Jesteś tutaj:-, Gadżety, Sprzęt, Testy i opinie, Top7-Recenzja VPRO V310 – mysz laserowa dla graczy
PL R200 NV 970x200 071119

Recenzja VPRO V310 – mysz laserowa dla graczy

Budowa myszki:

Pierwsze co rzuca się w oczy po otwarciu pudełka, to bardzo nowoczesny wygląd myszy. Całość gryzonia została wykonana z plastiku z gumowymi powierzchniami na bokach i na rolce. Powierzchnia na górze naszego gryzonia jest lekko chropowata, ale jednocześnie bardzo miła w dotyku. Na tej części myszki dłoń leży całkiem dobrze i nie ślizga się nawet przy intensywnym użytkowaniu.

 

 

Powierzchnia na bokach myszki natomiast wykonana jest z gumowatej powłoki z wydrążonymi dołkami. Taka powierzchnia sprawia, że dłoń idealnie współgra z urządzeniem i nie ślizga się.

Na górze myszki znajdziemy również dodatkowy przycisk DPI, który pozwala na zmianę rozdzielczości myszy. Na spodzie myszki natomiast znajdują się plastikowe ślizgacze, które oferują bardzo dobrą płynność ruchów na dowolnej powierzchni.

Podczas testów wykorzystałam kilka powierzchni: czarna plastikowa podkładka, szary papier oraz czerwony, materiałowy koc. Na każdej z tych powierzani myszka przesuwała się bez zarzutu:

Obudowa myszki wyposażona jest w 5 programowalnych przycisków, które można ustawić w oprogramowaniu dedykowanym dla gryzonia (Do poprania: http://www.rapoo.com/product/204):

Ponad to gryzoń wyposażony jest w podświetlenie RGB oferujące paletę 16 milionów kolorów (również możliwe do skonfigurowania w oprogramowaniu).

Mysz wyposażono w pleciony i wytrzymały kabel o długości 180 cm. Dużą zaleta jest to, że taki kabel wytrzyma nam długie godziny użytkowania. Kabel nie jest sztywny i nie wpływa na komfort użytkowania.

Kształt i komfort użytkowania

Mysz wbrew pozorom (z góry wygląda na symetryczną) jest przeznaczona dla osób praworęcznych, a to za sprawą 2 przycisków, które znajdują się tylko pod prawym kciukiem. Nie oznacza, to, że leworęczni nie mogą z niej skorzystać, ale nie będą mogli w pełni skorzystać z wszystkich przycisków. Jej wymiary 124x76x41 mm. Waga: 150g. Kształt V310 docenią zarówno osoby o większych jak i mniejszych dłoniach.

Kształt i wyprofilowanie myszki pozwala na całkiem dobre dopasowanie się do ręki. Boczne przyciski praktycznie idealnie wypadają pod kciukiem, co jest dodatkowym atutem. Same przyciski są wyczuwalne, ale bardzo delikatne. Wszystkie krawędzie myszki są bardzo dobrze wygładzone i wykończone. Nigdzie nie odczuwamy dyskomfortu czy niepotrzebnego ucisku. Co więcej gumowata powierzchnia umieszczona na bokach myszki rzeczywiście sprawia, że mysz dobrze leży w dłoni i nie ślizga się.  Moim zdaniem myszka jest całkiem wygodna i pomimo kilkugodzinnej pracy czy gry nie czułam zmęczenia w dłoni. Bardzo komfortowo pracuje się na myszce przy ułożeniu palców 1+2+2.

Precyzja

Mysz wyposażono w Chip gamingowy V-Power3 (32-bit ARM Core) oraz sensor optyczny pozwalający na ustawienie DPI w zakresie od 1000 do 8200 DPI. Dodatkowo, próbkowanie na poziomie 1000Hz / 1ms gwarantuje natychmiastową rejestrację każdego ruchu dłoni użytkownika, nawet podczas najbardziej wymagających i dynamicznych rozgrywek. Przy dziennym użytkowaniu najlepszą konfiguracją okazało się ustawienie jak na zrzucie poniżej:

Clipboard08

Jednakże jest to bardzo subiektywne odczucie i każdy może dopasować konfigurację do swoich potrzeb w załączonym oprogramowaniu.

Warto tutaj zwrócić uwagę jeszcze na samo oprogramowanie, które zostało utrzymane w podobnej kolorystyce jak opakowanie czyli czarno – niebieskiej. Do dyspozycji mamy tutaj następujące funkcje:

 • Zakładka MAIN- pozwala na skonfigurowanie podstawowych parametrów myszy: DPI, czułości sensora, częstotliwości próbkowania sygnału USB itp. Ponad to tutaj możemy również zaprogramować funkcje 5 przycisków myszy w zależności od naszych preferencji.
 • Zakładka LED CONTROL– pozwala na konfigurację podświetlenia – kolory, dynamikę czy całkowite wyłączenie podświetlenia.
 • Zakładka MACRO EDITOR– pozwala na zdefiniowanie makr. (można skorzystać z predefiniowanych makr do najpopularniejszych gier)
 • Zakładka TROPHY – pozwala na zbieranie trofeów za korzystanie z myszy. Fajny dodatek dla graczy.
 • Zakładka HELP – pozwala na przywrócenie domyślnych ustawień myszy czy zaktualizować i zweryfikować wersję oprogramowania

Poniżej kilka wykonanych testów działania myszki:

 • Test akceleracji wstecznej. Aakceleracja wsteczna – występuje (Akceleracja wsteczna to skutek błędnej pracy myszy szybko albo wręcz gwałtownie przesuwanej, a przejawia się nagłym odskakiwaniem kursora lub jego bardzo wolną pracą.)
 • Test działania myszki w akcji wykonany na biurku bez podkładki na stronie https://www.funny-games.biz/the-mouse-101.html przy konfiguracji podanej wcześniej:

Clipboard03

 • Test działania myszki na różnych podłożach i przy podnoszeniu:
 • Myszka działała tak samo zarówno na czarnej plastikowej podkładce, szarym papierze czy materiałowym kocu. Na każdej z tych powierzani myszka przesuwała się bez zarzutu:
 • W przypadku podnoszenia myszki można było przesuwać kursor na wysokości 1 płyty CD. Może to przeszkadzać przy niektórych grach wymagającej pełnej precyzji i momentalnego zatrzymania myszki przy podnoszeniu.
 • Test aplikją VMouseBench:
 • Interpolacja (jest to „sztuczne” generowanie dodatkowych pikseli, aby zwiększyć maksymalne wartości DPI, jakie dany sensor może osiągnąć, czyli – sensor wysyła fałszywe dane do komputera o swoim położeniu ) – Przerywana linia świadczy o występowaniu tego zjawiska:

Clipboard05

 • Odświeżanie:
Clipboard02

Clipboard02

 • Test aplikacją Enotus Mouse Test v0.1.4:
Clipboard04

Clipboard04Autor |2019-06-16T09:40:20+01:0016 czerwca 2019 09:40|Kategorie: Artykuły, Gadżety, Sprzęt, Testy i opinie, Top7|0 komentarzy

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.