Dane podstawowe

Test ZTE X990
Test ZTE X990

W większości krajów świata firma ZTE jest bardziej znana jako producent i dostawca rozwiązań telekomunikacyjnych niż telefonów komórkowych. Jednak jak wynika z raportu opracowanego przez międzynarodową firmę badawczą iSuppli koncern ZTE dołączyło do wielkiej piątki producentów: Nokii, Samsunga, LG Electronics oraz Sony Ericssona, dostarczając w ciągu czwartego kwartału 2009 roku 13,4 miliona telefonów, co stanowi 4% udziału w globalnym rynku. Chiński producent coraz częściej gości ze swoimi telefonami także na polskim rynku. Oferta telefonów ZTE trafia do różnej grupy użytkowników. Użytkownik w Polsce może już wybierać pomiędzy przeznaczonym dla osób starszych – ZTE S302, czy tani telefonem dla Plusa, o nazwie Plusfon, po smartfony oparte o system operacyjny dla użytkowników biznesowych. W połowie czerwca tego roku na naszym rynku odbyła się premiera nowego komunikatora ZTE X990, któremu Telix.pl mógł się przyjrzeć bliżej.

Test ZTE X990 - przegladarka internetowa telix.pl
Test ZTE X990 – przegladarka internetowa telix.pl

Telefon ZTE jest produkowany w Chinach i do złudzenia przypomina dostępne na naszym rynku telefony fińskiego producenta z klawiaturą QWERTY. Pierwszy kontakt z firmą ZTE nieco mnie zaskoczył. Pudełko w jakim dostarczany jest
ZTE X990
mieści tylko niezbędne, według producenta, akcesoria: ładowarka sieciowa, słuchawki oraz kabelek USB do transmisji danych. No i tutaj od razu pierwsze rozczarowanie – brakuje karty pamięci, a jak się potem okaże bez niej nie warto wybierać się np. na wycieczkę.

Funkcje i wyposażenie.

ZTE X990 jest telefonem dość dużym (107x61x12 mm, 90 g). Obudowa telefonu wygląda na solidną, choć wykonana jest z plastiku. Jednak cały czas miałem obawy, że jak się nie będę pilnował to zaraz wyśliźnie mi się z ręki. A to dlatego, że tylną część obudowy nie pokryto żadnym materiałem antypoślizgowym, jak to jest zazwyczaj stosowane.

Test ZTE X990 - telix.pl
Test ZTE X990 – telix.pl

W materiałach prasowych można było przeczytać, iż ZTE X990 za sprawą możliwości dostępu do wielu internetowych aplikacji i serwisów nazywany jest również I-CHAT. Komunikator posiada obsługę poczty Email, a także popularnych serwisów społecznościowych, Facebooka czy Twittera oraz jest kompatybilny z przeglądarką MSN, Yahoo oraz mobilną wersją Opery Mini. Umożliwia także korzystanie z konta pocztowego opartego na serwerach POP3, SMPT oraz IMAP. Niestety kilkudniowy test pozwala mi stwierdzić, że jest to twierdzenie na wyrost. Dopiero po kilku dniach i wielu prób udało mi się skonfigurować połączenie z naszym operatorem komórkowym. Dostępne oprogramowanie w języku angielskim, francuskim i hiszpańskim oraz chińskim skutecznie odmawiało wszelkich ustawień. A do tego szybkość EDGE skutecznie ograniczała sprawdzenie komunikatora, jako narzędzia do surfowania po Internecie. Ponadto przeglądarka działa fatalnie – jest wolna, a rozbudowane strony wywoływały tylko komunikat o braku pamięci. O skonfigurowaniu poczty elektronicznej nawet się nie zabrałem, to było już ponad moje siły :). Dlatego mogłem tylko zająć się funkcjami multimedialnymi oraz jakością rozmów, jakie oferuje urządzenie.

Test ZTE X990 - Ustawienia aparatu
Test ZTE X990 – Ustawienia aparatu

Aparat fotograficzny w ZTE X990 ma rozdzielczość tylko 2 Mpix (1600×1200 px), więc nie można było spodziewać się cudów. Miałem jednak nadzieję, że telefon mile mnie zaskoczy. Niestety fotki nadają się tylko na wysłanie, jako wiadomość multimedialną, a nie do albumu rodzinnego. I nie można winy składać tylko na warunki widoczności i nasłonecznienia. Tym bardziej, że w słonecznym dniu praktycznie nie da się robić zdjęcia, a to dlatego, że na ekranie nic nie widać. Nie widzimy nawet obiektu fotografowanego, a nasze prace możemy dopiero zobaczyć, po powrocie do domu lub miejsca, co najmniej zasłoniętego. Warto także ustawić parametry aparatu w domu, potem możemy tylko polegać na intuicji w robieniu zdjęć.

Przykładowe zdjęcia:
Tutaj
Tutaj
Tutaj
Tutaj

Ponadto udając się na wycieczkę warto zaopatrzyć się w kartę pamięci, wbudowana pamięć 5MB szybko nam się wyczerpie, a z braku widoczności na ekranie nawet nie zauważymy komunikatu o braku pamięci. Producent informuje, że telefon obsługuje karty pamięci microSD do 8GB. Podczas testu ZTE X990 bez problemów radził sobie z pamięcią 4GB, większej niestety nie posiadam. O możliwości nagrywania filmików wideo, tylko poinformuję, że jest taka możliwość. Od czasu do czasu możemy skorzystać, ale rewelacji się nie spodziewajmy.

Multimedia

Test ZTE X990 - radio FM
Test ZTE X990 – radio FM

Jeśli nie zamierzamy wykonywać zdjęć, ucieszy nas fakt, że producent przynajmniej zadbał o multimedialne funkcje. W przypadku
telefonu
ZTE X990 można powiedzieć, że telefon jest bardzo głośny i nawet przy najniższym poziomie dźwięki są wyraźnie słyszalne z dużej odległości. Telefon zasługuje również na dobrą ocenę jeżeli chodzi o funkcję muzyczne. Odtwarzacz muzyczny, co tu dużo mówić gra i wygląda przyjemnie. Odnośnie zestawu słuchawkowego – ZTE X990 posiada wejście słuchawkowe 3.5 mm – producent dorzucił je do pudełka, moim zdaniem wyłącznie po to, żeby mogło grać radio. Po dostrojeniu i ustawieniu ulubionych stacji radiowych wbudowane radio gra w miarę czysto, oczywiście wszystko zależy od zasięgu stacji. Dźwięk wydobywający się z tylnego głośnika jest głośny i zarazem czysty. I-CHAT został wyposażony w Bluetooth 2.0 dzięki któremu możemy podłączyć słuchawki bezprzewodowe. Faktem jest, że połączenia były stabilne i ani razu telefon się przy niech nie zawiesił.

Test ZTE X990 - pamięć
Test ZTE X990 – pamięć

Rejestr w telefonie ZTE niczym nas nie zaskakuje i zawiera standardowe funkcje: połączenia przychodzące i wychodzące z podziałem na odebrane, nieodebranych, łączny czas wykonanych rozmów i czas ostatniego połączenia oraz ilości przesyłu danych.