Goclever Quantum2 500 jest wyposażony w układ MediaTek MT6582M. Jest to budżetowy SoC z czterema rdzeniami Cortex-A7 o taktowaniu 1,3 GHz oraz grafiką 2-rdzeniową ARM Mali-400 MP2, 500 MHz. Nie jest to więc najnowszy i najbardziej wydajny procesor, ale gwarantuje przyzwoite osiągi, wystarczające do większej części popularnych zastosowań. Na zapis danych pamięć telefonu wynosi 8 GB (realnie dostępne po pierwszym uruchomieniu 5,9 GB). To na dziś już mało, ale tu z pomocą przychodzi wymienna karta pamięci (do 32 GB). 4-rdzeniowy procesor 1,3 GHz, , wspomagany przez 1GB pamięci RAM dla zasobożernego Androida nie jest niczym szczególnym, ale na wydajność Quantum2 500 nie można narzekać.


Urządzenie, w o codziennym zastosowaniu działa płynnie, dobrze działają dodatkowe aplikacje. Problem mogą wywołać tylko najbardziej zaawansowane gry ze sklepu Google Play. Zauważalnym minusem jest ilość ciepła jaką CPU emituje przy pełnym obciążeniu. W benchmarkach smartfon nie zachwyca:




Quantum2 500 działa pod kontrolą Androida 4.4 (KitKat). Nie jest to najnowsza wersja, czy pojawi się aktualizacja do Lollipopa, producent niestety nie informuje. Otrzymujemy tu niemal czystą wersję systemu Google’a, bez większych zmian producenta. Preinstalowane aplikacje umożliwiają płynne odtwarzanie multimediów, korzystanie z serwisów społecznościowych, przeglądanie Internetu, zarządzanie zadaniami czy obsługę poczty e-mail. Ponadto znajdziemy kilka programów producenta. Przede wszystkim jest to Goclever OTA oraz Battery Doctor – wielofunkcyjny program dla systemu Android, która pozwala na przedłużenie żywotność baterii na jednym ładowaniu.


Model ten wykorzystuje technologię HotKnot umożliwiającą bezprzewodowe przesyłanie danych za pośrednictwem ekranu. Wystarczy zbliżyć wyświetlacze dwóch urządzeń wyposażonych w dedykowaną aplikację, by bez użycia kabla przesłać dokumenty, muzykę, zdjęcia, a nawet filmy. Działa ona na podobnej zasadzie jak standard przesyłu danych NFC, ale jak przekonują autorzy, jest od niego lepsza. Przede wszystkim nie będzie konieczne montowanie dodatkowej anteny w smartfonie, a zastosowanie trzech czujników (grawitacyjnego, dotykowego i zbliżeniowego) ma zapewnić szybszą pracę bezprzewodowego standardu przesyłu danych. Niewykluczone, że Hotknot to rozwiązanie, które będzie już niebawem mogło konkurować na dobre z NFC. Póki co HotKnot działa tylko w zakresie parowania urządzeń – nie da się poprzez niego płacić, czy przesyłać plików. Poniżej prezentujemy filmik, jak działa taka technologia:


Jeżeli chodzi o oferowane metody łączności, to Quantum2 500 działa w sieciach 3G. Dwa gniazda SIM obsługujące sieci 2G i 3G pozwalają oddzielić życie prywatne od zawodowego – umożliwiają korzystanie z dwóch numerów telefonu przy jednoczesnym dzieleniu książki telefonicznej, dokumentów, zdjęć i kalendarza. W smartfonie Goclever znajdziemy też Bluetooth i Wi-Fi. Co prawda wbudowana antena nie należy do najbardziej czułych i zdarzało się, że urządzenie gubiło zasięg Wi-Fi w miejscach, gdzie konkurencyjne urządzenia wciąż miały 1-2 kreski zasięgu, trudno jednak mówić o jakimś wielkim problemie w tej kwestii. Smartfon posłuży też jako nawigacja GPS: aplikacja Goclever Maps (do pobrania ze sklepu Google Play) z darmowymi mapami pozwala na eksplorowanie ulic i bezdroży niemal całej Europy w trybie offline. Jakość odbiornika nawigacyjnego nie odbiega od standardu w tej półce cenowej. Odbiornik wspomagany przez A-GPS pozwala szybko lokalizować naszą pozycję, a zapewniając stabilne połączenie podróżować samochodem.