Dane podstawowe

Test Blackberry 8520 Curve - widok z boku
Test Blackberry 8520 Curve – widok z boku

Blackberry 8520 to telefon niewielkich rozmiarów. Jego waga to 105 gramów o wymiary to 109x60x13.9mm. Telefon, podobnie jak wiele urządzeń tej firmy, wyposażony został w klawiaturę typu QWERTY co znacznie przyspiesza wpisywanie tekstu. Urządzenie wyposażone zostało w litowo-jonową baterię o pojemności 1150 mAh, która według producenta pozwala na 408 godzin pracy w trybie standby i 4.5 godzin rozmów. Podczas testu bateria wyczerpała się po 5 dniach i konieczne było podpięcie telefonu do ładowarki. Do podłączenia telefonu do komputera służy port microUSB a do podpięcia słuchawek skorzystamy z gniazda Jack 3.5 mm. Dołączone do zestawu słuchawki są średniej jakości, ale nic nie stoi na przeszkodzie że by wykorzystać coś lepszego.

Test Blackberry 8520 Curve - widok z tyłu
Test Blackberry 8520 Curve – widok z tyłu

Funkcje i wyposażenie

Curve 8520 to telefon dla rynku masowego jednak z zacięciem biznesowym. Ludzie biznesu chwalić sobie będą funkcje Push email dostępną w serwisie Blackberry. Dzięki niej maile pojawia się w skrzynce niemal natychmiast po dotarciu na serwer pocztowy. Rozbudowany organizer oferuje nam możliwość zarządzania czasem. Możemy w nim w prosty sposób zdefiniować spotkania, ustawić czas przypomnień, zdefiniować przedział czasowy oraz dodać notatki. Wszystkie wpisy widoczne są na podziałce dziennej z możliwością szybkiej zmiany dnia tygodnia. Możemy też przełączać do następnego/poprzedniego tygodnia.

Test Blackberry 8520 Curve - Terminarz
Test Blackberry 8520 Curve – Terminarz
Test Blackberry 8520 Curve - Terminarz
Test Blackberry 8520 Curve – Terminarz

Przeglądarka internetowa telefonu działa sprawnie i radzi sobie w miarę dobrze nawet z bardziej skomplikowanymi stronami. Jej szybkość nie jest jednak powalająca. Najpierw musimy czekać długo na pobrania danych a potem na obliczenia dokonywane podczas przewijania bądź skalowania strony. Na poniższych przykładach widać, jak wyświetlana jest strona serwisu telix.pl.

Test Blackberry 8520 Curve - Telix.pl
Test Blackberry 8520 Curve – Telix.pl
Test Blackberry 8520 Curve - Telix.pl
Test Blackberry 8520 Curve – Telix.pl

Niestety, do szybkiej transmisji danych w sieciach komórkowych ten telefon się nie nadaje. Dziwne, że w telefonie z obsługą WIFI w standardzie B/G zdecydowano się na pozostanie przy stosunkowo wolnej transmisji EDGE. 3G, HSDPA? – nie znamy czegoś takiego. Z kolei połączenie WIFI dało się skonfigurować szybko już na etapie wstępnego konfiguratora dostępnego po włożeniu nowej karty SIM. Dzięki WIFI szybkość transmisji danych wzrośnie i nie poniesiemy opłat za transmisję danych (aczkolwiek zależy to oczywiście z jakiego punktu dostępowego korzystamy).

Test Blackberry 8520 Curve - Ustawienia
Test Blackberry 8520 Curve – Ustawienia

Telefon można wykorzystać jako modem do transmisji danych. Żeby to zrobić konieczne jest zainstalowanie oprogramowania Blackberry Desktop manager dostępnego na systemu Windows i Mac. Desktop Manager pozwala ponadto na instalacją dodatkowego oprogramowania, synchronizację kontaktów i tworzenie kopii zapasowych.

Test Blackberry 8520 Curve - Aplikacja Word To Go
Test Blackberry 8520 Curve – Aplikacja Word To Go

Wśród dodatkowych aplikacji zainstalowanych w telefonie znajdziemy kalkulator, rejestrator dźwięku, notatnik, zadania, oraz program do składowania haseł dostępowych. Są także aplikacje do odczytu plików MS Office: Word to go, Sheet to go oraz Slideshow to go. Aplikacje te służą jednak tylko do przeglądania plików Office – tych zapisanych w pamięci lub otrzymanych w załącznikach poczty – utworzenie czegoś nowego w telefonie jest niemożliwe. Jeśli chcemy skorzystać z możliwości tworzenia nowych dokumentów to należy skorzystać z płatnej wersji Premium.

