Jesteś tutaj:-, Microsoft, Sony, Sprzęt, Sprzęt sieciowy, Telefony, Testy i opinie-Test Sony Ericsson Xperia X1

Test Sony Ericsson Xperia X1

Dane podstawowe

Do testów dostaliśmy własnie flagowy telefon szwedzko-japońskiej spółki Sony Ericsson Xperia X1 – przeznaczony do zastosowań biznesowych. Telefon wykonany jest z materiałów dobrej jakości, jednak jego wymiary nie są małe: 110x52x17 mm. Waga: 158 gramów – to też dosyć dużo. X1 jest przy tym dosyć ciężki co nie dziwi, bo jego obudowa wykonana została częściowo z metalu. Trzeba jednak dodać, że dzięki temu telefon sprawia wrażenie bardzo solidnego i wytrzymałego a elementy są dobrze spasowane. Ekran Xperii jest wysuwany a pod nim ukazuje się wygodna, jak na telefon komórkowy – klawiatura QWERTY. X1 pracuje się w sieci GSM/UMTS i wspiera szybką transmisję danych HSDPA. W zestawie dostajemy oprócz telefonu także ładowarkę, kabel do transmisji danych, zestaw słuchawkowy oraz instrukcje obsługi i płyty CD z oprogramowaniem. Dostarczana w telefonie litowo-polimerowa bateria BST-41 jest całkiem spora i ma pojemność 1500 mAh. Wystarcza ona wg. producenta na max 640 godzin godzin pracy w trybie standy i 10 godzin rozmowy. Podczas praktycznego użytkowania wystarczyła na kilka dni pracy, jednak pamiętajmy że intensywne korzystanie z WIFI znacznie skraca interwały między kolejnymi ładowaniami. W zestawie znajdziemy także 4GB kartę pamięci microSD, co w przypadku wymiany na nową o większej pojemności jest tańszym rozwiązaniem niż promowany przez Sonyericssona standard Memorystick.

Funkcje i wyposażenie

Telefonem steruje system Windows Mobile Professional w wersji 6.1 w polskiej wersji językowej. Taki wybór oprogramowania wpływa pośrednio na zakres zastosowań tego modelu – Windowsy na komórkę przeznaczone są bowiem bardziej do zastosowań biznesowych a mniej do rozrywki i gier. Nie znaczy to oczywiście, że na XPerii nie pogramy i nie posłuchamy muzyki. Telefon daje nam takie możliwości, jednak nie są one tak rozbudowane jak w wielu innych modelach Sonyericssona lub konkurencji. Trudno też znaleźć dużo softu rozrywkowego przygotowanego specjalnie na ten model a standardowe gry na WM nie działały poprawnie z uwagi na różne rozdzielczości.

Sonyericsson Xperia programy
Sony Ericsson Xperia X1 programy

Opiszmy więc funkcje biznesowe tego modelu.

Konta pocztowe
W naszym programie pocztowym możemy dosyć szybko skonfigurować konto pocztowe – telefon jest w stanie sam sprawdzić sobie niektóre dane – np. adres serwerów POP3 i SMTP i nie ma potrzeby ich ręcznego wpisywania. Konfiguracja konta na WP przebiegła bez problemów a po chwili na ekranie telefonu pojawiły się nowe wiadomości. W ustawieniach konta możemy zdefiniować limity pobierania wiadomości – telefon może pobierać same nagłówki, bądź maile nieprzekraczające z góry ustalonej wielkości. Dodatkowo możemy zdefiniować okres na ile dni wstecz pobierane są maile. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie nieco grosza i pamięci w telefonie. Poczta X1 obsługuje również standard Exchange activesync i pozwala na odbiór maili w trybie push.

Do przeglądania Internetu można użyć Internet Explorera lub zainstalowanej fabrycznie Opery. W praktyce ta druga przeglądarka sprawowała się lepiej z uwagi na lepsze dopasowanie wyglądu strony do wyświetlacza i nieco wyższy komfort obsługi.

Sonyericsson Xperia internet
Sony Ericsson Xperia X1 internet
Sonyericsson Xperia internet
Sony Ericsson Xperia X1 internet
Sonyericsson Xperia internet
Sony Ericsson Xperia X1 internet

Pakiet Office Mobile 6.1 zainstalowany w telefonie pozwala nam na edycje plików Word, Excel a także na tworzenie notatek OneNote mobile. Z kolei mobilny PowerPoint pozwala tylko i wyłącznie na przeglądanie plików PPT a nie na ich edycję. Obsługa mobilnego Worda i Excela jest dosyć prosta i czytają one nawet bardziej zaawansowane dokumenty, chociaż ich wygląd różni się od tego widzianego na ekranie komputera PC. Warto sobie pobrać ze strony MS najnowsze uaktualnienie pozwalające na obsługę plików Office 2007.

