Nubia i jej system fotografii Neovision 6.0 można włożyć do kategorii „Ekspert od fotografii komórkowej”. Dlatego „włożyła” w swojego flagowca wszystko, to co najlepsze.


Tylny aparat Z11 jest wyposażony w 16-megapikselowy czujnik obrazu Sony IMX298 CMOS oraz bardzo szeroką przysłonę F2.0, co umożliwia wykonywanie zdjęć nawet w warunkach słabego oświetlenia. Tylny aparat posiada obiektyw wykonany ze szkła szafirowego. Ze względu na jego wysoką wytrzymałość, jest on mniej podatny na zużycie niż obiektywy wykonane z innych materiałów. Mamy tutaj wszystko, czego potreba dla zrobienia świetnej jakości zdjęcia, czy filmu. Jest system detekcji fazy autofocusu (PDAF), lokalne mapowanie tonów oraz technologię izolacji pikseli DTI. Dzięki połączeniu technologii OIS (optyczna stabilizacja obrazu), HIS (ręczna stabilizacji obrazu) i EIS (elektroniczna stabilizacja obrazu), tylny aparat Nubia Z11 sprawia, że tradycyjny sprzęt fotograficzny staje się zbędny.


Warto wspomnieć, że telefon otrzymał całkowicie nowy interfejs do przełączania pomiędzy ustawieniami, od tego znanego z aplikacji Androida. Moim zdaniem jest on bardziej intuicyjny i bardziej przyjazny dla użytkownika. Idąc z duchem czasu, Nubia wyposażyła zarówno przedni, jak i tylni aparat w możliwość stosowania filtrów w czasie rzeczywistym na zdjęciach i nagraniach. Aparat smartofonu Nubia Z11 wyposażony jest w szeroką gamę filtrów zdjęciowych, takich jak Mucha, Rybie Oko, Film, Lomo oraz Miniatura. Filtry są stosowane w czasie rzeczywistym na ekranie w momencie wykonywania zdjęcia lub nagrywania filmu wideo. Zaawansowany silnik 6P w pętli zamkniętej, w połączeniu z systemem detekcji fazy autofocusu umożliwia ustawienie ostrości aparatu w czasie 0,1 sekundy. Technologia izolacji pikseli (Deep Trench Isolation) umożliwia oddawanie barw; Lokalne mapowanie tonów (Local Tone Mapping) zwiększa jasność ciemniejszych części zdjęcia w warunkach podświetlenia z tyłu , ukazując detale nawet ciemniejszych części; Technologia redukcji szumów 3D pozwala wykonywać wyraźne i jasne zdjęcia w nocy, znacznie redukując powstawanie zakłóceń. Nie jestem foto-smartfonowcem, telefonu używam zazwyczaj po prostu, jako tzw. „małpy”, ale muszę przyznać, że zastosowany w tym modelu aparat cyfrowy to najwyższa półki, które wykonującym zdjęcia profesjonalnej klasy.

Przykłady:






Filmy w rozdzielczości 4K (3840 x 2176) z optyczną stabilizację obrazu OIS (optical image stabilization), kręcone z prędkością 30 klatek na sekundę są jedną z głównych zalet tego modelu. Rezultat jest świetny, a kamerka Z11 to czołówka smartfonowa.

Poniżej przykłady filmów:

4K

Full HD

Ogniwo o pojemności 3000 mAh odrobinę mnie zawiodło. Z jednej strony naprawdę nie jest tragicznie, energooszczędny ekran oraz procesor o niskim poborze mocy, w połączeniu z dobrą optymalizacją systemu sprawia, że zazwyczaj Z11 nie miał problemu z przetrwaniem ze mną do dwóch dni, lecz zawsze było to bardzo nierówne doświadczenie.


Dopóki moje wykorzystanie ograniczało się do „normalnego” korzystania z telefonu, akumulator zachowywał się dość przyzwoicie. Wystarczy jednak obejrzeć „wskoczyć” na kilka minut na Telix.pl, obejrzeć kilka filmów na YouTube, albo odpalić wymagającą grę i procenty momentalnie lecą w dół. Oczywiście użytkownicy, którzy sporadycznie korzystają z zaawansowanych funkcji smartfona, mogą liczyć na to, że akumulator wytrzyma nawet 3 dni bez konieczności podładowywania. Niestety z racji zastosowanej obudowy samodzielne wymienienie baterii na bardziej pojemną nie jest niestety możliwe. Warto podkreślić, że Nubia projektując nowego smartfona opracowała specjalny, autorski system optymalizacji zużycia energii – NeoPower. Nubia NeoPower 2.0 został zoptymalizowany w celu zwiększenia wydajności energetycznej we wszystkich zastosowaniach dla ułatwienia życia użytkownika. 10 scenariuszy użytkowania obejmują: Komunikację Społeczną, Gry, Filmy, Muzykę, Fotografię, Zakupy, Sport, Czytanie, Połączenia telefoniczne oraz Nawigację. Model Z11 od Nubia posiada funkcję Quick Charge 3.0, która zapewnia ładowanie do 4 razy szybsze od tradycyjnego. Szybkie, zaledwie 10-minutowe naładowanie telefonu zapewnia do 150 minut pracy na baterii. Wyposażony w port USB typu C, model Nubia Z11 obsługuje połączenia blind-plug.


W naszym teście obciążeniowym PCMark sprzęt wyłączył się po 4 godzinach i 43 minutach. Co jest raczej średnim wynikiem, w tej grupie smartfonów.