym może grozić zabranie go ze sobą na wycieczkę po świecie. Wyluzuj więc z krytyką

 4. 002 12 grudnia 2015 w 22:22 - Odpowiedz

  Ja takim kodem wyłączam poczte ##002# 🙂
  Od wieków (od lat 90 tych) to działa na każdym telefonie. Od początku tel. komórkowej. Wytatuować sobie ten kod na czole i nie będzie kosztów w roamingu.

  • Bary 12 grudnia 2015 w 23:43 - Odpowiedz

   Ściślej nie pocztę a przekierowania we wszystkich przypadkach (gdy nie osiągalny, gdy zajęte, gdy nie odbierane) na pocztę głosową.

 5. Piotrekkk 13 grudnia 2015 w 07:50 - Odpowiedz

  @Edek, właśnie nie. Jeśli ostatnio byłeś zalogowany w egipskiej sieci – połączenie leci do Egiptu i odbija się do Polski. Na terytorium UE zabroniła naliczać za to opłaty, poza UE jest wolna amerykanka.

  @plejowiec. Sesje rzędu 1kB sugerują, że ktoś ma włączony tryb AGPS w telefonie (bądź inny o podobnej funkcjonalności, chodzi mi o ustalenia lokalizacji telefonu na podstawie nadajników sieci komórkowych – wtedy nawiązują się sesje o takiej wartości).

 6. lesiobe 13 grudnia 2015 w 08:42 - Odpowiedz

  Jesli juz to **21*0048 nr# ale przed wyjazdem proponuje sprawdzic *#61# W play jest defaultowo przekierowane na jakis numer(powiadomienie o połączeniu jak nie odpowiada) ,więc proponuję go wyłączyć w eboku dziwne bo kodem ussd się nie da wyłączyć .

 7. zetka 13 grudnia 2015 w 12:20 - Odpowiedz

  Czytałem o tych jadąc zanim pojechałem na wakacje do Turcji.Wyłączyłem pocztę,korzystałem z telefonu na kartę, straciłem tylko 50 zł na niej próbując się zameldowac na Facebooku, zanim aplikacja się otworzyła!!po wspomnianej kwocie nie było śladu,złodziejstwo w biały dzień,szczęście,że ta poczta nie wygenerowala absurdalnych kosztów mnie i mojej przyjaciółce…

 8. obama 13 grudnia 2015 w 16:35 - Odpowiedz

  wyjazdy do krajów arabskich powinny byc objęte podatkiem dochodowy zwiększonym dla obywateli o 30%.
  Wyjazdy takie wspierają terroryzm i nienawiść lokalnej społeczności -więcej tolerancji nietolerancyjni turyści z po\…

 9. plejowiec 14 grudnia 2015 w 10:51 - Odpowiedz

  Piotrekk sugerujesz że ktoś mógł sprawdzać moją lokalizacje?.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile