Funkcje i wyposażenie

Nokia X7 jest pierwszym telefonem z nową wersją platformy Symbian oznaczoną Symbian Anna. Zmiany jednak, choć ważne nie są na tyle innowacyjne, aby mówić o całkowitej odmianie „płonącej platformy”.


Przejdźmy do początku, Nokia X7 posiada lekko odświeżony interfejs, mowa w tym wypadku o nowych ikonach aplikacji, które nie ukrywam wyglądają lepiej niż w poprzedniej wersji platformy.

Ponadto w nowej odsłonie pojawiła się jakże to ważna wertykalna klawiatura dotykowa. Innymi słowy coś co powinno pojawić się już dawno w telefonie z dotykowym Symbianem. Wygoda jej użytkowania nie jest najgorsza, jednak o wiele więcej o klawiaturze napisać się nie da, jest ona zbliżona do innych, w pozostałych systemach operacyjnych.

Kolejną zmianę przeszła aplikacja mapy Ovi, która pozwala na szybsze wyszukiwanie miejsc, adresów (w moim odczuciu za wielkiej zmiany nie ma, jednak nie jestem stałym użytkownikiem Mapy Ovi). Sam wygląd map jest bardzo podobny do poprzedniej odsłony aplikacji z darmową nawigacją Offline. Dodatkowo pozwala ona na wyszukiwanie transportu publicznego, posiada zintegrowaną aplikację Qupe, coigdzie.pl, a także TripAdvisor. Jak mogliście przeczytać w recenzji modelu Nokai E7 „Ovi Mapy z widokiem 2D, 3D, satelitarnym terenowym, czy też trybem nocnym nie mają sobie równych w przypadku darmowych nawigacji dostępnych w naszym kraju wraz z telefonem komórkowym. Pod tym względem moja opinia się nie zmieniła.

Bardzo istotną przemianę przeszła domyślna przeglądarka internetowa, która według zapewnień Nokii jest 3x szybsza od poprzedniczki. Pod tym względem nie jesteśmy w stanie jej ocenić. Jednak warto wspomnieć o obsłudze HTML 5 (częściowej), Flash Lite. W przeglądarce dostępne są zawsze dwa przyciski- wstecz oraz opcji, który pozwala na przejście do strony głównej, zapisanie zakładki, wybranie strony z zakładek , przeł. okna, dodanie kanału RSS, wysłanie łącza poprzez wiadomość, Bluetooth, itd. To co bardzo przypadło mi do gustu to automatycznie zintegrowana wyszukiwarka Google (po krótkiej konfiguracji) w pasku adresu. Zaskoczyła mnie pozytywnie szybkość działania przeglądarki, jest dużo lepiej niż poprzednio, jednak nadal nie może ona równać się z przeglądarką w Androidzie, czy też iOS. Poprawiono również działanie multitouch.

Drobne zmiany przeszły niektóre aplikacje, jednak nie są one na tyle istotne, mowa np. o aplikacji kalendarz, poczta.

Pozostała część interfejsu Nokia X7 wygląda niemalże identycznie. Nie zabrakło integracji z serwisem społecznościowym Facebook, czy też Twitter (aplikacja społeczności), w tym możliwości wyciągnięcia widżetu na jeden z trzech ekranów.

Symbian to nadal te same poziomie widżety w postaci prostokątów o stałych wymiarach. Choć ułatwiają one użytkowanie urządzenia przydałaby się możliwość dostosowania ich rozmiarów na wzór Androida. Tapeta ekranu nie jest panoramiczna, a na każdym z ekranów można ustawić własne zdjęcie.

Reszta działania jest identyczna jak w przypadku pozostałych telefonów z Symbianem dotykowym, w tym Symbian^3- Nokia N8, Nokia E7, itd. Naciskając przycisk fizyczny pod ekranem możliwe jest przejście do menu. Ten sam przycisk pozwala na wyświetlenie aktualnie uruchomionych aplikacji, wystarczy przytrzymać go nieco dłużej. Tak Symbian^3 obsługuje wielozadaniowość.

Aparat Fixed Focus z ostrością na stałym poziomie jest niemiłym zaskoczeniem. Naprawdę nie wiem czemu nie zastosowano matrycy autofocus z obiektywem Carl Zeiss. Co oznacza w skrócie zastosowanie matrycy z Fixed-Focus? Zdjęcia wykonywane z bliskiej odległości 30-50cm są totalnie rozmazane. Tym samym robinie fotografii notatek, książek staję się problematyczne.

Jak już pisałem w recenzji Nokia E7 ” Z drugiej strony te znajdujące się powyżej 50 cm od obiektywu zawsze wyjdą odpowiednio ostre, przynajmniej w teorii. Plusem dla niektórych będzie możliwość wykonywania zdjęć automatycznie, bez konieczności czekania na auto focus. Wspomniane rozwiązanie zostało wykorzystane w dużej mierze ze względu na rozmiar matrycy oraz również jego cenę.”

Niektórych jednak ucieszy możliwość wykonywania zdjęć przy słabym oświetleniu ze względu na podwójną lampę błyskową LED. Byłbym zapomniał telefon nie posiada przedniej kamery.

Wideo nagrywane jest w rozdzielczości HD (720 p) przy 25 fps. Dodatkowo użytkownicy mają możliwość edytowania zdjęć z poziomu aplikacji wbudowanej, podobnie jak zresztą wideo.

Więcej na temat samego Symbiana oraz aplikacji muzycznej możecie przeczytać w recenzji modelu Nokia N8. Tutaj nic od tego czasu nie uległo zmianie.