Za sprawne działanie podzespołów odpowiada dwurdzeniowy procesor Qualcomm MSM8225 z zegarem 1GHz. Układ wspiera procesora graficznego Adreno 203. Do tego pamięć Ram wielkości 512MB oraz pamięć wewnętrzna 4GB. Jest to podstawowa konfiguracja, która poprawnie radzi sobie z systemem i interfejsem. Jednak możemy spodziewać się lagów nawet podczas pracy z prostymi aplikacjami.

Co z pewnością należy zaliczyć do wad, to szybkie nagrzewanie się telefonu. Obudowa GSmart Rio R1 zaczyna być naprawdę nieprzyjemnie gorąca już po kilku minutach grania czy przeglądania stron WWW. Prawdopodobnie nadmierne nagrzewanie się telefonu powoduje, co prawda rzadkie, ale występujące przypadki samoistnego resetowania się aplikacji lub zamykania stron WWW. Dlatego mam wątpliwości, czy telefon sprawdzi się w roli przenośnej konsoli.

Wyniki testu przeprowadzonego w benchmarku Quadrant Standard Edition i AnTuTu Benchmark widać poniżej.




GSmart Rio R1 działa pod kontrolą systemu Android w nieco przestarzałej wersji 4.0.4. Po włączeniu smartfona zobaczymy, że producent nie ingerował zbyt mocno system Google. Przykładem może być zablokowany ekran, który oferuje możliwość szybkiego uruchamiania jednej z czterech zdefiniowanych przez użytkownika funkcji. Po przeciągnięciu ikonki z logo producenta, w kierunku charakterystycznego pierścienia z ikonkami skrótów, nastąpi odblokowanie ekranu i natychmiastowe uruchomienie pożądanej funkcji.


Górny pasek oferuje typowe informacje: siła zasięgu, poziom naładowania baterii, oraz centrum notyfikacji. Po rozwinięciu notyfikacji do pełnego ekranu mamy do dyspozycji kontrolę ważnych funkcji: aktywności Wi-Fi , Bluetooth czy GPS. Do dyspozycji mamy 5 ekranów głównych. Można na nich umieszczać zarówno widżety jak i skróty do ulubionych aplikacji. Fabryczny zestaw aplikacji obejmuje chyba wszystko czego typowy użytkownik będzie potrzebować na co dzień. Jest tu odtwarzacz muzyczny, radio FM, nawigacja a nawet specjalna Google Play.

Poprzez zastosowanie rozwiązania Dual Sim w modelu Rio R1 producent umożliwia wygodne korzystanie z dwóch kart telefonicznych, na przykład abonamentowej i pre-paidowej służącej do pobierania danych. Jakość połączeń oraz zasięg GSM telefonu jest na dobrym poziomie. Rozmowy są wyraźne, a jakość dźwięku rejestrowanego przez urządzenie również nie odbiega od normy. Aplikacja telefonu i rejestru połączeń jest wygodna. Kwestia wykorzystywania i przełączania się pomiędzy kartami SIM, jest dobrze rozwiązana i nie stwarzała problemów podczas używania telefonu.