Obsługa i ergonomia.
Lustrzane wykończenie, zgrabny kształt, obudowa wykonana ze szkła i metalu. Jakość wykonania Motoroli KRZR K3 jest bardzo dobra. W telefonie nic nie skrzypi a odchylana klapka pewnie trzyma się korpusu. Lustrzany przedni panel TFT (120x160px, 65K w stanie czuwania wyświetla zegar. Jest on na tyle widoczny, że dla dostrzeżenia godziny nie trzeba podświetlać ekranu.

Motorola KRZR K3

Po uaktywnieniu telefonu pojawiają się komunikaty o nadchodzących połączeniach, SMS-ach, odtwarzanych plikach muzycznych lub zdjęcia osób dzwoniących, jeżeli nasze kontakty mają je przypisane. Niestety, panel bardzo łatwo zbiera odciski palców.

Motorola KRZR K3

2,2-calowy wewnętrzny ekran jest bardzo ostry. Ma rozdzielczość QVGA (240×320 px) przy 256 tysiącach kolorów. Cyfry i litery w dokumentach i na stronach WWW są wyraźne i czytelne nawet przy bardziej intensywnym oświetleniu. W połączeniu z kolorowymi, ciekawie zaprojektowanymi animowanymi ikonkami Menu sprawiają, że korzystanie z telefonu jest przyjemnością. Menu telefonu może składać się (w zależności od wyboru użytkownika) z ikonek lub z listy funkcji, kolejność możemy sami dostosować do swoich preferencji. Samo menu aktywowane jest za pomocą joysticka.

Motorola KRZR K3

Prawie idealnie płaska klawiatura jest dobrze podświetlona i działa dość precyzyjnie. Klawisze dobrze reagują na wciśnięcia. Umieszczony pod ekranem joystick nawigacyjny znacznie przyspiesza poruszanie się po funkcjach telefonu i ma dość dobrą czułość. Moim zdaniem jest jednak zbyt płaski, często przypadkowo naciskałem klawisz funkcyjny dostępu do Internetu, a to generowało dodatkowe koszty.

Motorola KRZR K3

Boki obudowy K3 powleczone są warstwą gumy, dzięki czemu urządzenie pewnie leży w ręku i nie ślizga się. Obudowa zaniepokoiła mnie jednak niebyt pewnie trzymającą się pokrywą baterii. Otóż egzemplarz, który otrzymałem do testów, miał wyraźne uszkodzony zatrzask blokujący ją przed wypadaniem. Być może testowany egzemplarz był zbyt intensywnie testowany lub często otwierany np. w celu wyjęcia dodatkowej karty pamięci, co mogło spowodowało tę usterkę. Jednak na wszelki wypadek warto zwrócić na to uwagę używając tego modelu. Mi zdarzało się wyjąć telefon z dostarczonego pokrowca bez tylnej pokrywy.

Motorola KRZR K3

Wielofunkcyjne gniazdo do podłączania zestawu słuchawkowego kabla oraz ładowarki chronione jest przed kurzem przy pomocy odchylanej klapki. Każdorazowe mocowanie się z gumową zaślepką wymaga jednak trochę wprawy lub długich paznokci.

Podsumowanie
Motorola K3 z cieszącym oko nowoczesnym design’em posiada prawie wszystko co powinien mieć telefon z górnej półki. Transmisja HSDPA pozwala na cieszenie się Internetem, budzi jednak apetyt na więcej, aż się prosi o przeglądarkę dokumentów biurowych. W zamian tego terminal pozwala tylko na wysyłanie i odbiór załączników multimedialnych. Wśród minusów wymienić można brak radia oraz funkcji głosowego wybierania numerów. Użytkownicy także narzekają na słabą zdolność do łapania sygnału przez tą komórkę. Muszę się z tym zgodzić, testowany egzemplarz często „gubił” zasięg w miejscu, w którym inne telefony jeszcze miały nawet po dwie kreski. Estetom także mogą przeszkadzać ślady palców, jakie pozostają na obudowie. Tym polecam noszenie ze sobą irchowych chusteczek i polerowanie telefonu po każdym użyciu. I na koniec dodam, że testowany telefon czasem zaskakiwał mnie zaskakującym komunikatem, który informował, że zdjęcia nie udało się zrobić. Przyczyny nie udało mi się zdiagnozować.

Andrzej Kisiała

Podstawowe MOTOcechy:

  • łączność w technologii HSDPA (3,6 Mbps), UMTS i EDGE (klasa 12) i GPRS
  • bezprzewodowa łączność Bluetooth Stereo (profil A2DP oraz AVRCP), możliwość połączenia z komputerem, słuchawkami i innymi kompatybilnymi urządzeniami wykorzystującymi Bluetooth i Bluetooth Stereo;
  • aparat cyfrowy 2 megapikseli z ośmiokrotnym zoomem;
  • nagrywanie i odtwarzanie plików MPEG4;
  • wbudowana pamięć 50 MB;
  • gniazdo kart microSD – możliwość rozszerzenia pamięci do 2 GB;
  • streaming audio/wideo (3GPP);
  • odtwarzacz muzyczny obsługujący m.in. pliki MP3, AAC i AAC+, MIDI;
  • funkcja MotoSync synchronizuje kontakty, kalendarz i pocztę elektroniczną przy pomocy jednego klawisza;
  • “tryb dozwolony w samolocie” – dostęp do kontaktów, gier i muzyki podczas lotu;
  • wymiary (szer. x wys. x grub.): 42,3 x 104,2 x 16,3 mm; waga: 110g;
  • czas rozmowy: do 230 min; czas czuwania: do 450 godz.;
  • zakresy: GSM 900/1800/1900, UMTS 2100;
  • wyświetlacz wewnętrzny: 2,2’’, 320 x 240 pikseli, QVGA, 262 tys. kolorów, TFT;
  • wyświetlacz zewnętrzny: 1,3’’, 120 x160 pikseli, 65 tys. kolorów, TFT