Reader’s Digest rozpoczyna ogólnoeuropejską kampanię na rzecz wprowadzenia w sieci przycisku bezpieczeństwa, by zapewnić dzieciom w Europie lepszą ochronę przed grasującymi w internecie pedofilami.

W każdej chwili z internetu korzysta około 14,6 miliona użytkowników poniżej 17. roku życia. Pedofile dobrze o tym wiedzą i wykorzystują internet, by wyszukiwać, wabić i krzywdzić dzieci. Miesięcznik Reader´s Digest zaczyna ogólnoeuropejską kampanię, by przeciwdziałać temu zjawisku.

Celem jest zapewnienie dzieciom w Europie dostępu do przycisku bezpieczeństwa w internecie. Ikonka obecna na ekranach komputerów pozwalałaby na bezpośrednie połączenie ze specjalnie wyszkolonymi komórkami policji, kiedy tylko dziecko poczuje się zagrożone w kontaktach w sieci.

Sprawa jest jasna – powiedział Reader’s Digest John Carr z europejskiej organizacji pozarządowej Alliance for Child Safety Online.

Komisja Europejska zachęca portale społecznościowe do wprowadzenia łatwego w użyciu przycisku zgłoszeniowego – twierdzi Roberta Angelilli z Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Unii Europejskiej.

Jednak jak wskazują eksperci w rozmowach z Reader’s Digest potrzeba dużo większej presji ze strony polityków i opinii publicznej, by szybko wprowadzić przycisk bezpieczeństwa łączący bezpośrednio ze stróżami prawa. Kampanię Reader’s Digest na rzecz przycisku bezpieczeństwa zainspirował sukces brytyjskiej inicjatywy powołania centrum Child Exploitation and Online Protection (CEOP) i stworzenie przez nie przycisku bezpieczeństwa

Reader’s Digest przeprowadza złożony z 5 pytań sondaż http://www.surveymonkey.com/s/9WL39TS, w którym Europejczycy mogą wyrazić poparcie dla kampanii. Chodzi o mobilizację opinii publicznej i wywarcie nacisku na Unię Europejską, rządy państw i branżę internetową. Wyniki sondażu Reader’s Digest przedstawi Komisji Europejskiej, parlamentarzystom poszczególnych krajów i decydentom w branży internetowej w Europie.

Sondaż jest dostępny też na specjalnej stronie internetowej: www.protectchildrenonthenet.com.

źródło: Reader’s Digest

Kan