Sonyericsson Xperia Office Mobile
Sony Ericsson Xperia X1 Office Mobile

Xperia ma duże możliwości komunikacyjne. Obsługuje HSDPA z szybkością do 7.2 mbit/s przy wysyłaniu i 2 mbit/s przy odbieraniu, WIFI oraz bluetooth. Wszystkie połączenia sieciowe możemy ustawiać i konfigurować w aplikacji comm manager. Możemy dzięki niej wybrać i połączyć się z różnymi sieciami WIFI. W przypadku naszej biurowej sieci (WPA-PSK/TKIP) połączenia jednak nie udało się nawiązać mimo wielu ponawianych prób. Trudno powiedzieć dlaczego. W sieci domowej (WPA-PSK/AES) X1 łączył się bezproblemowo. Comm manager pozwala też szybko włączyć lub wyłączyć dany typ połączenia – np. bluetooth, WIFI lub moduł telefonu a także obsługę wiadomości Microsoft push email.

Sonyericsson Xperia Ustawienia
Sony Ericsson Xperia X1 Ustawienia
Sonyericsson Xperia Ustawienia
Sony Ericsson Xperia X1 Ustawienia
Sonyericsson Xperia operator
Sony Ericsson Xperia X1 operator

Ciekawie wygląda funkcja WMRouter – dzięki niej, podłączony przez HSDPA z Internetem telefon staje się jednocześnie punktem dostępowym WIFI dla innych komputerów (zobacz też test routera HSDPA Huawei B970).

GPS montowany jest obecnie w większości bardziej zaawansowanych telefonów. Podobnie jest z X1. Wbudowany moduł pozwala na ustalenie naszej pozycji geograficznej. Dzięki dodatkowemu programikowi o nazwie QuickGPS ustalanie pozycji jest jeszcze szybsze. Telefon wyposażony jest w oprogramowanie nawigacyjne Wayfinder Navigator w wersji próbnej. Za pełno nawigację trzeba niestety zapłacić extra. Domyślnie zainstalowano też Google Maps.

Jeśli chodzi o funkcje rozrywkowe to Xperia ma się czym pochwalić, ale bez przesady. Do słuchania muzyki możemy wykorzystać dostarczone w zestawie stereofoniczne słuchawki przewodowe. Podłączane są one nie bezpośrednio do urządzenia, lecz do pilota, którym możemy także odbierać połączenia. W przypadku chęci skorzystania ze słuchawek bezprzewodowych możemy skorzystać z protokołu bluetooth A2DP – dzięki stereofonicznym słuchawkom niewygodne kabelki stają się zbyteczne. Odtwarzacz Xperii to oczywiście Windows Media Player.

Sonyericsson Xperia Windows Media
Sony Ericsson Xperia X1 Windows Media
Sonyericsson Xperia Windows Media
Sony Ericsson Xperia X1 Windows Media

Program pozwala na wygodne tworzenie playlist i sortowanie utworów wg. różnych kryteriów takich jak wykonawca, gatunek bądź album. Zarządzanie naszą biblioteką plików muzycznych i filmowych jest proste – dzięki aplikacji na PC synchronizacja danych między telefonem a komputerem jest bezproblemowa. Jeśli zamiast muzyki zechcemy posłuchać radia to nie ma problemu – o ile oczywiście telefon ma podpięty zestaw słuchawkowy. Aplikacja radia ukryta jest pod jednym z paneli. Po uaktywnieniu panelu na pulpicie wyświetlana są przyciski do ulubionych stacji oraz funkcje wyszukiwania. Trzeba wspomnieć że X1 wyposażony jest w radio z funkcją RDS, dzięki której na ekranie mogą być wyświetlane informacje dodatkowe takie jak nazwa stacji, godzina lub wykonawca utworu.

Sonyericsson Xperia radio
Sony Ericsson Xperia X1 radio

X1 wyposażony został w aparat o rozdzielczości 3.2Mpix z autofocusem i lampą LED. Obsługa aparatu jest bardzo pomysłowa. Punkt ogniskowej możemy ustawiać sami przy użyciu palca lub rysika – tak więc nie zawsze musi to być środek ekranu jak to zwykle bywa w wielu telefonach. Kamera może zostać zogniskowana na obiekt leżący np. lewym, górnym rogu zdjęcia. Dalsze ustawienia są również proste – możemy wybrać typ scenerii, tryb zdjęć: pojedyncze i seryjne, ustawienia ostrości: makro, portret, pejzaż, sport, noc i dokument a także nałożyć na zdjęcie dodatkowe efekty takie jak sepia, negatyw czy czerń i biel. Niby nic nowego, ale w Xperii obsługuje się kamerkę bardzo prosto i wygodnie.

Jeśli zechcemy rejestrować filmy to wśród dostępnych rozdzielczości możemy wybrać VGA (640×480) i QVGA. Możliwy jest też wybór liczby klatek na sekundę: standard i zwiększony. Filmy zapisane są w formacie 3GP.

