Już parę razy testowaliśmy w naszej redakcji słuchawki bezprzewodowe Bluetooth. W poprzednich recenzjach przyjrzeliśmy się m.in. modelom Plantronics i Jabra.
Przeczytaj test

Tym razem do naszych testów trafił nowy produkt Plantronicsa – model Backbeat 903. W nowym zestawie znajdziemy oprócz słuchawek ładowarkę ze złączem microUSB oraz instrukcję obsługi

Dane techniczne słuchawek są następujące:

  • Waga: 34 g
  • Czas pracy: 7 godzin strumieniowania muzyki / 7 dni w trybie Standby
  • Standard: Bluetooth A2DP
  • Złącze: microUSB
  • Wbudowany mikrofon
Słuchawki Plantronics Backbeat 903
Słuchawki Plantronics Backbeat 903 – Widok z góry
Słuchawki Plantronics Backbeat 903
Słuchawki Plantronics Backbeat 903 – Widok z dołu

Wszystkie do tej pory testowane przez nas słuchawki wyposażone były w sztywny pałąk. Model Backbeat posiada natomiast dwie połączone ze sobą elastycznym kablem słuchawki zakładane na małżowinę uszną. Takie rozwiązanie powoduje , że słuchawki trzymają się tylko na uszach – ma to swoje zalety i wady. Zaletą jest to, że słuchawki nie naciskają bardzo na uszy. Wadą jest nieco trudniejszy sposób zakładania oraz mniejsza stabilność. Mimo to słuchawki po poprawnym nałożeniu dobrze leżą i nie spadają.

Backbeat obsługują standard Bluetooth A2DP co oznacza ze mogą odbierać sygnał stereofoniczny z kompatybilnych z tym profilem urządzeń. W przypadku większości nowych telefonów nie powinno być z tym problemów, niemniej jednak radzimy upewnić się przed zakupem czy telefon wspiera profil A2DP. Ważną cechą słuchawek Bluetooth jest możliwość ich sparowania z kilkoma urządzeniami jednocześnie – np. z telefonem i komputerem. Także w przypadku Backbeat jest to teoretycznie możliwe, choć na Windows7 ze standardowym sterownikiem Bluetooth Microsoftu było to niewykonalne. Słuchawka wprawdzie została sparowana ale System nie wykrył dostępnych usług i nie był w stanie zainstalować sterowników. Lepsze efekty można osiągnąć z oprogramowaniem Bluesoleil lub Widcomm.

Podczas testu sparowaliśmy słuchawki m.in. z iPadem2, iPhonem oraz telefonem Samsung Galaxy S i nie było żadnych problemów z odtwarzaniem dźwięku. Dźwięk był dobrej jakości i nie było słychać szumów. Profil A2DP zakłada przesyłania danych z prędkością do 768 kbit/s co oznacza, że do uzyskania dobrej jakości dźwięku konieczne będzie jego skompresowanie a to niesie ze sobą pewne konsekwencje – wszystkie słuchawki Bluetooth mają pewne opóźnienie w obróbce sygnału i dźwięk dociera do nas z pewnym opóźnieniem. O ile w przypadku słuchania muzyki nie ma to wpływu, o tyle podczas np. grania może stać się odczuwalne. Pozytywnie zaskakuje zasięg słuchawek, które odbierają sygnał stereo (wprawdzie z pewnymi zakłóceniami) nawet piętro niżej od położenia telefonu.

Do kontroli odtwarzania dźwięku służą klawisze umieszczone w prawym pałąku. Są tam przyciski do zatrzymania i wznowienia odtwarzania oraz do przeskoczenia i cofnięcia utworu. Te ostatnie dwa przyciski służą także do regulacji głośności. Niestety, przyciski są dosyć małe i trudno w niej trafić palcem. W drugim pałąku znajduje się mikrofon oraz przycisk do nawiązania i odrzucenia rozmowy. Mimo, że Backbeat nie mają wysuniętego w kierunku ust mikrofonu, to specjalne algorytmy eliminacji szumów są w stanie zapewnić dosyć znośną jakość konwersacji. Opatentowana przez Plantronicsa technologia AudioIQ2 ma usuwać z sygnału szumy i pozostawiać głos rozmówcy. W praktyce sprawuje się to nieźle, choć słuchawki z mikrofonem bliżej ust i technologią dwóch mikrofonów sprawują się lepiej.

Plantronics Backbeat 903 - wbudowany mikrofon pozwala na prowadzenie rozmów
Plantronics Backbeat 903 – wbudowany mikrofon pozwala na prowadzenie rozmów