Europejczycy podróżujący po UE często są pozbawiani dostępu do serwisów on-line z filmami, muzyką, e-bookami lub grami, choć w swoim kraju wykupili dostęp. KE zamierza to zmienić proponując zmiany w prawie autorskim, które dawałyby możliwość przenoszenia treści przez granicę. – Pragniemy stworzyć prawo autorskie, które będzie stymulujące, sprawiedliwe, nagradzające inwestycje w kreatywność – deklaruje komisarz Günther Oettinger.

W ramach Strategii jednolitego rynku cyfrowego Komisja przedstawiła wniosek w sprawie umożliwienia Europejczykom korzystania z wykupionych treści internetowych w podróży oraz plan unowocześnienia unijnych przepisów dotyczących prawa autorskiego.


Obecnie Europejczycy podróżujący po UE bywają pozbawieni dostępu do serwisów internetowych z filmami, programami sportowymi, muzyką, książkami elektronicznymi lub grami, mimo że wykupili taki dostęp w swoim kraju. Zaproponowane rozporządzenie w sprawie zapewnienia transgranicznej możliwości przenoszenia internetowych usług w zakresie treści odnosi się do tych ograniczeń, a jego celem jest umożliwienie mieszkańcom UE podróżowania z treściami cyfrowymi, które zakupili lub zaczęli subskrybować w swoim państwie zamieszkania. Przewiduje się, że możliwość przenoszenia transgranicznego, nowe unijne prawo konsumentów, zacznie obowiązywać w 2017 r., czyli w tym samym roku, w którym zostaną zniesione opłaty roamingowe (komunikat prasowy). Ponieważ jest to projekt rozporządzenia, po przyjęciu będzie ono bezpośrednio stosowane we wszystkich 28 państwach członkowskich.

Ponadto Komisja zaprezentowała wizję nowoczesnego prawa autorskiego UE. Ta polityczna zapowiedź znajdzie odzwierciedlenie we wnioskach ustawodawczych i inicjatywach politycznych, które zostaną przedstawione w ciągu najbliższych sześciu miesięcy i będą uwzględniać wszystkie wyniki konsultacji społecznych.

Komisja pragnie zapewnić Europejczykom dostęp do legalnej oferty treści, a jednocześnie zagwarantować autorom i innym posiadaczom praw lepszą ochronę i godziwe wynagrodzenie. Z nowocześniejszych europejskich przepisów skorzystają też kluczowe sektory, takie jak edukacja, kultura, badania naukowe i innowacje.

Andrus Ansip, wiceprzewodniczący ds. jednolitego rynku cyfrowego, powiedział: – Siedem miesięcy temu obiecaliśmy szybkie wprowadzenie jednolitego rynku cyfrowego. Przedstawiamy pierwsze wnioski ustawodawcze. Pragniemy zapewnić możliwość przenoszenia treści przez granice. Osoby, które legalnie zakupiły treści – książki, filmy, mecze piłki nożnej, seriale telewizyjne – powinny mieć możliwość zabrania ich ze sobą do każdego miejsca w Europie. To rzeczywista zmiana, podobna do zniesienia opłat roamingowych. Określiliśmy także naszą wizję nowoczesnego systemu praw autorskich w Unii Europejskiej oraz etapy jej realizacji. Naszym celem jest rozszerzenie dostępu do treści kultury w internecie oraz wsparcie twórców. Chcemy ożywić europejski sektor badań i rozwoju przy wykorzystaniu takich technologii, jak eksploracja tekstów i danych. Jednolity rynek cyfrowy to strategia dla Europy pragnącej zapewnić sobie odpowiednią pozycję w erze cyfrowej. Teraz zaczynamy wcielać tę wizję w życie.

Günther H.Oettinger, komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, stwierdził: – Zaproponowane rozporządzenie to pierwszy krok w stronę ambitnej reformy. Wierzę, że wraz ze współustawodawcami zadbamy, aby do 2017 r. europejscy konsumenci mieli możliwość przenoszenia, dzięki czemu będą mogli cieszyć się swoimi ulubionych treściami również podczas podróży po UE – i to bez opłat roamingowych, które zostaną zniesione w połowie 2017 r. Nasz plan działania wyznacza kierunek dalszych reform planowanych na wiosnę przyszłego roku: pragniemy stworzyć prawo autorskie, które będzie stymulujące, sprawiedliwe, nagradzające inwestycje w kreatywność i ułatwiające Europejczykom legalne uzyskiwanie dostępu do treści i ich użytkowanie. Do przełożenia naszego planu na konkretne wnioski przyczynią się także prowadzone obecnie badania nad rolą platform i pośredników internetowych.

Komisja zaproponowała także nowe przepisy służące poprawie ochrony Europejczyków robiących zakupy w internecie oraz wsparciu dla przedsiębiorstw prowadzących sprzedaż transgraniczną (komunikat prasowy). Wnioski ustawodawcze są pierwszymi w ramach Strategii jednolitego rynku cyfrowego przedstawionej w maju.

źródlo: Komisja Europejska

Kan