Xperia XZ Premium to bardzo wydajny smartfon, co potwierdzają zresztą wyniki benchmarków. Smartfon napędza procesor Qualcomm Snapdragon 835, co sprawia, że jest ona jednym z pierwszych smartfonów w klasie LTE Gigabit (do 1Gbps)VI. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu modemowi LTE Snapdragon X16, który umożliwia wykorzystanie smartfonu z prędkością światłowodu. Jednostka ta składa się z ośmiu rdzeni Kryo 280 (4 x 2,46 GHz oraz 4 x 1,9 GHz) i grafiki Adreno 540. Układ jest wspierany przez 4 GB RAM. Natomiast na pliki przewidziano 64 GB pamięci wewnętrznej UFS (ok. 50 dla użytkownika), z możliwością rozbudowy kartami microSD do 256 GB. Procesor jest nie tylko mocny (oferuje o 20 proc. większą wydajność od poprzednich smartfonów Sony), mój egzemplarz w AnTuTu Benchmark wykręcił ponad 153 tys. punktów, a także wykazuje mniejsze zapotrzebowanie na energię od swoich poprzedników. Nie ma problemu z grami ii aplikacjami, nawet tymi najbardziej zaawansowanymi, XZ Premium działa rewelacyjnie. Niestety, pod dużym obciążeniem obudowa się nagrzewa, ale nie powoduje to dużego dyskomfortu, a tym bardziej nie wpływa na działanie smartfona.


Telefon pracuje na najnowszym Androidzie 7.1 Nougat, z nakładką systemową Sony i wsparciem do kolejnych aktualizacji. Interfejs praktycznie nie został przebudowany w stosunku do poprzednich modeli. A że Sony w ostatnim czasie bardzo poważnie podchodzi do aktualizacji, nie mam żadnych wątpliwości, że XZ Premium otrzyma kolejną wersję Androida.


W menu Xperii XZ Premium znajdziemy najbardziej przydatne aplikacje i funkcje, znane z wcześniejszych modeli. Nowością jest aplikacja odpowiadająca za SMSy, która została zastąpiona Wiadomościami dla Androida od Google. A te niepotrzebne aplikacje można w razie czego łatwo odinstalować, lub wyłączyć bezpośrednio z menu.


Sony Xperia XZ Premium wspiera LTE kat. 16 z teoretyczną prędkością pobierania 1 Gbps. Z innych funkcji komunikacyjnych mamy Bluetooth 5.0, Wi-Fi w standardzie ac oraz NFC i DLNA. Transfer plików jest superszybki dzięki zastosowanemu łączu USB 3.1, umożliwiającemu szybkość przesyłania danych do 5Gb na sekundę.

Doświadczenie Sony zostało również odzwierciedlone, w jakości dźwięku oraz rozwiązaniach dla graczy. Funkcja High Resolution Audio pozwala usłyszeć każdy niuans i szczegół ścieżki dźwiękowej. Mamy stereo, i to prawdziwe, a nie udawane. Oba grają tak samo głośno, a dźwięk jest czysty i bez zniekształceń nawet na najwyższych poziomach. Dodatkowo rozwiązanie Sony DSEE HX pozwala na poprawę jakości każdego dźwięku.


Najmniejszych zastrzeżeń nie mam do GPS-u (GLONASS-u, Beidou i Galileo), ze wsparciem A-GPS, odnajduje satelity błyskawicznie. Nawigacja działa jest bardzo precyzyjna i nie zrywa połaczenia. Świetnie się sprawdza, zarówno podczas jazdy samochodem, jak i pieszej wędrówki.