Qumak i Matic na zamówienie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przygotują Krajowy Punkt Dostępowy – system informujący o utrudnieniach w ruchu na drogach publicznych. Wartość projektu przekracza 1,67 mln zł netto.

W ramach umowy Konsorcjum zaprojektuje, wdroży i uruchomi platformę informacyjną dla Krajowego Punktu Dostępowego, który umożliwi sprawną wymianę danych o ruchu drogowym pomiędzy publicznymi i komercyjnymi zarządcami dróg, służbami ratowniczymi oraz mediami. Dzięki nim informacje będą przekazywane kierowcom w czasie rzeczywistym. Ponadto platforma będzie przekazywała komunikaty o utrudnieniach na drogach (takich jak: trudne warunki atmosferyczne, wypadki drogowe czy remonty) jak również informacje o dostępnych parkingach i Miejscach Obsługi Podróżnych przy drogach należących do transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Kluczowym aspektem powodzenia projektu jest zaangażowanie zarządców dróg w przekazywanie informacji do KPD. W ramach kontraktu Konsorcjum będzie świadczyć również usługi podstawowego i zapasowego Centrum Przetwarzania Danych.


Cieszymy się, że po raz kolejny będziemy mogli wykorzystać nasze kompetencje w obszarze rozwiązań dedykowanych dla transportu i komunikacji. Zrealizowane przez nas inteligentne systemy transportowe w Trójmieście (TRISTAR) i Lublinie, na co dzień ograniczają niedogodności na ulicach tych miast i zwiększają komfort życia mieszkańców
– mówi Wojciech Strusiński, Wiceprezes ds. Sprzedaży w Qumak S.A. Powstający system umożliwi informowanie kierowców z całego kraju o utrudnieniach takich jak blokada na drodze czy trudne warunki pogodowe, a co za tym idzie, zwiększy komfort i bezpieczeństwo jazdy – dodaje Strusiński.

Uruchomienie systemu zaplanowano na IV kwartał 2017 r. Konsorcjum będzie świadczyło usługi gwarancyjne przez okres 12 miesięcy z możliwością przedłużenia do 24 miesięcy.

Krajowy Punkt Dostępowy jest realizowany w ramach projektu CROCODILE, który stanowi realizację strategii wdrażania systemów ITS oraz kolejny krok w realizacji Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem. CROCODILE ma przyczynić się do wymiany informacji pomiędzy zarządcami dróg sąsiadujących krajów oraz poprzez realizację Krajowych Punktów Dostępowych oraz zapewnić informacje o ruchu. W projekcie CROCODILE, oprócz Polski, bierze udział dziewięć państw: Austria, Cypr, Grecja, Niemcy, Republika Czeska, Rumunia, Słowenia, Węgry oraz Włochy.

źródło: Qumak

Kan