Wymiana danych między telefonem a komputerem PC możliwa jest już po podpięciu urządzenia kabelkiem. Możemy wtedy zaimportować zdjęcia, filmy oraz inne pliki. Lepiej jednak zainstalować ActiveSync który oferuje więcej możliwości. W przypadku testowanego telefonu i komputera z Vistą instalacja była jednak przerywana przy 99% postępie. Powód problemu – nieznany. Konieczne było więc ściągniecie najnowszego oprogramowania ze strony Microsoftu.Autor |2009-05-21T09:25:18+01:0021 maja 2009 09:25|Kategorie: Artykuły, Microsoft, Sony, Sprzęt, Sprzęt sieciowy, Telefony, Testy i opinie|Tagi: , , , |18 komentarzy

18 komentarzy

 1. pisul 21 maja 2009 w 13:01 - Odpowiedz

  Porownanie tego samego fimu na xperii x1(WM)i omni hd(symbian)-

  http://www.youtube.com/watch?v=RjYFSThIqBI

 2. tomek 21 maja 2009 w 13:34 - Odpowiedz

  "Obsługuje HSDPA z szybkością do 7.2 mbit/s przy wysyłaniu i 2 mbit/s przy odbieraniu"

  Czy przypadkiem nie powinno być odwrotnie ?

 3. Olej 21 maja 2009 w 14:32 - Odpowiedz

  O! to ten telefon co do reklamują w duzych pakietach

  minut w Orange??

 4. witoldus 21 maja 2009 w 21:02 - Odpowiedz

  wole n82 ktory ma wszystko co xperia a kosztuje niewiele ponad 1tys.zl, , omnia jest podobna i kosztuje 1300zl…, ten sprzety jest za drogi, strasznie drogi

 5. vodyn18 23 maja 2009 w 13:13 - Odpowiedz

  no to určitě!!! až ho budeš mít, zjistíš, že plácáš nesmysly!!!:-)))

 6. Adik 23 maja 2009 w 21:09 - Odpowiedz

  Powiem tak mam ten fon pięć miesięcy i odtwarzam DivX/XviD mam skype i gg FON jest rewelka nie miałem lepszego,Laptop w dłoni polecam

 7. sebek 29 maja 2009 w 17:46 - Odpowiedz

  Słuchajcie mam xperie ale nie chodzi mi rysik..MOże wiecie co trzeba zrobić żeby chodził??

  I jakustawić żeby sie wyświetlał stan baterii na pasku??

  • ziom 18 czerwca 2009 w 14:59 - Odpowiedz

   Nie wiem może jakieś nogi mu ulep z plasteliny

 8. tomek 7 czerwca 2009 w 12:50 - Odpowiedz

  POWIEDZCIE MI PROSZĘ CZY MOGE SOBIE NA TEN TELEFON WGRAĆ NP. SŁOWNIK ANG.-POL ENCYKLOPEDIE JAK W MOJEJ OBECNEJ 6630 Z SYMBIANEM??

 9. Athlon 12 czerwca 2009 w 19:57 - Odpowiedz

  Telefon super bo mam i to co tu pisze tylko w niewielkim stopniu oddaje jego zalety. Ale jedno ale 🙂 Jeśli masz wersje ze schodzącą farbą z klapki z baterii i pękającą ramką to się ciesz 🙂 Bo to najmniejsza bolaczka obudowy. Gdybym miał jak inni pękające częsci schodząca farba w innych widocznych miwejscach no i masa innych spraw to dziękuje.

 10. inferno 29 czerwca 2009 w 16:59 - Odpowiedz

  przy Windows Vista nie ma potrzeby instalowania aplikacji Activ Sync, gdyż jest ona częścią składową Visty, stąd problemy z instalacją. Informacja znajduje się w instrukcji:)

 11. grzegorzanonymous 22 września 2009 w 05:42 - Odpowiedz

  Witam

  Mam telefon X1 Xperia nie mogę ustaić zestawu głośnomówiącego po bluetooth , ja słyszę bardzo dobrze ale osoba która do mnie dzwoni słyszy także siebie.

  Jest to strasznie denerwujące.

  Może ktoś wie jak to ustawić .

 12. swirek1 14 stycznia 2010 w 20:10 - Odpowiedz

  witam mam takie pytanie czy jak włanczam internet w X1 przez wi fi to czy za to sie płaci??

 13. sito1986 23 stycznia 2010 w 07:43 - Odpowiedz

  hehe wifi jest bezpłatne.. ja wlasnie sobie zamowilem ten fonik i jestem ciekawy czy bedzie taki rewelka jak co nie ktorzy mowią…

 14. che 25 stycznia 2010 w 00:22 - Odpowiedz

  Mam pytanie, chcę wykorzystać X1 jako modem do połaczeń z netem mojego laptopa, często jest mi potrzebny większy ekran, a nie zawsze jestem w biurze, czy ktoś wie jak to zrobić

 15. ttt 15 lutego 2010 w 10:29 - Odpowiedz

  wszystko jest w instrukcji w dziale łaczenie się -> udostępnianie internetu

 16. bulsia 13 czerwca 2012 w 19:43 - Odpowiedz

  Posiadam ten telefon ale z niemieckim windowsem. Mam pytanie jak moge wyłączyć zestaw słuchawkowy, nie mogę przez niego dzwonic ani słuchać muzyki bez słuchawek?

 17. ktostam 19 czerwca 2012 w 12:31 - Odpowiedz

  jak ustawic w nim dzwonek ? kurcze, podajcie krok po kroku, bo nie moge coś : d

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.