Bardzo jasny i ostry wyświetlacz True HD IPS jest najmocniejszą stroną telefonu 4X HD. Jasność i kontrast i to pod każdym kątem patrzenia przewyższają popularne ekrany Amoled. Głęboka czerń i czysta biel zapewniają znakomitą jakość obrazu wyświetlanego na ekranie. Ponadto, dzięki rozdzielczości 1280 x 720 pikseli (HD ready) (~312 ppi), niemal nie da się zauważyć pojedynczych punktów. Dla porównania wyświetlacz Retina ma (~326 ppi) i Reality Display z Mobile BRAVIA Engine od Sony Xperii S (~342 ppi). Realistyczne odwzorowanie kolorów oraz funkcja HD Voice, pozwalają cieszyć się z rozrywki multimedialnej na najwyższym poziomie. Nie można mieć także zastrzeżeń do czytelności wyświetlanych treści, nawet w bardzo ostrym słońcu. Telefon reaguje bardzo szybko na dotyk palca, wystarczy „muśnięcie”. Jak wszyscy wiedzą urządzenia z systemem Google’a to smartfony, które kładą olbrzymi nacisk na korzystanie z zasobów Internetu z obsługą Flash’a do pobrania z Google Play. Wbudowana przeglądarka jest świetna, szybko działa, płynne jest również przewijanie i przybliżanie fragmentów stron. Każdą stronę możemy dopasować do wyświetlacza lub oglądać powiększoną w oryginalnym rozmiarze. Aplikacja szybko renderuje nawet ciężkie strony WWW.


Telefon zapewnia łatwiejszą i bardziej naturalną obsługę podczas przeglądania stron internetowych, czytania wiadomości e-mail i pisania dokumentów, dzięki większej jasności i czystym odcieniom bieli. Na tak wielkim wyświetlaczu naprawdę przyjemnie ogląda się filmy pełnometrażowe jaki i krótkie filmiki na YouTube. Kolory są żywe, długie filmy działają bardzo płynnie.


Za pracę telefonu odpowiada system Android 4.0 (Ice Cream Sandwich). LG na szczęście zdecydowało się na wprowadzenie na rynek swojego najważniejszego produktu z najnowszym systemem operacyjnym fabrycznie na pokładzie.


Wraz z „Lodową kanapką” otrzymujemy nową nakładkę LG: Optimus UI 3.0 zawierającą funkcję Quick Memo. Dodatek ten pozwala w bardzo szybki sposób zapisywać za pomocą palca notatki na ekranie głównym smartfona i dzielenia się nimi poprzez sieci społeczne, bez konieczności uruchamiania specjalnych aplikacji.


Inne nowe funkcje to:

  • Możliwość odblokowania telefonu za pomocą przeciągania dowolnym miejscu na ekranie;
  • Pattern Lock: nowy wzór blokady dla najczęściej używanych funkcji,
  • Prostsza wersja interfejsu Optimus UI 3.0 dla nowych użytkowników smartfonów, która organizuje Menu Główne w ten sposób, aby oferowały łatwiejszy dostęp do aplikacji
  • Aplikacja Download (Pobrane) w menu


Standardowo do odblokowania smartfona służy pierścień blokady, który przeciągamy w dowolnym kierunku. Podstawowe aplikacje: Telefon, SMS/MMS, e-mail i Aparat możemy włączyć od razu, bez odblokowania telefonu, po przeciągnięciu pierścienia palcem od ikonki do góry. Górny pasek oferuje typowe informacje: siła zasięgu, poziom naładowania baterii, włączony NFC oraz centrum notyfikacji.


Obsługa i znana wcześniej funkcjonalność Androida pozostała taka sama, natomiast o nowościach przeczytacie troszkę niżej. Widżety LG, takie jak zakładki lub narzędzia z pewnością wnoszą nieco urozmaicenia do Android 4.0. Jednym z użyteczniejszych widżetów jest aplikacja notyfikacji, która pozwala łatwo mieć kontrolę ważnych funkcji: wyciszenia, aktywności Bluetooth, Wi-Fi, GPS, a także Quick Memo. Sam widżet nie powoduje zauważalnego obciążenia systemu, ani skrócenia czasu pracy na baterii, a pozwala szybko włączyć/wyłączyć odpowiednią funkcję. Aby wyświetlić wszystkie ostatnio otwierane programy musimy posłużyć się przyciskiem HOME.


