Kilka słów o multimedialnych funkcjach pochodzącego z Chin smartfona. Główny aparat Vernee Mars firmy Sony IMX258 ma rozdzielczość 16MP, z autofokusem i podwójną diodę doświetlającą.


Apertura f/2.0 pozwala na lepszą wędrówkę światła poprzez czujniki, co oznacza wyraźne, jasne zdjęcia, bez konieczności używania programów do edycji. Na wyposażeniu nie mogło zabraknąć aparatu do zdjęć z ręki. Dla miłośników modnych dziś selfies producent oferuje soczewkę firmy Samsung S5K5E2 o rozdzielczości 5MP ƒ/2.2.


Aplikacja aparatu charakteryzuje się minimalistycznym interfejsem i posiada standardową dla Androida możliwość dostępnych ustawień, takich jak dostosowania kolorów, jasność, kontrast, balansu bieli i wiele innych. W głównym menu znajdziemy ponadto funkcję HDR. W dobrych warunkach oświetleniowych można liczyć na bardzo przyzwoitej jakości zdjęcia oraz w miarę wiarygodnie oddane barwy. W niesprzyjających warunkach oświetleniowych widoczne są jednak szumy. Jednak, gdy zaakceptujemy tę niedogodność, to Mars z powodzeniem może posłużyć, jako awaryjna cyfrówka. Czy mam rację osądźcie sami.




z lampą doświetlającą
z lampą doświetlającą


Identycznie sprawa ma się z filmami wideo – są wyraźne, ale tylko nagrane w dobrych warunkach oświetleniowych. Kamera przeciętnie sobie radzi już nawet w lekkim półmroku. Vernee Mars pozwala na nagrywanie i płynne odtwarzanie filmów wideo w rozdzielczości full HD (1080p) kręcone z prędkości 30 fps (klatek na sekundę).

Vernee Mars to także rozwiązanie, dla osób, które lubią słuchać muzyki. Znajdziemy tu standardową aplikację Androida z equalizerem. Jakość brzmienia na głośniku nie jest zła, chociaż w najwyższych nastawach słychać dźwięk mocno metaliczny, ale w żadnym wypadku zniekształcony. Niestety, do testów otrzymałem egzemplarz pozbawiony choćby standardowych „pchełek”. Testowałem, więc dźwięk na bezprzewodowych słuchawkach firmy LG. W przypadku takiego zestawu, nie boję się polecić smartfona, jako przenośnego odtwarzacza audio nawet bardziej wymagającym użytkownikom.


Zasilanie współczesnego smartfonu to sprawa kluczowa. Niewymienny akumulator o pojemności 3000 mAh mAh nie zaskoczył w sposób negatywny, ale nie zrobił też na mnie bardzo pozytywnego wrażenia. Telefon podczas codziennego użytkowania trzeba ładować codziennie. Po ograniczeniu transferu i zmniejszeniu jasności ekranu urządzenie pracowało 2 dni. Przy bardzo intensywnym korzystaniu z Internetu (Wi-Fi), oglądaniu filmów, słuchaniu muzyki i graniu czas pracy szybko się skrócił do kilku godzin.


W naszym teście obciążeniowym PCMark sprzęt wyłączył się po 4 godzinach i 22 minutach. Co jest przeciętnym wynikiem, w tej grupie smartfonów.