Test Samsung B3410 Delphi
Test Samsung B3410 Delphi

Na rynku pojawia się coraz więcej telefonów dla osób piszących dużo SMS-ów. Takim telefonem jest też Samsung B3410 Delphi wyposażony w wysuwaną klawiaturę QWERTY.

Dane podstawowe

Samsung B3410 ma wymiary 102x52x15.9mm. Jego waga to 113.7 grama. Telefon nie więc maleństwem. Spora waga i grubość spowodowane zostały oczywiście faktem zamontowania wysuwanej od spodu klawiatury QWERTY. Delphi wyposażony został w litowo-jonową baterię o pojemności 960 mAh. Jak podaje producent wystarczyć ma ona na ponad 10 godzin rozmów lub prawie miesiąc pracy w trybie standby. Sporo, jednak w codziennym użytkowaniu nastawmy się na niższe wartości – na tydzień powinien wystarczyć. W nowym zestawie znajdziemy oprócz telefonu i baterii także instrukcję obsługi, zestaw słuchawkowy i ładowarkę. Obudowa wykonana została z plastiku a telefon dosyć dobrze leży w dłoni. Elementy zostały dobrze spasowane i nic nam tu nie trzeszczy.

Funkcje i wyposażenie

Telefon do pisania SMS-ów służy także często do łączenia się z ulubionymi serwisami społecznościowymi. W przypadku Delphi nie spodziewajmy się jednak zaawansowanych aplikacji do połączeń z facebookiem i resztą. Ikonki z ikonkami znanych portali służą w telefonie jedynie jako skróty do uruchamiania przeglądarki internetowej telefonu.

Multimedia

Test Samsung B3410 Delphi
Test Samsung B3410 Delphi

Delphi w fabrycznym zestawie nie pozwala na wiele. Pamięć urządzenia to zaledwie 30 MB, więc szybko pojawi się potrzeba dokupienia karty microSD – o ile oczywiście zechcemy robić telefonem zdjęcia lub słuchać na nim muzyki. Producent podaje, że maksymalny rozmiar karty pamięci to 8GB, a więc sporo. Na szczęście limity dla kart pamięci na poziomie 2GB z jakimi spotykaliśmy się jeszcze parę lat już zniknęły. Karta umieszczona jest pod baterią, więc jej wymiana wiąże się z wyłączeniem telefonu.

Odtwarzacz muzyczny telefonu jest bardzo prosty w obsłudze. Pozwala nam on na sortowanie utworów wg. tytułów, wykonawców bądź albumów. Możliwe jest też oczywiście tworzenie list odtwarzania. Odtwarzacz może zostać zminimalizowany i wtedy widoczny jest na pulpicie głównym podobnie jak inne widgety dostępne w telefonie. Proste i wygodne. Muzyki słuchać możemy przez wbudowany głośnik, podłączane do jednego z dwóch gniazd słuchawki lub bezprzewodowo przez stereofoniczne słuchawki bluetooth. Obsługiwane przez ten telefon formaty to MP3, WAV, eAAC+, WMA. Jak przystało na multimedialny telefon Delphi oferuje nam także możliwość słuchania radia. Po wpięciu słuchawek możemy rozpocząć wyszukiwanie stacji. Dzięki funkcji RDS telefon może rozpoznać nazwę stacji a nawet wyświetli nam tytuł i wykonawcę odtwarzanego utworu. W razie potrzeby, radiową audycję można nagrać i zapisać w pamięci telefonu. Radio można błyskawicznie przełączać między słuchawkami a głośnikiem. Listę funkcji muzycznych zamyka dyktafon pozwalający na zapisywanie notatek głosowych. Dostęp do dyktafonu można uzyskać przedzierając się przez funkcje w menu głównym lub zdecydowanie szybciej, wcisnąwszy przycisk nagrywania dźwięku umieszczony po lewej stronie obudowy.

Delphi posiada wbudowaną cyfrową kamerę o rozdzielczości 2Mpix. Nie posiada ona zaawansowanych funkcji jak autofocus czy lampa błyskowa, więc nastawmy się, że zdjęcia będą miały akceptowalną jakość tylko w dobrych warunkach oświetleniowych. Po chwili na ekranie ukazuje się podgląd sceny oraz różne przyciski do regulacji ustawień. Możemy ustawić tryb fotografowania: pojedynczy, zdjęcia seryjne, mozaika oraz ramka. Podczas fotografowania wybrać można także dodatkowe efekty takie jak szkic, czarnobiały, sepia, mgła, patyna czy też wytłoczenie. Wybrane efekty są na bieżąco nakładane na podgląd sceny. Zapis filmów możliwy jest w rozdzielczości 320×240 pikseli przy szybkości 12 FPS, w formatach H.263 lub MP4.

Delphi wyposażony został w dotykową przeglądarkę internetową. Pozwala ona jednak na wyświetlenie raczej prostych stron – próba otwarcia telix.pl zakończyła się błędem. Musimy sobie także zdać sprawę, że przeglądanie dużych witryn na ekranie 320×240 nie jest szczególnie wygodne. Do tego w przypadku testowanego Samsunga dochodzą problemy z szybkością nawigacji po stronach – wszelkie operacja takie jak przesuwanie, skalowanie zajmują sporo czasu. Długo przyjdzie nam też czekać na pobranie danych – telefon wspiera bowiem tylko GPRS i EDGE tak więc rekordów prędkości pobierania nie ma się co spodziewać. Przeglądarka Samsunga ma także problemy z obsługą poleceń użytkownika. Próba zalogowania się na dotykową wersję facebooka nie powiodła się – telefon nie reagował na próbę wysłania formularza z danymi do logowania.

Jeśli chcemy korzystać z czatu to Delphi posiada wbudowany komunikator Palringo, który pozwala na rozmowę ze znajomy korzystającymi z MSN, Google Talk, ICQ i AIM.