Test Blackberry 8520 Curve - Dyktafon
Test Blackberry 8520 Curve – Dyktafon

Instalacja dodatkowego oprogramowania możliwa jest poprzez Blackberry App World. Oferta zarówno płatnych jak i darmowych programów dostępnych w tym sklepie jest naprawdę spora. Możemy przebierać w klientach poczty, aplikacjach dostępowych do portali społecznościowych, programach do edycji zdjęć, programach nawigacyjnych wielu innych aplikacjach. Możemy też poszukać czegoś na własną rękę – w przeciwieństwie do Apple’a programy na blackberry dostępne są na szczęście także poza oficjalnym sklepem.

Test Blackberry 8520 Curve - Książka telefoniczna
Test Blackberry 8520 Curve – Książka telefoniczna

Książka telefoniczna pozwala nam na zapisanie kilku numerów telefonów, adresów email, stron internetowej, daty rocznicy i urodzin a także dodanie adresu pocztowego i adresu w pracy. Do kontaktu możemy także przypisać zdjęcia oraz indywidualny dzwonek. Dostęp do historii połączeń w testowanym modelu był początkowo wyłączony. Chwilę zajęło zanim zorientowałem się, że w ustawieniach należy zmienić opcje rejestracji historii połączeń. Po tych zmianach, historia połączeń widoczna jest na liście wiadomości razem z SMS-ami. Trochę to dziwne, ale nie przeszkadzało mi za bardzo.

Test Blackberry 8520 Curve - Wyszukiwarka
Test Blackberry 8520 Curve – Wyszukiwarka

Wyszukiwanie numeru możliwe jest już na pulpicie głównym – wystarczy rozpocząć wpisywanie tekstu bądź numeru i już na ekranie pojawia się lista kontaktów pasujących do wpisanej frazy. Blackberry 8520 posiada też funkcje głosowego wybierania numerów – niestety nie udało mi się jej tak skonfigurować, żeby wybieranie numerów przebiegało sprawnie -telefon nie rozpoznawał wydawanych poleceń.

Test Blackberry 8520 Curve - Aplikacje
Test Blackberry 8520 Curve – Aplikacje

Telefon pozwala na wybór jednego z kilku profili. Ustawiamy je w zależności od miejsca w którym się znajdujemy. Jeżeli jesteśmy na spotkaniu to wybieramy profil Wibracja lub Cichy. Podczas joggingu w lesie warto ustawić profil głośny. Niestety, nie możemy zdefiniować nowego profilu i możemy zdać się tylko na te, które oferuje telefon i które w razie potrzeby można dostosować.

Multimedia

Telefon wyposażony został w kamerę 2Mpix, która pozwoli nam na zrobienie zdjęć lub nagrania filmów. Kamerę uruchamiamy z menu głównego lub poprzez specjalny przycisk umieszczony po prawej stronie obudowy. Cyfrowy zoom sterowany przy użyciu dotykowego joysticka działa bardzo szybko i sprawnie. W dodatkowych ustawieniach zdjęć możemy wybrać rozdzielczość, jakość zapisu, balans bieli a także jeden z dwóch dodatkowych efektów: sepia i czarnobiały. Jaka jest jakość zdjęć ? Skromna. Brak kamery, autofocusa sprawiają, że cudów się nie możemy spodziewać – szczególnie gdy warunki oświetleniowe są gorsze.

Przykładowe zdjęcia: Tutaj

Filmy zapisywane są w rozdzielczości 320×240 lub 176×144. Obsługiwane formaty filmów to MPEG4, H.263, H.264 i WMV9.

Test Blackberry 8520 Curve - Odtwarzacz muzyczny
Test Blackberry 8520 Curve – Odtwarzacz muzyczny
Test Blackberry 8520 Curve - muzyka
Test Blackberry 8520 Curve – muzyka

Odtwarzacz audio dostępny jest ze skrótów na pulpicie głównym telefonu oraz poprzez menu główne. W telefonie zapisać możemy nasza kolekcję plików MP3, które następnie można sortować wg. albumów, wykonawcy bądź gatunku muzyki. Telefon odtwarza pliki MP3, AMR, AAC, WMA i WAV.

Test Blackberry 8520 Curve - dzwonki
Test Blackberry 8520 Curve – dzwonki

Multimedia i zaawansowane aplikacje wymagają szybkiej obróbki danych. Sercem Curve jest taktowany zegarem 512 MHz procesor mający do dyspozycji 128MB pamięci RAM i 256MB pamięci ROM. Niewiele tej pamięci jak widać. Jeśli jednak trzeba więcej to do slotu umieszczonego pod klapką kryjącą baterię możemy umieścić kartę microSD.