Test Google Phone
Minęło kilka miesięcy od pojawienia się iPhone w ofercie polskich operatorów (Era i Orange) a już szykujemy się na kolejny, całkiem nowy produkt na rynku smartfonów. iPhone ma nie byle jakiego konkurenta, bowiem za oznaczonym symbolem G1 urządzenia stoi Google, czyli jeden z największych koncernów informatycznych świata.  O sile tej marki świadczy fakt, że jeszcze zanim pojawiły się na rynku urządzenia z systemem Android, to już rzesza deweloperów rozpoczęła prace nad oprogramowaniem działającym na tej platformie. Wraz z nimi rozpoczęły się prace nad telefonami, jednak ich oferta jest jeszcze skromna. Oprócz produkowanego przez koncern HTC G1 widać tylko pojedyncze zapowiedzi wprowadzenia nowych modeli z opartym na Linuksie Androidem na rynek.

Google G1
Google G1 dostępny będzie w ofercie operatora Era w drugiej połowie lutego. Testowany przez nas egzemplarz brandowany był jeszcze  logo T-Mobile, czyli koncernu będącego właścicielem PTC i nie był jeszcze dostępny w polskiej wersji.

Dane podstawowe.
G1 nie należy do małych telefonów. Wysokość i szerokość są zbliżone do iPhone, jednak grubość i waga już zdecydowanie większe. Nie ma się jednak co dziwić – wysuwany z góry ekran, wyjmowalna bateria (iPhone miał baterię umieszczoną na stałe) wpłynęły na rozmiary telefonu, które w przypadku G1 wynoszą: 55.7×117.7×17.1 mm. Waga też jest niemała – 158 g. Bateria G1 starcza według producenta na 400 godzin pracy w trybie standby lub 7 godzin rozmowy. W praktyce, przy intensywnym korzystaniu z Internetu przez WIFI i HSDPA telefon trzeba było doładować już po 2 dniach. W nowym zestawie dostajemy oprócz telefonu płytkę z oprogramowaniem, kabel do transmisji danych, zestaw słuchawkowy, ładowarkę, kartę pamięci microSD oraz etui.

Google G1 z boku

Funkcje i wyposażenie.
Przy pierwszym uruchomieniu należy zarejestrować swoje konto Google. Bez tego korzystanie z telefonu i jego funkcji jest niemożliwe. Wszelkie wpisy do kalendarza, książki adresowej są synchronizowane z naszym kontem Google. Musimy się przyzwyczaić, że praktycznie każde nasze poczynania są gdzieś w sieci rejestrowane. Wpływa to także na koszt połączeń, bowiem nawet dodanie kontaktu do książki adresowej lub wpisu do kalendarza skutkuje nawiązaniem połączenia z Internetem. A co jeśli jesteśmy za granicą ?
Przeglądarka Internetowa
W przypadku nowoczesnych smartfonów  hasło „przeglądarka WAP” praktycznie wyszło już  z użycia. Nowoczesne telefony są w stanie otwierać normalne strony internetowe podobnie jak przeglądarki znane z komputerów PC.  Obsługa HTML, CSS i Javascriptu powodują, że wygląd stron praktycznie nie różni się od tego, uzyskiwanego na ekranie komputera. Jedynym, czego dotąd nie udało się uzyskać to obsługa Flasha – plików swf nie wyświetli nam zarówno iPhone, telefony z symbianem jak i Google G1.
Przeglądarka Google radziła sobie podczas testów bardzo dobrze. Strona TELIX.pl oraz wiele innych sajtów wyświetlanych było poprawnie.

G1 - strona telix w pomniejszeniu

G1 - strona telix w normalnej rozdzielczości

 

Dzięki dużej rozdzielczości ekranu nawet rozbudowane strony były w miarę łatwe do ogarnięcia a funkcja zoom pozwala na szybką i wygodną zmianę rozdzielczości strony. Przy najmniejszym pomniejszeniu udało się nawet otworzyć stronę TELIX w całej szerokości – jednak, żeby odczytać literki trzeba naprawdę sokolego wzroku. Przeglądarka obsługuje wiele okien jednocześnie – aby się do nich dostać należy wybrać przycisk „Menu”  a następnie „Window” z listą otwartych stron. 

