Obsługa i ergonomia.

To co mi się bardzo spodobało w X1 to tzw. panele. Są to specjalnie napisane programy, które zmieniają nam główny ekran telefonu w trybie standby. Dzięki wymiennym panelom możemy wyświetlić praktycznie dowolne informacje na pulpicie – czy to spis filmów z youtube, pole wyszukiwania Google, linki włączania do często używanych aplikacji, wygaszacze, zegarki itd.

Ciekawie prezentował się panel wygaszaczem z rybkami. Po jego uaktywnieniu na ekranie telefonu zaczynają pływać rybki. Ich liczba, wielkość i zabarwienie informują nas, czy przyszły nowe wiadomości SMS, email a także jaki jest stan baterii.

Sonyericsson Xperia panele
Sony Ericsson Xperia X1 panele
Sonyericsson Xperia panele
Sony Ericsson Xperia X1 panele

Wszystkie panele są szybko dostępne pod jednym przyciskiem z boku ekranu. Funkcja ta pozwala nam w bardzo szybki sposób zmienić tryb pracy telefonu np. z biura do użytku prywatnego.
Sama obsługa systemu Windows Mobile nie jest już taka prosta. Każdorazowo przedzieramy się przez gąszcz różnych pozycji, których funkcje nie zawsze są zrozumiałe. Windows Mobile jest na pewno zaawansowanym systemem oferującym duże możliwości, jednak z pewnością nie jest systemem dla każdego. Osoba przyzwyczajona do obsługi w stylu iPhone będzie miała na początku trudności. Dosyć często konieczne więc będzie zajrzenie do instrukcji obsługi.
Menu startowe zawiera linki do podstawowych grup aplikacji oraz ikonki ze skrótami do najczęściej używanych programów. Skróty te możemy oczywiście pozmieniać według upodobań. Do obsługi menu lepiej wykorzystać rysik. Wprawdzie sterowanie palcem też jest możliwe, jednak pozycje są tak małe, że łatwo o pomyłkę. Nawigacja po menu telefonu możliwa jest także przy użyciu dotykowego klawisza nawigacyjnego oraz umieszczonych po bokach klawiszy strzałek.

Sonyericsson Xperia wirtualna klawiatura
Sony Ericsson Xperia X1 wirtualna klawiatura

Klawiatura Xperii jest wygodna w użyciu. Po krótkim treningu można już pisać dłuższe teksty. Klawisze mają dobrze wyczuwalny punkt nacisku i są dobrze rozmieszczone. Dostęp do trybu numerycznego możliwy jest po wciśnięciu klawisza z niebieskim kwadracikiem. Z kolei tryb wpisywania polskim znaków możliwy jest po kliknięciu na przycisk Sym.

Obudowa telefonu została wykonana z metalu co sprawia, że nie jest to lekki telefon. Jeśli włożymy go do koszuli lub kieszeni to będzie nas trochę uwierał. Z wagą 158 gramów Xperia nie jest małym i lekkim telefonem.

Sonyericsson Xperia akumulator
Sony Ericsson Xperia X1 akumulator

W górnej części ekranu wyświetlane są ikonki informujące m.in. o stanie połączeń bezprzewodowych, zapasie energii czy też o włączonym dźwięku. Po ich kliknięciu można w prosty i szybki sposób dokonać dalszych ustawień. Np. kliknięcie na głośnik pozwala na błyskawiczne wyciszenie telefonu bądź zmianę głośności a także na włączenie vibry. Z kolei ikonka połączeń HSDPA lub WIFI pozwala na szybki dostęp do ustawień sieciowych. Gdy natomiast klikniemy na ikonkę baterii to oprócz wyświetlenia stanu akumulatora możemy dokonać ustawień parametrów oszczędzania energii.

Podsumowanie

X1 to pierwszy telefon SE z windowsami na pokładzie. Na uznanie zasługuje jakość wykonania perfekcyjna obudowa z metalu co jednak negatywnie wpływa na wagę urządzenia. Obsługa Xperii jest stosunkowo prosta jeśli zaopatrzymy się w rysik. Nawigacja palcami a nie rysikiem w przypadku takich aplikacji jak przeglądarka internetowa sprawi nam sporo problemów – głównie z uwagi na trudność kliknięcia we właściwy link. System Windows mobile daje wiele możliwości, ale wymaga też lepszej znajomości ze strony użytkownika. Znajdziemy w nim wiele ukrytych opcji, zaawansowanych ustawień, których wykorzystanie wymaga często spojrzenia do instrukcji. Tak mocno reklamowane przez sonyericssona panele wywarły bardzo pozytywne wrażenie – dobry pomysł na szybką zmianę wyglądu pulpitu głównego i funkcji telefonu. Telefon oferował długi czas pracy i bardzo dobre możliwości komunikacyjne. Polecamy go wszystkim, którzy szukają tzw. „mobilnego biura”, o ile tylko wysupłają z portfela niezbędne 2 tys zł.

Marcin Horecki