Obsługa i ergonomia.

Pisanie wiadomości SMS i email na telefonie z klawiaturą QWERTY jest znacznie szybsze i wygodniejsze. Taki właśnie cel przyświecał projektantom tego modelu. Podobnie jak w Samsungu CorbyTXT, także w tym modelu znajdziemy klawiaturkę – w tym przypadku jest ona wysuwana od spodu a nie umieszczona pod ekranem jak w Corbym. Klawiatura B3410 ma dosyć małe klawisze, jednak mają one dobrze wyczuwalny punkt nacisku i pisanie – szczególnie oboma kciukami jest w miarę wygodne. Znaki alfabetu, duże i małe litery oraz symbole uzyskujemy poprzez wciskanie klawiszy Shift, Alt lub Sym. O ile dwa pierwsze pozwalają na wybranie znaku/symbolu ukrytego pod konkretną literką to ostatni – Sym – uruchamia dodatkowe menu na którym palcem wybieramy żądany symbol. Klawiatura posiada także skróty pozwalające na szybkie włączenie ekranu pisania wiadomości lub wyciszenie telefonu.

Test Samsung B3410 Delphi
Test Samsung B3410 Delphi

Wyświetlacz telefonu ma 320×240 i przekątną 2.6 cala i mógłby być nieco większy. Dotykowe sterowanie funkcjami pozwala na przyspieszenie nawigacji po urządzeniu. Niemniej jednak zdarzało się, że telefon nie zareagował na dotyk – czasem trzeba było czynność powtórzyć. W ogóle, małe ekrany niezbyt dobrze moim zdaniem sprawdzają się w roli dotykowców. Dobrze, że przynajmniej pisanie tekstów na wirtualnej klawiaturze nie jest konieczne.

Na ekranie głównym umieścić można widgety, czyli małe proste programiki udostępniające nam konkretną funkcję: czy jest to wyświetlanie danych pogodowych, czy bieżących wpisów w kalendarzu, czy ostatnich powiadomień z Facebooka – wybierzemy sobie to co aktualne się nam przyda. Obsługa widgetów jest podobna jak w wielu innych telefonach Samsunga – po lewej stronie ekranu w przewijanym pasku zaznaczamy ikonkę i przeciągamy ją na pulpit – widget uruchomiony. Usunięcie widgetu przebiega podobnie – przeciągamy go do paska po lewej stronie i funkcja znika z ekranu. Spora kolekcja widgetów dostępna jest do pobrania z serwerów Samsunga.

W dolnej części ekranu znajdziemy trzy przyciski do aktywacji wybierania numeru, książki adresowej i menu głównego. Książka adresowa pozwala na zapisanie do 1000 kontaktów. Do każdego z nich –zakładając, że zapiszemy je w pamięci telefonu a nie na karcie SIM – dodać można adresy email, zdjęcie, numery stacjonarne, faksu, indywidualny dzwonek. Kontakty zebrać można w grupy.

Podsumowanie

Samsung B3410 to solidny lecz niedrogi telefon dający nam dostęp do portali społecznościowych – zresztą jaki taki był reklamowany przez operatorów. Wysuwana klawiatura dobrze „spisuje się” przy tworzenia wiadomości SMS lub email. Telefon ma długi czas pracy lecz pozostałe funkcje są na standardowym poziomie. Multimedia w tym modelu to prosta kamerka i radio, transmisja danych to GPRS/EDGE. Jeśli nie potrzebujemy więcej to będzie to dobra propozycja.

Zalety tego modelu to:

  • Wysuwana klawiatura dobra przy pisaniu SMS-ów
  • Radio z możliwością nagrywania
  • Prosty w obsłudze odtwarzacz MP3
  • Możliwość wpięcia słuchawek 3.5 mm
  • Długi czas pracy na baterii
  • Wady

  • Brak szybkiej transmisji danych
  • Słaba przeglądarka WWW
  • Marcin Horecki