Dane podstawowe

Motorola Z10, wprowadzona na rynek polski we wrześniu tego roku, jest słuchawką trzeciej generacji (HSDPA 3,6Mbits), opartą na systemie Symbian OS oraz platformie UIQ (UIQ Technologies). Telefon kontynuuję linię wzornictwa swojego poprzednika – MOTO Z8; jest to ergonomiczny slider, który po rozsunięciu dopasowuje się do owalu twarzy.

MOTO Z10

MOTO Z10 to mobilne studio filmowe mieszczące się w kieszeni. Zainstalowane dodatkowe oprogramowanie znacznie rozszerza możliwości tego modelu – od odtwarzania filmów pełnometrażowych poprzez ich nagrywanie, do edytowania oraz umieszczania w serwisach społecznościowych – reklamuje swój produkt amerykański producent telefonów komórkowych. Czy warto wydać, aktualnie około 1100 zł, aby posiadać ten telefon, mamy nadzieję, że nasi Czytelnicy będą mogli sobie odpowiedzieć na to pytanie po przeczytaniu tego testu.

MOTO Z10

W dość ciekawie zaprojektowanym pudełku otrzymujemy zestaw w skład, którego oprócz telefonu i ładowarki wchodzi bateria BK70, stereofoniczny zestaw słuchawkowy, kabelek USB, karta pamięci 1GB z filmem Jamesa Bourne’a (polski lektor) oraz płyta CD z oprogramowaniem Motorola PcSync i kilkujęzyczna instrukcję obsługi.

Z10 o dość kontrowersyjnym wyglądzie została zaprojektowana znakomicie. Jest elegancka, ale ciężka (115 g) i dość duża (109x50x15,5/16,5mm) – osobom o niewielkich dłoniach z trudem może mieścić się w ręku. O wrażeniach wzrokowych i ergonomii opowiem w drugiej części testu.

MOTO Z10

Funkcje i wyposażenie.

MOTO Z10

Na początek dane techniczne producenta, bez zagłębiania się w szczegóły. Telefon obsługuje sieci GSM/GPRS/EDGE na pasmach 850/900/1800/1900 MHZ i trzeciej generacji UMTS/HSDPA (2100 MHz) oraz Bluetooth stereo profil A2DP. Obudowę konstruktorzy wyposażyli w 2,2-calowy kolorowy ekran o rozdzielczości 240×320 pikseli (QVGA ) wyświetlający 16 mln kolorów i slot na kartę slot na karty pamięci microSD ~ 32 GB – podstawowa pamięć 48 MB pamięci RAM i 15 MB ROM. Telefonem steruje procesor OMAP 2420, który moim zdaniem jednak nie radzi sobie z rozbudowanymi aplikacjami, system działa wolno, a do tego lubu się zawieszać.

MOTO Z10

Według producenta zmagazynowana energia w baterii Li-Ion o pojemności 1030 mAh ma dostarczyć zasilanie na 5 godzin pracy w sieciach GSM i rozmów wideo, a także wystarczyć ewentualnie na 380 godzin w trybie czuwania. W praktycznym użytkowaniu jest on znacznie krótszy, np. podczas testowania (słuchanie muzyki, 20 minut połączeń, 15 min surfowania po Internecie i parę zdjęć) telefon nie wytrzymał jednego dnia. W każdym przypadku czas, jaki telefon wytrzyma na jednym naładowaniu jest zależy od użytkowania. Jest to wynik gorszy niż przeciętny.

MOTO Z10

MOTO Z10 wyposażona została w szereg funkcji do transmisji danych. Dzięki obsłudze standardu HSDPA telefon jest w stanie błyskawicznie ściągać dane z Internetu z szybkością 3.6 Mbit/s. Niestety nie znajdziemy, w smartphone opartym na systemie Symbian OS v9.2 z platformą UIQ 3.2.obsługi Wi-Fi, konkurencja już w tym zakresie wyprzedziła Motorolę. Przeglądarka Opera Mobile umożliwia szybkie i dokładne przeglądanie stron internetowych, ze zmiennymi opcjami widoku jak: przegląd, zoom i przewijanie oraz dopasowanie do szerokości.

