Dane podstawowe:

Dla niektórych konsumentów najważniejsza jest specyfikacja urządzenia, przejdźmy zatem do rzeczy. Miniaturyzacja Xperii X10 Mini wpłynęła na wyposażenie telefonu w porównaniu do modelu X10, co jest rzeczą jak najbardziej naturalną.

Xperia X10 Mini została wyposażona w miniaturowy 2.55″ ekran pojemnościowy o małej rozdzielczości 240×320 pikseli (QVGA). W tym przypadku jednak wielkość wyświetlacza powoduje, że tak mała rozdzielczość nie wpływa znacznie na jakość wyświetlanego obrazu, uważni użytkownicy zauważą jednak nieco mniej ostre ikony, w porównaniu do pozostałych telefonów z większym ekranem o większej rozdzielczości. Reakcja na dotyk wyświetlacza pojemnościowego stoi na bardzo dobrym poziomie. Niestety telefon nie obsługuje multitouch, nie jest to jednak duża strata przy tak małym wyświetlaczu i można ten zabiegać „nazwać celowym.”

Mówiąc o ekranie warto dodać, że sam interfejs został idealnie dostosowany do użytku wspomnianego telefonu z tak małym ekranem. Sony Ericsson dokonał kilku istotnych zmian w porównaniu do poprzedniej wersji nakładki Sony Ericsson UX (ang. User eXperience), tak, aby interfejs szedł w parze z rozmiarem urządzenia. Dodano m.in. cztery aktywne pola w rogach ekranu, aby ułatwić dostęp do najważniejszych aplikacji, funkcji w telefonie. Nie zabrakło również innowacyjnej aplikacji TimeScape integrującej serwisy społecznościowe oraz wiadomości tekstowe, nieodebrane połączenia w jedno miejsce.

Sercem telefonu jest procesor Qualcomm MSM7227 o taktowaniu 600 MHz. Jak na wielkość zastosowanego ekranu jest on wystarczający, aby zapewnić płynne działanie telefonu. Małe opóźnienia pojawią się m.in. w aplikacji TimeScape nie są jednak one bardzo frustrujące. Niestety Sony Ericsson nadal nie poradził sobie w swoich telefonach z dostosowaniem nowszych wersji platformy Google, stąd też telefon działa pod kontrolą starej wersji oprogramowania oznaczonej numerem Android 1.6.

Pamięć wewnętrzna telefonu to jedyne 128MB stąd dodatkiem ważnym jest 2GB karta microSD. Telefon obsługuje karty maksymalnie do pojemności 16GB.

Na przednim panelu powyżej ekranu znajdziemy napis Sony Ericsson, czujnik zbliżeniowy, światła oraz diodę powiadomień LED informującą o nieodebranym połączeniu, przychodzącej wiadomości. Poniżej nazwę linii telefonu- Xperia oraz trzy fizyczne przyciski funkcyjne, w tym klawisz: menu, ekranu głównego oraz wstecz.


U góry telefonu znajdziemy tylko przycisk włączenia telefonu, blokady ekranu. U jego dołu złącze jack audio 3.5mm, złącze ładowarki z zaślepką oraz otwór na pasek.


Prawy bok telefonu został wyposażony w przycisk regulacji głośności oraz aparatu.


Na tylnym panelu zauważymy 5Mpix aparat z lampą błyskową LED oraz charakterystyczne logo Sony Ericsson, które niekomponuje się zbyt dobrze z rożowo- białą wersją tylnego panelu. Aparat posiada funkcję autofocus, geotaging (geolokalziacja) oraz możliwość nagrywania wideo w rozdzielczości VGA.

Dzięki bardzo małym rozmiarom telefon idealnie mieści się w kieszeni, nawet damskich spodni. W tym przypadku jest to dość istotna informacja, urządzenie kierowane jest przede wszystkim do płci pięknej, a jak wiemy Panie zazwyczaj trzymają swój telefon w torebce, co skutkuje w momencie połączenia intensywnym szukaniem urządzenia :).

Nie mam zastrzeżeń do wykonania telefonu, nie jest to niestety metal, aluminium, jednak zastosowany plastik nie należy do tandetnych i wydaje się, że nie powinien on nadmiernie ścierać się. Plusem bez wątpienia są wymienne panele, w momencie zakupu urządzenia otrzymujemy wybrane dwie sztuki.

Co ciekawe, smartfon jak na takie maleństwo został wyposażony również w moduł Wi-Fi 802.11 b/g, aGPS, Stereo Bluetooth A2DP, radio FM z funkcją RDS. Pasmo pracy telefonu to HSPA 900/2100, EDGE 850/900/1800/1900, HSPA 850/1900/2100 oraz EDGE 850/900/1800/1900. Telefon obsługuje sieci 3G jednak nie znajdziemy tutaj możliwości wideo połączeń ze względu na brak przedniej kamery.