Kilka słów o wnętrznościach pochodzącego z Francji smartfona. Jego serce stanowi 4-rdzeniowy procesor Mediatek MT6735P, o częstotliwości taktowania 1,0 GHz oparte o architekturę ARM Cortex-A53 i wspierane 2GB pamięci RAM. Telefon wyposażono także w dwurdzeniowy układ graficzny Mali-T720MP2 o taktowaniu 400 MHz.


Z technikaliów to tyle, a praktyka? Nie jest to demon prędkości i o tym trzeba pamiętać przy kupnie. Dodam, że przez czas użytkowania Archos 50 Power nieustannie miałem wrażenie, że interfejs nie jest płynny tak, jak wskazywała na to specyfikacja i mógłby być. Układ wystarcza na przełączanie się pomiędzy kilkunastoma codziennymi aplikacjami, natomiast nie mamy co marzyć o tym, że błyskawicznie będziemy przełączać się między ciężkimi grami i te będą wznawiać się szybko.


Mimo wszystko telefon pod względem wydajności daje sobie radę bardzo przyzwoicie i może służyć również jako urządzenia do okazjonalnego pogrania w gry. Dodam, że po dłuższym czasie intensywnego użytkowania możemy wyczuć delikatne skoki temperatury w tylnych partiach obudowy, lecz jednak nie sądzę aby dla kogokolwiek stanowiło to jakiś znaczący problem w działaniu urządzenia.

Oto wyniki popularnych benchmarków:



Mózgiem Archos 50 Power jest dobrze znany system Android w wersji 5.1 Lollipop, i raczej nie ma co liczyć na aktualizację do nowszych wersji. Po kilku dniach użytkowania muszę stwierdzić, że praktycznie „goły” system działa stabilnie i szybko. Podczas testu ani razu nie zdarzyło mi się żeby smartfon się zawiesił albo odmówił posłuszeństwa.


Surfowanie w Internecie na Archos 50 Power nie sprawia problemów. Już standardowo zaimplementowana przeglądarka w zupełności wystarczy do płynnego przeglądania stron WWW. Czas ładowania się stron, w zależności od aktualnych warunków mieści się w zdroworozsądkowej normie. Dostęp do sieci zapewnia łączność 4G/LTE z prędkością do 150Mb/s.


~10 m od routera

Bezprzewodową komunikację zapewni karta sieciowa Wi-Fi pracująca w standardzie IEEE 802.11 b/g/n z możliwością tworzenia punktów dostępowych, Bluetooth 4.0 z protokołem A2DP.


Jest także moduł A-GPS, dzięki któremu oznaczymy swoją pozycję na mapie. GPS działa dość stabilnie i szybko, swoje koordynaty mogłem odczytać już po kilkunastu sekundach.