MOTO Z10

Jakość rozmów zarówno głosowych, jak i połączeń wideo w testowanym egzemplarzu możemy uznać za dobrą. Obraz na wyświetlaczu był płynny, a wbudowane głośniczki podczas rozmowy sprawowały się znakomicie. Aby uzyskać najlepszą jakość dźwięku z mikrofonu, podczas połączenia klapka powinna być otwarta. Wbudowany zestaw głośnomówiący działa dobrze nawet w hałaśliwym otoczeniu.

MOTO Z10

Osoby, które intensywnie wykorzystują różne multimedialne gadżety będą z pewnością zadowolone z posiadania MOTO Z10. Aparat ten zapewni im prawie wszystko, czego dusza zapragnie. Użytkownicy MOTO Z10 mogą również korzystać z wielu aplikacji oraz plików dostępnych dla platformy Symbian UIQ. Kolejną możliwością jest wybór aplikacji, stworzonych z myślą o poprzedniku tego modelu – MOTO Z8, które działałają na Z10.

MOTO Z10

Zacznijmy aparatu fotograficznego. Motorola Z10 posiada dwie kamery, funkcję AutoFokus i lampę błyskową oraz redukcję czerwonych oczu. Główna, umieszczona z tyłu obudowy pozwala na robienie zdjęć w rozdzielczości 3,2 MPix. Z jego pomocą można nagrywać filmy w standardzie MPEG-4, 30 kl./s, a następnie edytować je i przesyłać znajomym. Aby zrobić zdjęcie za pomocą obiektywu głównego (z tyłu), klapka musi być zamknięta. Aby zrobić zdjęcie za pomocą drugiego obiektywu (z przodu), klapka musi być otwarta.

MOTO Z10

Delikatnie wciśnięcie przycisku aparatu do połowy i przytrzymanie go w tej pozycji, aż pole automatycznego ustawiania ostrości zmieni kolor na zielony pozwala zrobić w miarę dobre zdjęcie. Amatorzy fotografii cyfrowej w lepszej jakości niech lepiej sięgną po któryś modeli Samsunga – np. i900 Omnia lub telefonów Sony Ericssona czy Nokii. Lepszej jakości zdjęcia robi także recenzowany przez nas telefon LG Secret KF750, którego cena detaliczna na rynku polskim nie odbiega znacząco od Z10. Dzięki lampie xenon flash doświetlającej scenę zdjęcia można robić także w gorzej oświetlonych miejscach.

Zdjęcia można zobaczyć Tutaj

Usługa ShoZu służy do przesyłania zdjęć i filmów na serwer w Internecie, np. Flickr albo YouTube.

MOTO Z10

Mobilne studio filmowe w telefonie Motoroli to nie jedyna rzecz, która przyciągnie uwagę fanów multimediów. Telefon odtwarza pliki audio w formatach AAC, AAC+, Enhanced AAC+, MP3 oraz WMA. Urządzenia Bluetooth A2DP, np. słuchawki stereofoniczne, pozwalają poprawić jakość odbioru muzyki, a urządzenia Bluetooth AVRCP, np. samochodowe systemy audio, umożliwiają sterowanie odtwarzaniem. Z10 wyposażona została w stosunkowo duże jak na telefon komórkowy – głośniki. Pozwalają one na odtwarzanie dźwięku stereo w dosyć dobrej jakości bez potrzeby podpinania telefonu do zewnętrznych głośników.

MOTO Z10

Po zainstalowaniu oprogramowania można podłączyć telefon do komputera i przesyłać pliki, synchronizować kontakty i pocztę e-mail, wykonywać kopie zapasowe danych i korzystać z wielu innych funkcji.

MOTO Z10

Media Editor Mobile Edition – ta aplikacja firmy ArcSoft umożliwia edytowanie zdjęć i tworzenie filmów bezpośrednio za pomocą telefonu; nie trzeba zgrywać ich na komputer, aby przycinać obrazki, układać scenariusze, podkładać głos i ścieżkę dźwiękową czy umieszczać gotowy film w Internecie.

