Sercem urządzenia jest 64-bitowy procesor MediaTek MT6753 (Quad Core ARM Cortex-A53), taktowany zegarem 1,3 GHz. Układ w zastosowaniach graficznych wspomaga karta graficzna Mali T720 i 3 GB pamięci RAM. 32 GB pamięci Flash, (dla użytkownika wolne jest ok. 22 GB) można rozszerzyć do 128GB.


Taka specyfikacja wystarczy, aby telefon poradził sobie z każdą aplikacją, chociaż w testach wydajności lokuje się raczej w średniej półce. P9 Energy Lite 2017 radzi sobie z obsługą systemu operacyjnego i interfejsu. Problem mogą wywołać tylko najbardziej zaawansowane gry ze sklepu Google Play. Warto przy tym zauważyć, że wyższa ilość ciepła jaką CPU emituje przy pełnym obciążeniu, jest prawie nieodczuwalna dla użytkownika.

Poniżej wyniki testów benchmarkowych: Quadrant Standard Edition i AnTuTu Benchmark:



Smartfon pracuje na „czystym” systemie operacyjnym Android Android 7.0, Nougat. System operacyjny P9 Energy Lite 2017 został opracowany w koncepcji FastPass, stworzonej we współpracy Google i MediaTek, aby dostarczać użytkownikom dowolności instalacji tylko ulubionych, najpotrzebniejszych aplikacji, bez niepotrzebnego zajmowania pamięci operacyjnej telefonu i zmniejszania jego wydajności. Dlatego telefon wyposażony jest w podstawowe aplikacje Google, co pozwala użytkownikowi na samodzielną instalację.


Należy podkreślić, że system jest dobrze zoptymalizowany, nie występują żadne przycięcia i działa on bardzo płynnie.

P9 Energy Lite 2017 dysponuje standardowym zestawem modułów łączności. Łączność jest tym, co wciąż jest elementem pierwszoplanowym(a przynajmniej powinna być).


Urządzenie posiada moduł łączności 4G zarówno w standardzie FDD, jak i TDD, do wyboru, dla dwóch kart SIM – pobieranie danych z prędkością do 150 Mbps i wysyłanie do 50 Mbps. Czego zabrakło, to NFC, a nawet technologii HotKnot, która umożliwia bezprzewodowe przesyłanie danych za pośrednictwem ekranu. Wystarczy zbliżyć wyświetlacze dwóch urządzeń wyposażonych w dedykowaną aplikację, by bez użycia kabla przesłać dokumenty, muzykę, zdjęcia, a nawet filmy.


Wbudowane Wi-Fi obsługuje sieci w standardzie 802.11 b/g/n 2.4 GHz. Czułość modułu Wi-Fi jest na przeciętnym poziomie, ale trudno jednak mówić o jakimś wielkim problemie w tej kwestii.


O czułości odbiornika GPS/AGPS. nie ma co się rozwodzić – jest dobra, bezproblematyczna, po prostu pozwala na wygodne korzystnie z niego jako nawigacji samochodowej, czy też pieszej.