Funkcje i wyposażenie

Test LG E900 - Windows Phone 7 oferuje całkiem nowe rozwiązania funkcjonalności i projektu ekranu startowego dzięki przyciskom Live Tiles, które zapewniają łatwiejszy dostęp do informacji i usług w sieci oraz aplikacji ważnych dla użytkowników
Test LG E900 – Windows Phone 7 oferuje całkiem nowe rozwiązania funkcjonalności i projektu ekranu startowego dzięki przyciskom Live Tiles, które zapewniają łatwiejszy dostęp do informacji i usług w sieci oraz aplikacji ważnych dla użytkowników

LG Swift 7 to już drugi – po HTC Trophy 7 – telefon z najnowszym systemem Windows mobile na pokładzie, którego test można przeczytać na łamach serwisu Telix.pl. Jeżeli chodzi o sam system, to dużo na ten temat dowiecie się tego czytając pierwszy artykuł w całości poświęcony nowej wersji mobilnych okienek: Recenzja Windows Phone 7- rewolucja czy ewolucja systemów operacyjnych? oraz w recenzji HTC Trophy 7. Dlatego pisząc test modelu LG Swift 7 bardziej skupie się na samym telefonie i tym, co może spotkać użytkownika, który pierwszy raz bierze do ręki urządzenie wyposażone najnowsze oprogramowanie mobilne Microsoftu.

Test LG E900 - informacja
Test LG E900 – informacja

LG E900 wyposażony został w szereg funkcji do transmisji danych. Dzięki obsłudze standardu HSDPA telefon jest w stanie błyskawicznie ściągać dane z Internetu z szybkością HSDPA 7.2 Mbps/HSUPA 5.76 Mbps. Dostępny jest także moduł sieci bezprzewodowej Wi-Fi802.11 b/g/n. Do wymiany danych z komputerem posłuży natomiast standard Bluetooth 2.1 EDR z A2DP oraz dołączony do zestawu kabelek do transmisji danych. Szkoda, że producent nie zdecydował się na dodanie drugiej kamerki do rozmów wideo. LG Swift 7 napędza 1 GHz procesor Qualcomm Snapdragon QSD8650 wspomagany przez 512 MB NAND / 512 MB (+64 MB) SDRAM / 16 GB pamięci wewnętrznej. W telefonie brakuje bardzo slotu na karty pamięci. Dodatkowo LG Swift 7 wyposażony jest w aparat fotograficzny z matrycą 5 megapikseli oraz oferuje użytkownikom dostęp do nowoczesnej cyfrowej rozrywki.


Aparat wyposażono standardowo w system operacyjny Windows Mobile 7 w angielskiej wersji językowej. System ten oferuje całkiem nowe rozwiązania funkcjonalności i projektu ekranu startowego dzięki przyciskom Live Tiles, które jednym zapewniają łatwiejszy dostęp do informacji, a innych, czego doświadczyłem pokazując telefon osobom mniej obeznanym w technologii prawie o palpitacje serca. Sześć grup (hubs) w systemie operacyjnym zbiera funkcje dotyczące kontaktów, obrazów, gier, muzyki i wideo, najnowszych aplikacji oraz aplikacji biurowych. Sprawuje się on moim zdaniem dużo lepiej niż poprzednia wersja – przede wszystkim jest szybki i intuicyjny. Oczywiście Windows Mobile 7 cierpi na wszystkie bolączki wieku dziecięcego. Pewnych rzeczy naprawdę brakuje: choćby opcji kopiuj/wklej, wielozadaniowości czy możliwości udostępniania połączenia internetowego innym urządzeniom. Ale mimo tego, należy z całą stanowczością stwierdzić, że Windows Phone 7, po kilku dniach obcowania z nim okazuje się być lepszy od Symbiana ^3 i Google Androida, a nawet może konkurować z iOS.

Test LG E900 - Zune
Test LG E900 – Zune

Za synchronizację z komputerem odpowiada oprogramowanie Zune telefon – to jedyny sposób na przesyłanie danych (zdjęcia, filmy, muzyka, etc) między telefonem i PC. Zune Microsoftu – w zasadzie, to co jest iTunes do iPoda. Zawsze dobrze jest trzymać kopie zapasowe swoich zdjęć a Windows Phone 7 umożliwia nam to dzięki SkyDrive. Microsoft podjął kilka decyzji, które praktycznie oznacza, że musimy zainstalować Zune przy zakupie WP7 – telefonu nie widać jako pamięć masowa. Niestety jego instalacja dla mniej zaawansowanych użytkowników może przysporzyć trochę problemów. Podobno modyfikacja rejestru komputera umożliwia dostęp do pamięci telefonu, jak do dysku zewnętrznego, ale nie jest to oficjalne i wygodne rozwiązanie.

