Promieniowanie telefonów komórkowych
Podczas prowadzenia rozmów przez telefony komórkowe wielkości promieniowania są wyższe niż w przypadku nadajników GSM. Z uwagi na fakt, że telefon komórkowy znajduje się bardzo blisko głowy, do użytkownika dociera znacznie więcej energii niż w przypadku nadajników naziemnych. Emitowane przez antenę telefonu fale elektromagnetyczne są w części absorbowane przez organizm rozmawiającej osoby. Fale te zamieniane są na ciepło.

fot. Pomiar i obliczanie współczynnika SAR

Do określania ilości energii absorbowanej przez użytkownika wykorzystywany jest współczynnik SAR (Specific Absorption Rate). SAR, mierzony w watach na kilogram masy ciała określa jak dużo energii absorbowane jest przez organizm. Więcej informacji o sposobach mierzenia współczynnika SAR uzyskać można tutaj. W Europie wartość maksymalna współczynnika SAR mierzona podczas prowadzenia rozmowy przez telefon komórkowy nie może przekroczyć 2 W/kg. Odpowiada to mniej więcej takiej samej dawce promieniowania jaka absorbowana jest podczas kąpieli słonecznej.
W roku 1998 metoda obliczania współczynnika SAR została ustandaryzowana. Standardy te zaakceptowane zostały przez producentów telefonów komórkowych. Od końca roku 2001 dane SAR są już podawane dla niektórych nowszych modeli telefonów komórkowych, na początku 2002 r. mają być już dostępne również dla starszych modeli. Dane różnych producentów są ze sobą w pełni porównywalne. Porównując dane SAR dla różnych modeli telefonów komórkowych widać bardzo duże różnice. Dane SAR wahają się od kilku setnych wata na kilogram do prawie dwóch watów. W każdym przypadku wymagane normy zostały jednak spełnione. Przeglądając współczynniki SAR dla telefonów komórkowych trzeba zdawać sobie sprawę, że są one mierzone wtedy, gdy telefon znajduje się w trybie maksymalnego nadawania. W praktyce, moc nadawanego przez antenę telefonu sygnału jest znacznie mniejsza.