Zastosowano tu 5-calowy wyświetlacz, którego rozdzielczość wynosi 480 x 272 pikseli. Widoczność w słoneczne dni jest dobra, choć nie spodziewajmy się, że zawsze wszystko odczytamy z niego coś jeśli promienie będą padać bezpośrednio na ekran. Jest to ważne zwłaszcza dla kierowców, podczas jazdy samochodem.


TomTom GO 5200 został wyposażony w autorski interfejs użytkownika. Po zapoznaniu się z interfejsem i mapami TomToma widać, że te smartfonowe nie dorównują jakością tym z nawigacji. A to dlatego, że nawigacje dedykowane mają ściśle określone zadanie, a nie są urządzeniami do wszystkiego. Dlatego ich producenci skupiają się na jakości map i funkcjonalności nawigacji w samochodzie. Samochodowa mapa prowadzi nas niezależnie od wykonywania rozmów telefonicznych, czy łączenia się z Internetem. Podsumowując ten wątek warto mieć na uwadze, jak często korzystamy z nawigacji. Jeśli tylko od czasu do czasu – możemy spokojnie wykorzystywać smartfon. Jeśli natomiast mapy samochodowe są nam potrzebne na przykład w codziennej pracy, lub podróżujemy za granicę – telefon gdzieś daleko za granicą nie będzie tak użyteczny jak porządne PND – postawmy na nawigację dedykowaną.


Wracając do map TomToma, zaprojektowano je w bardzo prosty, ale jednocześnie przejrzysty sposób. Charakteryzują się uproszczoną interakcją, zastosowaniem map 3D oraz funkcją Dotknij i jedź. Wszystko ma intuicyjną obsługę, nie trzeba niczego szukać. Nazwy ulic są czytelne i nie zabrakło w nich nawet funkcji przeszukiwania okolic w najbliższym otoczeniu.


Całkowicie interaktywny ekran, obsługiwany jest za pomocą gestów rozsuwania i zsuwania palców, powiększania i przesuwania obrazu. Podczas jazdy bezproblemowo można także dokonywać zmian w trasie, które natychmiastowo zostaną uwzględnione. W połączeniu z technologią IQ Routes urządzenie TomTom Traffic pomaga zaplanować optymalną trasę do miejsca docelowego, biorąc pod uwagę najnowsze informacje drogowe i pogodowe. Menu jest ogromne, a możliwości konfiguracji mnóstwo.


Możemy tutaj ustawienia dla kolorów dziennych i nocnych, regulacji poziomu głośności, wyłączania/wyłączania instrukcji głosowych, zmiany głosu lektora/lektorki. Oczywiście mamy dostęp do opcji planowania trasy (typ preferowanych tras). Aby jeszcze bardziej ułatwić nam codzienne poruszanie się, w menu głównym urządzenia znajdziemy przyciski „Jedź do domu” i „Jedź do pracy”, upraszczające i usprawniające nawigowanie. Funkcja Moje trasy zapewnia prosty sposób zapisywania i wyszukiwania tras oraz śladów.


Istnieje także możliwość połączenia TomToma poprzez Bluetooth z naszym smartfonem. Funkcja działa doskonale. Nawigacja może odczytywać wiadomości tekstowe i umożliwia pełne wykorzystanie asystenta telefonu. Można użyć głosu, żeby rozpocząć wyszukiwanie, odczytywać przychodzące powiadomienia, a także wykonywać i odbierać połączenia korzystając ze sterowania głosowego.


Rozmowy są dobrej jakości, nie miałem problemu z usłyszeniem rozmówcy, rozmówca też nie narzekał na jakiekolwiek zakłócenia podczas rozmowy. Jednak możliwości tego inteligentnego urządzenia jest dużo więcej. Funkcja sterowania głosowego jest aktywna w widoku mapy, widoku nawigacji oraz na ekranie sterowania głosowego. Recenzowana nawigacja potrafi uczyć się naszych przyzwyczajeń. Oznacza to, że nawigacja może przewidywać nasze miejsce docelowe, dzięki temu po prostu wsiadamy do auta i wyruszamy w podróż. Regularne wyjazdy spowodują, że urządzenie automatycznie będzie wyznaczać trasę z uwzględnieniem bieżącej sytuacji na drogach.


Dodatkowo, jeśli zbliżamy się do zatoru na trasie, w naszym urządzeniu zabrzmi alarm, tak aby w odpowiednim czasie mogliśmy zareagować i zmniejszyć szybkość, lub zahamować. TomTom, z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym ostrzega o zbliżaniu się do fotoradaru, podając jednocześnie informację o tym, jaka jest dopuszczalna dla tego miejsca prędkość.