Test LG E900 - przód
Test LG E900 – przód

Telefon zarządzany jest poprzez ekran dotykowy oraz trzy klawisze, które umiejscowione są pod ekranem. Patrząc od lewej mamy klawisz z nadrukiem strzałki – służy jako „wróć”, logo Windowsa –„Home” za jego pomocą z każdego miejsca menu przechodzimy do ekranu głównego oraz „szukaj” – wygląda jak lupa, który włącza wyszukiwarki. Wciskając go raz, pozwoli to na wyszukiwanie wewnątrz aplikacji, w której się w danym momencie znajdujemy. Przy dwukrotnym naciśnięciu, można przeszukać Internet przez Bing.

Test LG E900 - przeglądarka Bing
Test LG E900 – przeglądarka Bing

Do surfowania po sieci można wykorzystać przeglądarkę, która w niczym nie przypomina Internet Explorera z poprzednich edycji. Przeglądarkę można uruchamiać w wersji mobilnej lub desktopowej.

Test LG E900 - ustawienia przeglądarki
Test LG E900 – ustawienia przeglądarki

Działa bardzo szybko, płynnie wyświetla strony WWW na ekranie urządzenia. Strony renderują się poprawnie, co najważniejsze wykorzystuje technologię multitouch. Przeglądarka na Windows Phone 7 posiada praktyczne rozwiązanie, opcja ”find” pozwala znaleźć na danej stronie słowo, które nas interesuje.


Warto dodać, że przeglądarka na WP7 pozwala na przeglądania internetu w kartach. Na dole strony ikonka, która po naciśnięciu pozwala załadować więcej stron.

Test LG E900 - przeglądarka internetowa
Test LG E900 – przeglądarka internetowa

Jako telefon LG Swift 7 sprawuje się bardzo dobrze. Na zasięg telefonu nie można narzekać, trzyma w miarę dobrze nawet w miejscach, w których inne już miały zaniki. Wbudowany w telefon głośnik zapewnia dobrą jakość rozmów.

Test LG E900 - historia połączeń
Test LG E900 – historia połączeń

Poprzez użycie aplikacji połączeń użytkownik może mieć kontrolę nad wszystkimi przychodzącymi i wychodzącymi połączeniami oraz czasem ich trwania. Wciskając dowolną z liter w książce z kontaktami, możemy automatycznie przenieść się do osoby, której imię zaczyna się daną literą. Ułatwi to nam z pewnością wyszukiwanie i nie musimy przewijać całej listy kontaktów.

Test LG E900 - panel telefoniczny
Test LG E900 – panel telefoniczny

Windows Phone 7 nie ma dedykowanego obszaru dla wiadomości multimedialnych MMS. Zamiast tego możemy załączyć obrazki do standardowych wiadomości tekstowych. Jeśli chcemy wysłać MMS, należy wejść w zakładkę Messaging na stronie startowej.

Test LG E900 - wiadomość multimedialna
Test LG E900 – wiadomość multimedialna

Funkcja sterowania głosowego pozwala na wybranie numerów bez potrzeby używania klawiszy dotykowych. Naciskając i przytrzymując przycisk „windows”, możemy wydać komendę głosową. Jest ona wygodna w użyciu i nie ogranicza się tylko do podawania nazw z książki adresowej. Możliwe jest także uruchomienie konkretnej aplikacji. Funkcja sterowania głosowego działała dobrze, pod warunkiem, że znamy jeden z takich języków jak: angielski, niemiecki, włoski, francuski lub hiszpański. Polskiego niestety niema.

Test LG E900 - klawiatura QWERTY
Test LG E900 – klawiatura QWERTY

Wirtualne klawiatury w widoku poziomym i pionowym są bardzo wygodne. Voice-to-Text przekształca ludzki głos na tekst i umożliwia komunikację bez konieczności ręcznego wpisywania liter, ale na razie nie jest ona dostępna dla polskiego języka. LG Swift 7 (spec. WP7) posiada ciekawą możliwość jaką niewątpliwie jest możliwość ustawienia opcji „Find my phone” (Znajdź mój telefon). Aplikację włączymy w ustawieniach. Możemy ustawić, co jaki czas telefon ma aktualizować dane o położeniu oraz jak dokładne mapowanie ma się odbyć. A wszystko to na wypadek, gdyby przydarzyło nam się go zgubić lub padł łupem złodzieja.

