Promieniowanie masztów nadawczych
Problem ewentualnej szkodliwości dla zdrowia promieniowania z masztów nadawczych, które budowane są na terenie całej Polski, budzi u niektórych osób bardzo dużo emocji.

fot. Maszty sieci komórkowych rozsiane są na terenie całej Polski

Paradoksalnie, maszty sieci komórkowych emitują znacznie mniejsze promieniowanie niż niektórzy mogliby sądzić. Podczas gdy siła nadajników telewizyjnych lub radiowych sięga często kilku, kilkudziesięciu tysięcy watów, nadajniki sieci GSM emitują promieniowanie o mocy co najwyżej 100 watów. Nie ma się zresztą czemu dziwić: nadajniki telewizyjne lub radiowe mają niekiedy zasięg rzędu kilkuset kilometrów. Natomiast zasięg jednej stacji bazowej ogranicza się do kilku, kilkunastu kilometrów. Jego zwiększanie nie było by nawet dla operatora korzystne. Po pierwsze, zbyt duży zasięg pojedynczej komórki mógłby doprowadzić do interferencji sygnałów emitowanych przez maszty różnych sieci. Po drugie, telefony komórkowe, których nadajniki mają zwykle moc do 2 watów, nie są w stanie nadawać na tak duże odległości.
Wraz ze wzrostem odległości zmniejsza się również natężenie pola elektrycznego. Jest to odwrotnie proporcjonalna zależność kwadratowa. Oznacza to, że wraz z dwukrotnym zwiększeniem odległości od źródła sygnału natężenie pola elektrycznego maleje czterokrotnie.

fot. W bezpośredniej bliskości masztu GSM promieniowanie wcale nie jest największe.

Oprócz mocy nadajników, czynnikiem wpływającym na przestrzenne rozłożenie promieniowania jest również sam sposób nadawania. W większości przypadków sygnał nadawany przez stacje bazowe jest odpowiednio ukierunkowywany. W płaszczyźnie poziomej operatorzy starają się oczywiście rozłożyć zasięg fal radiowych w sposób możliwie równomierny tj. na 360 stopni. W płaszczyźnie pionowej sygnał radiowy jest natomiast dosyć skoncentrowany. Kąt nadawania waha się w tym przypadku od kilku do kilkunastu stopni przy czym odchylenie od pionu wynosi ok. – 5 stopni. Wskutek takiego sposobu nadawania pod nadajnikiem (szczególnie takim, który umieszczony jest na wysokim maszcie) tworzy się tzw. strefa cienia czyli strefa w której sygnał jest bardzo słaby. W takiej strefie moc sygnału może być nawet kilkusetkrotnie niższa. Jeżeli nadajnik montowany jest na dachach budynków strefa cienia jest oczywiście mniejsza. Jednak również w tym przypadku promieniowanie jest mniejsze niż by się to mogło wydawać. Jest ono osłabiane jest przez materiały wykończeniowe dachów – beton, blachę, drewno. Niekiedy największa część mierzonej energii trafia do urządzenia pomiarowego nie bezpośrednio od nadajnika, lecz jako sygnał odbity od fasad stojących w pobliżu budynków.

Wartości graniczne
Według Międzynarodowej Komisji ds. Promieniowania Niezjonizowanego (ICNIRP) maksymalna wartość pola elektrycznego na terenach zamieszkałych przez ludzi wynosi ok. 41 V/m2. Podobne wytyczne znaleźć można w przepisach amerykańskich (Norma ANSI/IEEE C95.1). Ta wartość pola elektrycznego odpowiada wartości współczynnika SAR – 0.08 W/kg. W miarę pojawiania się coraz to nowych protestów różne instytucje badawcze i naukowe podjęły się przeprowadzenia badań mających sprawdzić czy wartości pola elektrycznego powstającego w pobliżu nadajników są zgodne z obowiązującymi normami. W większości badań zmierzone wartości były zdecydowanie niższe niż wartości dopuszczalne. Badania, których wyniki przytoczone zostały w tym artykule przeprowadzono w Niemczech. Mierzono pola elektryczne występujące w pobliżu nadajników GSM znajdujących się na masztach oraz na dachach budynków. W większości przypadków zmierzone wartości były zdecydowanie niższe niż wartości maksymalne i nie przekraczały 1 procenta dopuszczalnej wartości. Na terenie otwartym w odległości 100 metrów od nadajnika umieszczonego na maszcie pole elektryczne miało wartość 0.23 V/m2. Jest to ok. pół procenta dopuszczalnej wartości maksymalnej. W budynkach mieszkalnych (w promieniu 100-300 m od nadajnika) średnia wartość pola elektrycznego była jeszcze mniejsza i wynosiła ok. 0.001 V/m2. W przypadku nadajników umieszczonych na dachach budynków pole elektryczne miało większą wartość, w żadnym wypadku nie przekraczało jednak wartości ok. 1 V/m2.