Według producenta Motorola MILESTONE (kamień milowy) łączy technikę z elegancką formą i trudno się z nim nie zgodzić. Telefon działający pod kontrolą systemu operacyjnego Android 2.1, jest obecnie jednym z najcieńszych na rynku sliderów (o grubości 13,7mm) wyposażonym w klawiaturę QWERTY. Postaramy się sprawdzić i pokazać, co jest wart i co nam oferuje za około 1 750,00 zł z VAT.

Test Motorola Milestone
Test Motorola Milestone

Dane podstawowe

W pudełku otrzymaliśmy oprócz telefonu tylko ładowarkę sieciową, kabel microUSB do synchronizacji, słuchawki, instrukcję i CD z aplikacją MediaLink oraz dodatkową kartą pamięci. Plus za rozdział ładowarki od kabelka i niezbyt duża wagę samej ładowarki.

Bateria Li-ion o pojemności 1400 mAh pozwala według producenta na ok 270 godzin pracy w trybie standby dla GSM oraz do 385 minut rozmów. Podczas testu, przy intensywnym użytkowaniu bateria wytrzyma do dwóch dni w trybie standy z aktywnym modułem Wi-Fi. W praktyce przy normalnym użytkowaniu wytrzyma 3 dni na baterii. Warto dodać, że moduł WiFi nie pobiera zbyt wiele energii. Ogólnie mówiąc z czasu działania urządzenia można być zadowolonym.

Sercem „kamienia milowego” jest procesor ARM Cortex A8 taktowany częstotliwością 550 MHz i wbudowane 256 MB RAM oraz 512 MB pamięci ROM. Dzięki temu smartfon jest szybki i działa płynnie. Aplikacje w telefonie uruchamiają się szybko, telefon szybko reaguje na rotację i jak do tej pory mimo wytężonej pracy nie udało mi się go zawiesić ani doprowadzić do samoczynnego resetu (Samsung Galaxy z Androidem 1.5, który miałem do tej pory, potrafił dość często sam się wyłączać).

Producent wyposażył ten model w czytnik kart microSD (z obsługą SDHC), dzięki której może obsłużyć nawet do 32 GB – wbudowane 16 GB. Telefon jest wyposażony standardowo w kartę pamięci microSD 8 GB. Po zainstalowaniu aplikacji MotoNAV dostępne mamy 5GB, gdyż aplikacja podczas instalacji pobiera wszystkie mapy na telefon.

Milestone posiada czterozakresowy moduł GSM/GPRS/EDGE obsługujący UMTS i szybką transmisję danych HSDPA, 10.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps oraz oferuje pełną komunikację bezprzewodową Wi-Fi (802.11b/g) i Bluetooth 2.1 + EDR, A2DP, AVRCP.

Test Motorola Milestone
Test Motorola Milestone

Do synchronizacji danych z komputerem telefon używa aplikacji Portal Phone. Oprogramowanie Moto Phone Portal to aplikacja zainstalowana w telefonie, która umożliwia zarządzanie jego zawartością za pomocą przeglądarki w komputerze obsługującym sieć Wi-Fi. Wszystko przebiega bardzo prosto. Wystarczy połączyć telefon przez Wi-Fi i uruchomić w programie funkcję synchronizacji. Następnie w przeglądarce komputera wpisujemy adres wyświetlony adres w przeglądarce internetowej naszego komputera. Oprogramowanie Moto Phone Portal pozwala edytować kontakty, dostosowywać je i wykonywać ich kopie zapasowe oraz udostępniać zawartość telefonu.

Milestone nie posiada dodatkowej nakładki systemowej, tak więc system nie wyróżnia się na tle innych telefonów z oryginalnym menu Androida. Na chwilę obecną Motorola nie zdecydowała się na wdrożenie swojej nakładki MOTOblur w tym modelu. Jednakże nawet bez dodatkowych udogodnień telefon działa świetnie.

W smart fonie Motorola Milestone dzięki wykorzystaniu HSPA, w sieci Orange na obrzeżach Katowic udało się osiągnąć 1070 kbit/s przy ściąganiu i 482 kbit/s przy wysyłaniu. Jak każdy smartfon z systemem Google, Milestone stworzono do pracy w Internecie. Wbudowana przeglądarka Webkit HTML5 jest świetna i szybko działa. Po dotknięciu łącza telefon zakreśla je i przechodzi do
tej strony. Po dotknięciu i przytrzymaniu łącza telefon wyświetla opcje, takie jak Otwórz w nowym oknie lub Dodaj link do zakładek wszystkie strony. Każdą witrynę internetową możemy dopasować do wyświetlacza lub w prosty sposób gestami oglądać powiększoną. Przydatną funkcją jest automatyczna zmiana orientacji ekranu zależnie od wysunięcia/schowania klawiatury telefonu, co bardzo ułatwia poruszanie się po zasobach globalnej sieci. Jedyną wadą przeglądarki telefonu, do której można się przyczepić jest brak obsługi Flash’a – ma być dostępne wsparcie dla Flash 10. Komunikator Google Talk umożliwia czatowanie z innymi użytkownikami Google Talk przez Internet przy użyciu telefonu lub komputera. Warto dodać, że decydując się kupić telefon oparty na systemie Google, to prędzej czy później jesteśmy zmuszeni założyć konto w Google. Aplikacja Google w telefonie umożliwia dostęp do usługi Gmail, Kalendarza i Kontaktów. Łatwo można synchronizować informacje z aplikacji Google, aby były aktualne. Pakiet mobilnych aplikacji Google takich, jak Google Search, Google Maps, GMail czy YouTube jest zintegrowany w urządzeniu.