Aplikacja muvee Now 2.2 pozwoli nam przekształcić nagranie z telefonu w film, teledysk czy pokaz slajdów.

MOTO Z10

Mobiclip firmy Actimagine – zapewnia odtwarzanie filmów. Jak już napisałem na początku, producent dostarcza telefon z kartą microSD, na której znajdziemy trzy pełnometrażowe części przygód agenta Jamesa Bourne’a („Tożsamość Bourne’a”, „Krucjata Bourne’a”, „Ultimatum Bourne’a”). Producent obiecuje nam filmy na komórce z jakością zbliżoną do DVD, z prędkością 30 klatek na sekundę.
Jak widać w zamieszczonym pliku wideo, obraz w oglądanym filmie jest płynny i ogląda się go nadspodziewanie dobrze.

W pamięci telefonu zapisano jedną z wersji popularnego Tetrisa i Asphalt firmy Gameloft. Asphalt: Urban GT 2 to jedna z ciekawszych gierek wyścigowych, która zapewni nam rozrywkę na początek poznawania urządzenia. Rozwijanie aplikacji napisanych z myślą o Symbianie pozwala na ściągnąć z internetu wiele gier, które można łatwo zainstalować i otworzyć w telefonie.

MOTO Z10

Z10 oferuje także sporo dodatkowych aplikacji. Pakiet DocumetsToGo firmy DataViz np. umożliwia przeglądanie dokumentów w formatach: Microsoft Word, Excel i PowerPoint. Aplikacja dobrze radzi sobie nawet z dość dużymi plikami biurowymi.

Aplikacja Handy Weather firmy Epocware dostarcza informacji o pogodzie w dowolnym punkcie świata. Prognozy pogody na kolejne 5 dni prezentowane są dla ponad 40.000 miast na całym świecie, w tym ponad 30 największych miast w Polsce.

SongID firmy Shazam – usługa podobna do TrackID firmy Sony Erisccon pozwoli dowiedzieć się wszystkiego o słuchanym utworze. Aplikacja potrzebuje „usłyszeć” około 15 sekund próbki utworu, aby móc rozpoznać jego tytuł i przedstawić nazwę wykonawcy, a nawet zdjęcie okładki albumu, z którego ten utwór pochodzi.

MOTO Z10

W ustawieniach telefonu znajdziemy także możliwość edycji i wyboru profili użytkownika. Jest to przydatne np. wtedy, gdy korzystamy z aparatu w zmiennych warunkach. Profile określają zarówno wygląd telefonu, jak i odtwarzane przez niego dźwięki. Każdy profil to zestaw ustawień określających takie elementy, jak dzwonki, powiadomienia o wiadomościach, wygaszacze ekranu i wiele innych. Dostępnych jest pięć profilów standardowych (Ogólne, Wnętrze, Spotkanie, Na zewnątrz oraz Wyciszony), które można edytować, a także tworzyć własne. Telefon można przełączyć w tryb dozwolony w samolocie, w którym wyłączona jest komunikacja telefonu z siecią. Można wtedy słuchać muzyki, grać w gry i korzystać z innych aplikacji na pokładzie samolotu, nie zakłócając komunikacji lotniczej.

MOTO Z10

Książka telefoniczna jest dość rozbudowana. Dla każdego kontaktu na liście można zapisać numer telefonu, adres e-mail, adres pocztowy i inne informacje. Istnieje możliwość umieszczania wielu kontaktów w grupowej liście wysyłkowej i wysyłania wiadomości do wszystkich osób z listy. Telefon przechowuje listy połączeń przychodzących i wychodzących nawet wówczas, gdy połączenie
nie zostało zrealizowane.

Kalendarz oferuje możliwość zapisywania w nim zdarzeń (Spotkanie, Przypomnienie, Cały dzień i Rocznica).

MOTO Z10

Jeżeli chcemy rozszerzyć możliwości urządzenia to w sieci znaleźć można szereg innych programów przeznaczonych na system Symbian. Wprawdzie wiele z nich jest płatnych, jednak także amatorzy freewarowych aplikacji znajdą coś dla siebie.