Funkcje multimedialne LG E900 są dosyć rozbudowane. Jeśli chodzi o muzykę to tutaj urządzenie sprawuje się bardzo dobrze. Odtwarzacz muzyczny to aplikacja prosta i przyjazna w obsłudze. Jako część platformy Zune pozwala pliki synchronizować z naszym komputerem lub także kupować utwory muzyczne w sklepie internetowym. Wspiera ona takie formaty jak MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WAV, WMA pro, AMR-NB, MIDI (spec. WP7). Funkcja Play To pozwala użytkownikom wysyłać pliki multimedialne zdjęcia, filmy wideo lub muzykę do innych urządzeń cyfrowych.

Test LG E900 - aplikacja mapy
Test LG E900 – aplikacja mapy

Jeżeli ktoś szuka nawigacji w LG Swift 7 to niestety się lekko rozczaruje. W telefonie jest tylko standardowa dla Windows Phone 7 aplikacja mapy, która pozwala w miarę dokładnie pokazać naszą lokalizację.

Test LG E900 - aparat 5MPix
Test LG E900 – aparat 5MPix

Jeśli chodzi o zdjęcia to aparat ma się czym pochwalić. Oczko aparatu fotograficznego z lampą LED i lusterkiem do autoportretów umieszczono z tyłu obudowy. System automatycznego nastawiania ostrości – kwadrat ostrości – ustawiamy naciskając lekko klawisz aparatu na obudowie telefonu wybierając obszar, na którym uaktywniany będzie AutoFocus.


Wbudowana kamera ma rozdzielczość 5 Mpix, co pozwala na robienie zdjęć o rozmiarach2592x1944 oraz w formacie 16:9 (2560×1440). Funkcja Intelligent Shot pozwala użytkownikom robić zdjęcia bez konieczności dostosowywania ustawień aparatu. Dodatkowo tryb Panoramic Mode potrafi łączyć zdjęcia w celu stworzenia pełnej panoramy – obrazu obejmującego nawet kąt 360 stopni. Rozdzielczość wideo HD 720p umożliwia nagrywanie i odtwarzanie filmów o wysokiej jakości obrazu. Jakość zdjęć i filmów jednak odbiega standardem od innych urządzeń wyposażonych w aparat o takiej rozdzielczości. Niestety, przykro to pisać, ale optyka aparatu nie imponuje i daleko jej do jakości soczewek stosowanych w urządzeniach konkurentów. Zdjęcia nawet przy dobrych warunkach oświetleniowych są lekko nieostre, słabo nasycone oraz występują tzw. szumy.

Test LG E900 - interfejs aparatu
Test LG E900 – interfejs aparatu

Pochwalić za, to producenta można za interfejs kamery. Jest on bardzo intuicyjny i czytelny. Można ustawić takie parametry nagrywania jak balans bieli oraz zoom cyfrowy. To samo można zrobić także w przypadku robienia zdjęć statycznych.

Przykładowe zdjęcia: Tutaj

Po wykonaniu zdjęć lub nagraniu klipów wideo za pomocą aparatu, można je przeglądać zgodnie z datą ich wykonania. Można także przesłać je do działu Fotki o ile mają mniej niz 1MB.

Test LG E900 - Dzięki skanowaniu, telefon wyświetlając realny obraz, przedstawia informacje w czasie rzeczywistym odnośnie pobliskiej restauracji, aktualnej pogody lub okolicznych sklepów, jak również do usług rozrywkowych i bankowych
Test LG E900 – Dzięki skanowaniu, telefon wyświetlając realny obraz, przedstawia informacje w czasie rzeczywistym odnośnie pobliskiej restauracji, aktualnej pogody lub okolicznych sklepów, jak również do usług rozrywkowych i bankowych

ScanSearch to funkcjonalna aplikacja należąca do kategorii Augmented Reality, która łączy użytkowników ze światem informacji. Jak informuje producent to kolejna wyjątkowa funkcja dostępna tylko w telefonach LG z systemem Windows Phone 7. Dzięki skanowaniu, telefon wyświetlając realny obraz, przedstawia informacje w czasie rzeczywistym odnośnie pobliskiej restauracji, aktualnej pogody lub okolicznych sklepów, jak również do usług rozrywkowych i bankowych. W ten sposób, następuje połączenie światów online i offline. Jeżeli chcemy jednak naprawdę korzystać z urządzenia to w Marketplace znaleźć można szereg programów przeznaczonych na system Windows mobile. Wprawdzie wiele z nich jest płatnych, jednak także amatorzy freewarowych aplikacji znajdą coś dla siebie.