Jesteś tutaj:-, Bezpieczeństwo, Huawei, Inne, Internet, Newsy, Opinie ekspertów, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Top7-Sieć 5G – zielona z natury i przyjazna dla środowiska

Sieć 5G – zielona z natury i przyjazna dla środowiska

Teleinformatyczna rewolucja, jaką jest wprowadzenie technologii 5G może być realnym kołem ratunkowym dla ochrony środowiska i redukowania niekorzystnych zmian związanych z rozwojem gospodarczym na świecie. Czy za kilka lat, obchodzony 22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi będzie wyglądał inaczej? Z pewnością. Czy nowe technologie takie jak 5G pomogą w walce ze zmianami klimatycznymi? To zależy już od szybkości wdrażania możliwości, które stwarza ta technologia.

5G ma w sobie potencjał do stymulowania gospodarki zarówno na poziomie krajowym jak i międzynarodowym. Szukanie impulsów gospodarczych, tak istotnych w momencie obecnego kryzysu kieruje uwagę rządzących oraz przedsiębiorców w stronę technologii, która pozwala na rozwinięcie i transformacje gałęzi gospodarki w niespotykanym dotychczas wymiarze. Przemysł 4.0, Internet Rzeczy czy rozwój sztucznej inteligencji to tylko niektóre przykłady, które niedługo staną się nowym standardem. Równolegle do korzyści stricte ekonomicznych otwarte zostaną drzwi do usprawnień pozwalających ograniczać zużycie energii czy emisję gazów cieplarnianych.

W skali globalnej Huawei w ramach inicjatywy TECH4ALL podejmuje liczne działania, których celem jest wykorzystanie technologii do ochrony planety i dążenie do bardziej zrównoważonej przyszłości, m.in. ochrona lasów deszczowych i monitorowanie stanu czystości wód przy wykorzystaniu AI, chmury i rozwiązań big data, zalesianie pustyń za pomocą najnowszych technologii czy budowanie zielonych centrów danych z kontrolą temperatury zarządzaną przez sztuczną inteligencję

 

„Uważamy, że technologie takie jak chmura, AI i 5G są niezbędne do ochrony środowiska i zachowania różnorodności biologicznej.” – Kevin Zhang, dyrektor generalny Huawei ICT Infrastructure.

 

Z kolei prace nad rozbudową infrastruktury sieciowej 5G w Europie ściśle wpisują się w ustanowione przez ONZ cele zrównoważonego rozwoju. Sieć 5G jest przeszło 10-krotnie bardziej efektywna energetycznie w porównaniu z siecią LTE, co jest szczególnie istotne pod kątem prognoz odnotowujących stały wzrost tempa przyrostu danych i rosnącego popytu na ich bezprzewodowy transfer. Według ekspertów Huawei wprowadzenie technologii 5G może przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 500 mln ton do 2030 roku w skali światowej.

Ekologiczne rozwiązania jakie niesie za sobą wdrożenie 5G wpłyną także m.in. na utrzymanie niezależności energetycznej, zwiększenie energooszczędności i pomniejszenie śladu węglowego. Dzięki rozwojowi sieci najnowszej generacji, a co z tym się wiąże nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz AI możliwe będzie zoptymalizowanie procesów w sektorach w największej mierze odpowiedzialnych za emisję CO2 takich jak transport, energetyka, przemysł, rolnictwo i budownictwo. Największe korzyści przyniesie wielopłaszczyznowa implementacja 5G m.in. w zakresie inteligentnych rozwiązań zarządzania energią, transportu w miastach czy zautomatyzowanym rolnictwie.

Zastosowanie rozwiązań cyfrowych w transporcie będzie miało wpływ na takie wyznaczanie tras przewozów towarów, które zredukuje liczbę przejazdów, zautomatyzowane systemy parkingowe pozwolą zaś na szybsze odnalezienie wolnego miejsca. Dzięki Internetowi Rzeczy, sztucznej inteligencji i 5G zużycie energii w budynkach będzie mogło zostać zredukowane nawet o 15% poprzez uwzględnienie, np. prognozy pogody i obłożenia budynków. Inteligentne fabryki funkcjonujące w myśl idei Przemysłu 4.0 dzięki sieci piątej generacji zyskają szansę na redukcję zużycia energii poprzez robotyzację i zautomatyzowanie procesów produkcji, co jednocześnie wiązało się będzie z poprawą szybkości oraz lepszą efektywnością kosztów. 5G nie pozostanie bez wpływu także na dynamiczny rozwój telemedycyny, pracy zdalnej i nauki online, co bezpośrednio będzie miało wpływ na zmniejszenie mobilności wśród społeczeństwa, a co z tym się wiąże – redukcję wydzielanych do środowiska spalin.

 

„Obecnie wydatek energetyczny, stanowiący średnią ilość energii niezbędną do przesyłania danych w miejscu, w którym znajduje się komórka 5G, wynosi 8-15% tego, co w technologii LTE. Przy przejściu na sieć piątej generacji można byłoby zaoszczędzić średnio ok. 90% energii przeznaczanej na przesłanie 1 bita danych. Dzięki wykorzystaniu do transmisji fal mmWave wartość przesyłu może zostać zredukowana do 1-2% wydatku energetycznego notowanego w makro komórkach 4G. Największy wpływ na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla będzie miało wykorzystanie rozwiązań takich jak Massive MIMO, mmWave i 5G New Radio.” – Aleksander Jakubczak, Huawei Polska.

 

Huawei stale inwestuje w badania nad rozwojem technologii 5G, które pozwalają tak wysoki poziom redukcji wydatku energetycznego. Stosowanie zintegrowanych układów elektronicznych, innowacje w zakresie oprogramowania oraz wykorzystanie AI pozwalają zredukować pobór energii potrzebnej do pracy bezprzewodowych urządzeń sieciowych do 15%, nie zmieniając przy tym wydajności sieci. Firma wykorzystuje także innowacyjne rozwiązania, takie jak biomimetyczne rozpraszanie ciepła w obrębie chłodzenia urządzeń do transmisji 5G.

Dzięki rozwiązaniom Huawei same stacje bazowe 5G nie wymagają stosowania klimatyzacji, przez co zmniejsza się zapotrzebowanie na energię elektryczną. W efekcie stacje bazowe   są wysoce ekologiczne i zużywają o 20% mniej prądu niż inne dostępne na rynku tego typu rozwiązania, co jest szczególnie istotne w kontekście zrównoważonego rozwoju i troski o przyszłość naszej planety.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile