Dane podstawowe:


Zacznijmy od design’u Nokia X7. Jeśli powiem, że Nokia aktualnie produkuje jedne z najlepiej wyglądających smartfonów na rynku nie minę się z prawdą. Przykładem poza Nokią N8, Nokia E7 jest nowo wydany model Nokia X7. Aż chciało by się dodać, czemu nie jest to telefon z Windows Phone 7…

Owalna obudowa Nokii z ściętymi krawędziami powoduje, że sam telefon jest bardzo oryginalny. Jak przystało na modele fińskiego producenta jakość zastosowanych materiałów jest bardzo dobra. Telefon posiada tylny metalowy panel wykonany ze stali nierdzewnej. Wymiary: 119,7 x 62,8 x 11,9 mm nie powodują, że telefon jest zbyt duży. Waga urządzenia jest jednak nieco większa niż w przypadku innych smartfonów o podobnych rozmiarach- 146 gram.

Na rogach ekranu znalazły się grillowane elementy. Wbrew logice jednak nie są to miejsca na cztery głośniki, telefon posiada głośniki stereo (dwa) u dołu urządzenia.

Całościowo wykonanie urządzenia oceniam na piątkę z minusem (minus za wagę telefonu).

Przejdźmy dalej. Nokia X7 została wyposażona w 4″ ekran OLED (nie jest to wyświetlacz Clear Black Display znany chociażby z modelu Nokia E7- co jest lekkim zaskoczeniem). Wyświetlacz o rozdzielczości 640×360 pikseli odstaje znacznie od telefonów z Androidem. Wspomniana rozdzielczość nie jest już dzisiaj standardem i aż dziw bierze, że Nokia nadal stosuje ją w systemie Symbian. Tym bardziej jeśli mówimy o kolejnej odsłonie platformy- Symbian Anna.

Odwzorowanie kolorów stoi na przyzwoitym poziomie. Kąty widzenia również, minusem jednak jest odbijające się strasznie światło od wyświetlacza, czytelność ekranu w pełnym słońcu nie jest rewelacyjna, nie jest też ona najgorsza. Na plus należy zaliczyć odporny szklany ekran Gorilla Glass.


Na górze telefonu znajdziemy: przycisk włączenia telefonu, jack 3.5 mm, złącze microUSB pozwalające na przesyłanie danych z telefonu, komputera (uprzedzę wszelkie pytania podobnie , tak jak w modelu Nokia E7 i w tym ładowanie działa również przez podłączenie urządzenia do komputera ).


Na lewym boku telefonu znalazł się slot na kartę microSD, a także na kartę SIM. W tym wypadku Nokia wpadła na własny pomysł uchwytu na kartę pamięci microSD, a także karty SIM. Naciskając jedną część pokrywy należy złapać uchwyt i wysunąć go własnoręcznie. Przy takim rozwiązaniu nie wymagane są specjalne pineski pozwalającej na wysuniecie uchwytu (patrz iPhone).


Prawy bok został wyposażony w przycisk aparatu oraz przycisk regulacji głośności/ przybliżania.

Podobnie jak w innych nowych modelach Nokia z Symbian i w tym bateria telefonu jest niewymienna.

Nad wyświetlaczem 4″ znalazł się napis Nokia oraz oznaczenie modelu X7. Pod ekranem na wzór telefonu iPhone dostępny jest tylko jeden fizyczny przycisk.


Na tylnym panelu zauważymy wygrawerowaną nazwę producenta, a także aparat ze stałą ostrością fixed-focus 8Mpix oraz podwójną lampą błyskową LED. Spodziewam się, że jest to dokładnie ta sama matryca, co zastosowana w modelu Nokia E7. Tym samym nie rozumiem, czemu w kolejnym modelu stosowana jest słabej jakości matryca po świetnym aparacie w Nokia N8 z obiektywem Carl Zeiss. Rozumiem, że chodzi o oszczędności, pytanie jednak czy nie była to funkcja odróżniająca urządzenia Nokii od pozostałych producentów? Przynajmniej urządzenie pozwala na nagrywanie wideo w rozdzielczości HD.

Nie zdziwi Was informacja jeśli powiem, że w środku urządzenia za wiele się nie zmieniło, mowa w tym wypadku o procesorze oraz pamięci RAM. Telefon posiada układ ARM 11 o taktowaniu 680 MHz, przy 256MB RAM. To kolejny punkt, który powoduje, że Nokia X7 nie jest w stanie konkurować z innymi telefonami multimedialnymi w swojej klasie cenowej. Wolny procesor jest przyczyną również pojawiających się znikąd opóźnień (lagów).

Ponadto Nokia X7 posiada czytnik kart microSD (karta 8GB w zestawie), Bluetooth 3.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n, baterię 1300 mAh (zapewniająca około 1 dnia użytkowania telefonu przy standardowych czynnościach), akcelerometr, czujnik zbliżeniowy, czujnik światła, moduł GPS/A-GPS, radio FM. Pasmo pracy telefonu to GSM/EDGE 850/900/1800/1900 oraz WCDMA 850/900/1700-2100/1900/2100/ . Telefon działa w sieciach 3G obsługuje łączność HSDPA 10.2 Mbps, HSUPA 2.0 Mbps. Dodatkowo preinstalowane są aplikacje takie jak : Traveler, edytor zdjęć, słownik, dyktafon, QuickOffice (pakiet biurowy), Adobe Reader oraz gry: Asphlat 5, Galaxy On Fire.

Urządzenie dostępne jest w dwóch kolorach: Ciemnostalowy oraz Srebrnostalowy.