SAR to nie wszystko.
Współczynnik SAR określa tylko to jak duża część promieniowania zaabsorbowana została przez użytkownika telefonu komórkowego i zamieniona na ciepło. Kwestią sporną są natomiast tzw. nietermiczne efekty promieniowania – czyli zmiany mogące zachodzić na poziomie pojedynczych komórek. Te efekty nie są jeszcze dokładnie zbadane. W tej kwestii toczony jest właśnie największy spór między różnymi organizacjami. Przeciwnicy telefonii komórkowej twierdzą, że dostępne już są wyniki badań które jednoznacznie potwierdzają tezę o negatywnym wpływie promieniowania telefonów komórkowych na komórki ludzkiego mózgu. Twierdzą oni, że na skutek tego promieniowania w mózgu powstają szkodliwe substancje mogące wywołać zmiany nowotworowe. Naukowcy negujący niekorzystny wpływ promieniownia telefonów na ludzki organizm wskazują zwykle na fakt, że wyniki przeprowadzonych badań nie są powtarzalne, a także na to, że przyczyną zachorowań na raka mogły być inne czynniki takie związane z trybem życia lub dziedzicznością genów. Twierdzą oni, że nie ma jeszcze żadnego udokumentowanego przypadku zachorowania na raka, który mógłby zostać spowodowany przez nadmierne używanie telefonów komórkowych. W następnej części artykułu przedstawione zostaną pokrótce różne badania, które prowadzone były w tej materii w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Badania, nad wpływem promieniowana elektromagnetycznego na organizm ludzki podzielić można na kilka grup:

  • Analizy statystyczne badające korelacje między zachorowalnością na raka i przebywaniem w zasięgu promieniowania elektromagnetycznego. Badania te obejmują takie grupy ludzi jak pracowników firm energetycznych, radioamatorów, pracowników obsługujących radary w jednostkach wojskowych i innych. Wyniki tych badań nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że promieniowanie elektromagnetyczne jest szkodliwe dla człowieka. Większość nie potwierdza szkodliwego wpływu promieniowania na organizm. Niemniej jednak są takie badania w których szkodliwy wpływ promieniowania na człowieka stwierdzono. Ich wartość naukowa jest oczywiście przedmiotem sporu między uczonymi z różnych instytutuów badawczych.
  • Badania przeprowadzane na zwierzętach. Większość eksperymentów dotyczyła wpływu zwiększonego promieniowania elektromagnetycznego na długość życia zwierząt labolaroryjnych (szczurów i myszy) oraz występowania różnych chorób u tych zwierząt różnych chorób. W niektórych przypadkach zwierzęta były wystawiane na działanie promieniowania o wartości SAR rzędu 50 W/kg. Podobnie jak w przypadku badań statystycznych większość eksperymentów (jednak nie wszystkie) nie wykazała negatywnego wpływu promieniowania na zwierzęta. W przypadku jednego badania zwierzęta wystawione na działania fal elektromagnetycznego żyły nawet o kilka procent dłużej od pozostałych osobników tego gatunku.
  • Badania przeprowadzane na komórkach. Aby sprawdzić wpływ fal elektromagnetycznych na ludzkie komórki uczeni zwykle poddają je działaniu promieniowania elektromagnetycznego przez określony czas. Potem badana jest struktura komórek: sprawdza się ewentualne uszkodzenia komórek i zmiany genetyczne. Podobnie jak w innych badaniach, rezultaty eksperymentów nie są jednoznaczne. Większość z nich neguje szkodliwy wpływ promieniowania na komórki, jednak cześć badań taki wpływ wykazuje.