Niestety tradycyjne uszczypnięcie nie działa w przypadku, gdy chcemy wyświetlić wszystkie pulpity – jest ich do dyspozycji siedem. Głównym pulpitem zawsze jest ten środkowy. Po przytrzymaniu palca w pustym miejscu pulpitu przez około sekundę otwiera się okienko, w którym przejść możemy do opcji dodawania skrótów i widżetów. Same widżety są w znacznej części standardowe, jednak producent dodał też kilka autorskich. Po menu poruszamy się w poziomie.


Z ciekawszych, autorskich aplikacji możemy polecić, te które sprawiają, że i sprawiają, że 4X HD możemy nazwać multimedialny. Dobrymi przykładami są Smart Share i Stacja Multimedialna, które to aplikacje umożliwią bezprzewodowe strumieniowe przesyłanie treści z telefonu, podłączonego do domowej sieci DLNA, na ekran telewizora. Remote Call, czyli usługa premium, która pozwala zdalnie diagnozować problemy ze smartfonem. SmartWorld, platforma z polecanymi przez LG aplikacjami z Google Play.


Menedżer aplikacji do zarządzania działającymi w tle usługami i programami i edytor obrazów znacznie ułatwiają korzystanie ze smartfona. Kolejną ciekawostką jest autorska aplikacja Backup, pozwalająca wykonać kopię zapasową kontaktów i wiadomości SMS na karcie microSD, a następnie przywrócić je z powrotem (np. po przywróceniu ustawień fabrycznych).


Smartfon ma również radio FM z RDS.

LG umieściło w swoim telefonie niemal wszystkie dostępne zaawansowane technologie – jest oczywiście 3G (HSDPA 21 Mbps / HSUPA, 5.76 Mbps), A-GPS, Bluetooth v4.0 (A2DP, LE), Wi-Fi (w najszybszym standardzie n).



Mamy także do wyboru Wi-Fi Direct, Wi-Fi hot spot i TV-out (via MHL A/V link) NFC i GPS. Z kolei technologia DLNA pozwala przesyłać obraz bezprzewodowo. Niestety na razie producent nie przewiduje obsługi technologii LTE.


NFC służy do obsługi modułu Near Field Communication i zawiera historię odczytywanych tagów. Sieci bezprzewodowe wyszukiwane są błyskawicznie, a ich konfiguracja nie wymaga szerokiej wiedzy technicznej. Mobilny hot-spot w testach również nie przysparzał kłopotów – sygnał był wystarczająco silny i stabilny.

Jeszcze kilka słów o podstawowych funkcjach. Jakość rozmowy jest na najwyższym poziomie. Głos w słuchawce brzmi, po obu stronach bardzo naturalnie i przyjemnie oraz nie było słychać żadnych przeszkadzających szumów – dzięki temu możemy rozmawiać praktycznie w każdych warunkach. Ponadto Swift 4X HD nieźle radzi sobie z utrzymywaniem połączeń w miejscach, gdzie występuje słaby zasięg sieci. Głośniki radzą sobie także podczas słuchania muzyki, precyzyjne odtwarzają dźwięki i mają silne basy, a dźwięk jest naprawdę czysty. Muzyka gra głośno na słuchawkach jak i na głośnikach. Bez obawy mogę go polecić, jako przenośnego odtwarzacza audio nawet bardziej wymagającym użytkownikom.

Brak rozsuwanej klawiatury wymusza korzystanie z jej ekranowego odpowiednika. Wyświetlacz urządzenia ma 4,7 cala, więc mamy prawdziwy komfortu pisania. Pola znaków są duże i bez problemu trafimy w każdą literę. Także funkcja podpowiedzi sprawuje się bardzo dobrze i pozwala szybko zmienić błędnie wpisany wyraz na prawidłowy.


Do podglądu plików biurowych zgodnych z Microsoft Office służy aplikacja Quickoffice 3.0. Do podstawowych prac nad tekstem wystarcza. Oprócz typowych plików DOC i XLS, otworzymy też PPT (prezentacje) oraz PDF-y.