Google G1 - menu przeglądarki

Google G1 - wpisywanie adres URL

Wpisywanie adresu dostępne jest poprzez Menu lub w momencie rozpoczęcia pisania na klawiaturze.  Trackball, w który wyposażony jest G1 nie służy jednak jako kursor myszki lecz pozwala na przełączanie się między aktywnymi linkami.
Poczta elektroniczna.
W telefonie znajdziemy dwie aplikacje do obsługi poczty. W pierwszej konfigurujemy własne konto POP3. Po podaniu niezbędnych danych takich jak adres serwera pop3, smtp,  loginu i hasła, aplikacja rozpoczyna ściąganie maili ze skrzynki. Obsługa programu jest prosta, ale oferuje wyłącznie podstawowe funkcje. Bardziej zaawansowany jest za to program do obsługi poczta gmail. W tym przypadku dostajemy też podgląd plików Office i PDF (w html)
Kolejną, znaną już z wielu innych telefonów funkcją jest Google Maps.

Google G1 - google maps

Aplikacja ta wyświetla nam pozycją geograficzną na ekranie telefonu. Jest prosta w obsłudze, jednak należy pamiętać, że za każdym razem gdy z niej korzystamy, konieczne jest połączenie z Internetem. Nokia Maps 2.0 wypada w tym porównaniu lepiej, bowiem z poziomu PC Suite można sobie załadować wszystkie mapy na kartę pamięci telefonu – dostęp do nich jest natychmiastowy  i – co ważne szczególnie w podróży zagranicznej – darmowy, bo odpada koszt transmisji danych w roamingu.
Wśród innych aplikacji rodem z Google znajdziemy też Youtube – z uwagi na brak obsługi flasha (youtube nie zobaczymy przez www), konieczne było przygotowanie specjalnej aplikacji do przeglądania filmów. Podobnie jak na iPhone, jest ona łatwa w użyciu .

Google G1 - Youtube

Co ciekawe, gdy pobieramy filmy przez WIFI to ich jakość jest lepsza niż przy połączeniach GPRS/UMTS/HSDPA. Jak widać Google nie do końca docenia możliwości transferu oferowane przez sieci komórkowe i zmniejsza transfer wymagany do obejrzenia filmu.
Odtwarzacz muzyczny jest dosyć prosty w obsłudze. Podłączane do telefonu słuchawki mają przeciętną jakość a w dodatku trudno je będzie wymienić na inne z uwagi na niestandardowe łącze.

Google G1 - player

Google G1 - złącze
Wbudowana w telefon kamera ma rozdzielczość 3 Mpix, jednak nie spodziewajmy się oszałamiających efektów. Brak autofocusa, lampy błyskowej a nawet diody LED oświetlającej scenę powodują, że zdjęcia Google G1 - kamera 3 Mpixwychodzą tylko w dobrych warunkach oświetleniowych. Wszystkie zdjęcia dostępne są potem w aplikacji „Pictures” gdzie możemy je wygodnie przeglądać używając dotykowego panelu.
Nowoczesny smartfon to nie tylko to co znajdziemy na ekranie po włączeniu urządzenia. Ważna jest także dostępność dodatkowych programów, które można ściągnąć z sieci za darmo lub zakupić. W przypadku Google, użytkownicy mogą skorzystać z Android Market, platformy do dystrybucji płatnych i darmowych aplikacji. Ich wybór jest bardzo duży, wiele jest darmowych i z pewnością znajdziemy coś dla siebie.

Do transmisji danych możemy wykorzystać połączenia WIFI oraz HSDPA/UMTS/GPRS. W przypadku WIFI konfiguracja urządzenia była bardzo prosta i szybka.

Google G1 - ustawienia

Już po chwili telefon połączył się z naszym routerem i pobierał dane. Połączenia przez sieć GSM też były dosyć  szybkie. G1 wyposażony został w bluetooth, który pozwoli nam na przesłanie plików lub podłączenie bezprzewodowego zestawu słuchawkowego. Szkoda, że brak obsługi standardu A2DP, więc nie będziemy w stanie podpiąć do telefonu stereofonicznych słuchawek BT.