Wyświetlacz tego smartfona ma rozdzielczość HD (1280 x 720 pikseli), co przy przekątnej 5,3 cala przekłada się na zagęszczenie równe 277 pikseli na cal. To dobra wartość, dzięki której czcionki są wystarczająco ostre a z ekranu korzysta się komfortowo. Matryca IPS, nazwana przez Sony Triluminos z silnikiem Bravia Engine 2, cechuje się ponadto bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów, szerokimi kątami widzenia i odpowiednim kontrastem. Wyświetlacz bardzo dobrze wypada również w kwestii maksymalnej jasności podświetlenia – słoneczne dni nie są mu straszne. Panel dotykowy sprawuje się bez zarzutu.


Testowana Xperia pracuje pod kontrolą Androida w wersji 4.4.4 KitKat i nie zanosi się na to, aby miała otrzymać aktualizację przynajmniej do Lollipopa. Po uruchomieniu smartfona czeka nas jednak cała masa aktualizacji aplikacji, które po chwili trochę odświeżają interfejs słuchawki.


Nakładka Sony na Androida na przestrzeni ostatnich lat tylko nieznacznie ewoluowała. Użytkownicy poprzednich Xperii poczują się tu jak w domu, choć w moim przekonaniu Sony mogłoby się wreszcie pokusić o bardziej odważne zmiany w interfejsie.


Po rozwinięciu górnej belki, jak zwykle otrzymujemy dostęp do najnowszych powiadomień oraz skrótów do najczęściej używanych funkcji smartfona. Skróty te możemy dowolnie edytować, przestawiać i dodawać nowe.


Sony daje nam możliwość uruchamiania kilku aplikacji w oknach pop-up, które możemy przesuwać w dowolne miejsce ekranu. Chodzi np. o kalkulator czy przeglądarkę internetową. To rozwiązanie pozwala na lepsze wykorzystanie wielozadaniowości i jest naprawdę praktyczne.


Siatka wszystkich aplikacji jest wzbogacona w Xperii o dodatkowe menu wysuwane od lewej krawędzi, które umożliwia szybkie odinstalowanie aplikacji oraz ich sortowanie na różne sposoby. Smartfon jest wyposażony w całkiem sporą bazę programów, z których większość uważam za przydatną.



Najpierw warto wspomnieć jednak o tych mniej interesujących pozycjach. Moim zdaniem należy do nich np. aplikacja What’s New, która proponuje nam filmy, gry, muzykę oraz aplikacje polecane przez innych użytkowników i popularne w różnych krajach. Chyba niewielu jest tych, których to zainteresuje. Podobne odczucia mam wobec Sony Select, które w zasadzie robi dokładnie to samo. Xperia Lounge to z kolei aplikacja pokazująca różne konkursy oraz oferty związane z grami, muzyką i filmami.


Do ciekawszych propozycji zaliczam Wiadomości Socialife, czyli agregator newsów, który może przydać się osobom korzystającym z wielu serwisów społecznościowych. Znajdziemy tu wiadomości, filmy z YouTube’a oraz posty z wybranych serwisów ułożone w formie jednej osi czasu. Praktycznym rozwiązaniem jest również aplikacja SmartConnect, która umożliwia zdefiniowanie, jak nasz smartfon ma się zachowywać w danych godzinach lub po podłączeniu do niego określonego akcesorium. Np. gdy podłączymy słuchawki, Xperia może od razu uruchomić odtwarzacz muzyki i ustawić wcześniej zdefiniowaną głośność.


Na pokładzie Xperii znajdziemy również menedżer plików File Commander, 30-dniową wersję pakietu biurowego OfficeSuite oraz kilka aplikacji do edycji obrazów oraz filmów. Movie Creator tworzy zgrabne, krótkie historie filmowe wzbogacone o muzykę, filtry i ciekawe przejścia. Pixlr oraz Szkic pozwalają na rysowanie oraz dodawanie do zdjęć wielu filtrów, efektów, naklejek, ramek, tekstu i innych elementów. Mogą spodobać się najmłodszym.



W ustawieniach telefonu znajdziemy jeszcze kilka ciekawych smaczków. Dla osób starszych przygotowano specjalny tryb, w którym ekran główny przybiera formę wielkich kafelek, z najbardziej potrzebnymi aplikacjami i skrótami do często używanych kontaktów. Jest również możliwość zmiany motywu, a także sterowania smartfonem za pomocą ruchu. Telefon może np. automatycznie odbierać połączenia po przyłożeniu go do ucha, a odrzucać je po potrząśnięciu.


Jak Xperia T3 sprawuje się w trakcie codziennej pracy? Szybko reaguje na wszystkie polecenia, płynnie wyświetla animacje i natychmiast wczytuje aplikacje. Mimo nie najnowszych podzespołów, radzi sobie nadzwyczaj dobrze. Pod maską znajdziemy tu 4-rdzeniowego Snapdragona 400 z zegarem 1,4 GHz i grafiką Adreno 305 oraz 1 GB pamięci RAM. Pamięć wbudowana wynosi 8 GB, z czego do dyspozycji jest ok. 5 GB, ale na starcie wolne pozostaje niewiele ponad 2 GB. W benchmarku AnTuTu smartfon uzyskał wynik 20 186 punktów.