Jako telefon Milestone spisuje się bez zarzutu. Jakość dźwięku jak i słyszalność i rozmówcy jest na wysokim poziomie. Podczas trwającego połączenia możemy włączyć wbudowany w telefon zestaw głośnomówiący. Kontakty można posegregować w grupy (np. „znajomi”, „rodzina” lub „praca”). Wiadomości e-mail, kontakty i kalendarz w telefonie umożliwiają dostęp do tych samych osobistych informacji, które można dodawać, wyświetlać i edytować w komputerze za pomocą programu Microsoft Outlook. Po skonfigurowaniu konta firmowego można uruchomić aplikację Kontakty firmowe, aby przeszukiwać firmowy spis kontaktów według nazwy użytkownika lub adresu e-mail. Niestety brakuje przedniej pomocniczej kamery do wideorozmów.

Test Motorola Milestone
Test Motorola Milestone

Milestone świetnie sprawdza się jako system nawigacyjny. Wbudowany moduł A-GPS dość szybko wychwytuje sygnał z satelitów. Oprócz podstawowych narzędzi Google, telefon posiada nawigację MotoNAV, w wersji testowej na 45 dni, po tym okresie należy wykupić odpowiedni pakiet w Android Market. Zaimplementowanej nawigacji jednak nie polecam, jest niewygodna w obsłudze i wolno działa.

Telefon posiada wbudowany aparat 5MPix z autofocusem i zoomem cyfrowym. Obiektyw kamerki z diodą doświetlającej umieszczony jest z tyłu. Ustawienia aparatu to standard. Aby jakość zdjęcia była jak najlepsza w każdych warunkach oświetleniowych możemy wybrać odpowiednią opcję: Automatyczne, Stabilizacja, Makro, Zachód słońca, Portret nocny, Sport, Krajobraz, Portret. Dodać efekt lub włączyć lampę doświetlającą, która sprawuje się dość dobrze na odległości ok. 1,5 m, pomagając osiągnąć dobrą jakość zdjęcia nawet w bardzo niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Menu aparatu w pełni obsługiwane jest za pomocą ekranu dotykowego. Aparat robi dobrej jakości zdjęcia. Nie należy do najlepszych na rynku, ale jakość jest wystarczająca do robienia zdjęć zadrukowanych stron, które później są czytelne. Po wykonaniu zdjęć lub nagraniu klipów wideo za pomocą aparatu, można je na pełnym ekranie. Warto podkreślić, że na tak wielkim wyświetlaczu naprawdę przyjemnie ogląda się nie tylko nagrane filmy, ale także te na YouTube. Nawet długie filmy telefon odtwarza bardzo płynnie.

Przykłady: Tutaj

Telefon potrafi także nagrywać filmy w jakości DVD – tak twierdzi producent, ja bym jednak tego DVD nie nazwał, co najwyżej prawie jak… 😉

Osoby, które intensywnie wykorzystują telefon jako odtwarzacz muzyczny będą także zadowolone z posiadania Milestone. Odtwarzany dźwięk (AMR-NB/WB, MP3, PCM/WAV, AAC, AAC+, eAAC+, MIDI, OGG i WMA.) jest bardzo dobrej jakości – jak dla mnie, jakość lepsza niż w iPodzie. 😉 Muzyka na wbudowanych głośnikach odtwarzana jest według mnie wystarczająco głośno. Po podłączeniu do stereofonicznych słuchawek, telefon wyposażony jest z wyjście jack 3.5mm, może zastąpić nam odtwarzacz muzyczny. Przydatny dodatek Efekty Audio (Audio Effects) – pozwala na wybór profili dźwiękowych dla wbudowanego głośnika lub słuchawek.

Po wejściu do katalogu możemy sobie ustawiać funkcję głosowego wywołania niektórych aplikacji, jednak narzędzie działa tylko w języku angielskim. Podobne aplikacje, które testowałem na innych smart fonach opartych na Windows Mobile – Voice Command, według mnie sprawowały się dużo lepiej. Z ciekawszych, ale moim zdaniem całkowicie bezużytecznych aplikacji można wymienić także tę o nazwie Gesty – panel umożliwiający obsługę telefonu gestami. Bezużyteczny dlatego, że nie jest obsługiwany na głównym ekranie, ale po uruchomieniu aplikacji My Sign. Pakiety biurowe to standardowy Quickoffice, bez opcji edycji.