Koncepcja nowego interfejsu, ekran startowy (główny)


Windows Phone 7 zrywa z obecną konwencją systemów operacyjnych

Windows Phone 7 jak już wspomniałem jest systemem całkowicie odmiennym, poprzedni użytkownicy mobilnych okienek mogą zapomnieć o pasku z przyciskiem start. Jedyne nawiązane do słowa start, to ekran główny zwany „Ekranem Startowym” (ang. Start Screen). Gigant z Redmond zerwał z obecną konwencją znaną z systemów operacyjnych- ikonek odpowiadających za uruchomienie aplikacji, widżetów na ekranie głównym. Przedstawił on koncepcję aktualizowanych w czasie rzeczywistym kafelków (ang. tiles, polskie oficjalne tłumaczenie to tablice, osobiście preferuje tłumaczenie dosłowne, stąd w artykule nazwa kafelki). Wspomniane kafelki pojawiają się na ekranie głównym jako ikony różnego rozmiaru zarówno prostokąty, jak i kwadraty, wszystko zależy od wybranego skrótu. Niektóre z kafelków oferują dostęp do zakładek tematycznych (ang. hubs).

Kafelki mogą zostać nazwane swego rodzaju widżetami informującymi nas o aktualizacjach związanych z wybraniami aplikacjami, opcjami w telefonie.

Cała idea kafelków przypomina mi interaktywną galerię, magazyn którego zawartość została podzielona na miniaturowe zdjęcia będące odnośnikami. Klikając w interaktywny odnośnik jesteśmy przekierowani do interesującej nas treści.

Microsoft poza wybraniem kafelków jako główny element pozwalający na interakcję z urządzeniem, postanowił przedstawić zakładki (ang. hubs). Niektóre funkcje organizowane są we wspomniane zakładki tematyczne, w tym: Ludzie (ang. People), Obrazy (ang. Pictures), Muzyka oraz Wideo (ang. Music and Video), Gry Xbox Live (ang. Games Xbox Live), Biuro (ang. Office) oraz Marketplace. Każda z zakładek zostanie przez nas szczegółowo opisana.

Kafelki oraz zakładki tematyczne kluczem sukcesu interfejsu Windows Phone 7

Warto zwrócić uwagę, że wszystkie urządzenia z Windows Phone 7 muszą obsługiwać multitouch, wspomniany multidotyk oraz gesty są wykorzystywane m.in w przeglądarce internetowej. W przypadku nowej wersji mobilnych okienek Microsoft zawiesił wysoko poprzeczkę jeśli chodzi o minimalne wymagania sprzętowe. Każdy z telefonów musi posiadać wyświetlacz o rozdzielczości WVGA, procesor 1GHz, GPU z wsparciem DirectX9, 256MB RAM, minimalnie 8GB pamięci wewnętrznej, 5Mpix aparat z lampą błyskową LED, radio FM, nie wspominając o czujnikach światła, zbliżeniowych, akcelerometrze, kompasie czy A-GPS oraz słynnych trzech przyciskach pod ekranem głównym: wstecz, start, szukaj.


Sam interfejs jest niezwykle przejrzysty oraz prosty w obsłudze, dosłownie kilka sekund pozwala nam zaznajomić się z koncepcją Windows Phone 7. Przykładem jest chociażby dodatkowe rozwijane menu opcji, w Androidzie użytkownik szukając dodatkowych opcji zawsze musi nacisnąć odpowiedni fizyczny przycisk. Tutaj jeśli opcje są dostępne u dołu ekranu pojawiają się trzy kropeczki. Całość jest na tyle intuicyjna, że bez patrzenia w instrukcje możemy powiedzieć, że przytrzymanie, naciśnięcie tego elementu powinno spowodować to i to.

„Intuicyjność jest podstawą wygody użytkownika Windows Phone 7”

Nie zabrakło również powiadomień znanych z systemu Android, jeśli np. pojawimy się w zasięgu sieci bezprzewodowej odpowiednia informacja pojawi się na pasku powiadomień u góry.

Podczas użytkowania spotkacie się z dość często przewijaną zawartością zarówno poziomo jak i pionowo. Wystarczy spojrzeć na ekran startowy oraz przewijane w górę lub dół kafelki. W celu przejścia do do wszystkich aplikacji należy nacisnąć strzałkę w górnym prawym rogu. Przejście powoduje wyświetlenie listy aplikacji zainstalowanych na naszym urządzeniu. Niestety nie mamy możliwości ich segregowania, co przy większej ilości zainstalowanych programów może być nieco problematyczne. Dłuższe przyciśnięcie ikony z aplikacjami pozwala na przypięcie aplikacji jako kafelków na ekranie startowym.

Problematyczny w przypadku przełączania między aplikacjami jest brak wielozadaniowości. Według informacji ma ona pojawić się w okolicach pierwszego kwartału 2011 roku razem z obsługą funkcji kopiuj&wklej. Zaoferowano w tym przypadku dość ciekawe oraz zarazem frustrujące rozwiązanie. W przypadku uruchomienia kilku aplikacji raz po razie. Możemy wrócić do tych poprzednich za pomocą przycisku wstecz. W tym przypadku zawsze równoważne jest to z przejściem ponownym przez ekran startowy. W skrócie aplikacja-> ekran startowy -> aplikacja 2 -> ekran startowy. A wstecz w odwrotną stronę.

Jeśli chodzi o ewentualne zmiany interfejsu, ważne jest to, ze producenci nie mogą modyfikować idei przedstawionej przez Microsoft. Sami użytkownicy dzięki dostępnym motywom mogą wybrać kolor tła ekranu startowego: jasny (biały) lub ciemny (czarny) lub też akcentu ( kolor kafelków).

„Windows Phone 7 to własna wizja Microsoft przedstawiająca idealny system mobilny”

Podsumowując to co przedstawił Microsoft odbiega od innych platform mobilnych, cieszyć może, że gigant z Redmond starał się przedstawić własną wizję sytemu dla telefonów komórkowych, nie korzystając z koncepcji już istniejących. Dzięki temu Windows Phone 7 odróżnia się na tle konkurencji, stąd konsument, który zauważy wspomniany system nie pomyli go z Androidem, iOS, czy też Bada OS. Jeśli ktoś z Was posiadał wcześniej odtwarzacz Zune HD, niektóre z elementów systemu wydadzą się podobne.