Jeżeli chodzi o oferowane metody łączności Ascenda G730 to czujemy delikatny niedosyt – nie znajdziemy tutaj LTE, a nawet NFC, które zaczyna być standardem w tej półce cenowej. telefon działa w zakresach, 2G: GSM 850/900/1800/1900 MHz 3G: WCDMA 900/2100 MHz, w standardzie HSDPA do 7,2 Mbit / s i HSUPA z prędkością do 5,76 Mb / s. Przez całe dwa tygodnie nie doświadczyłem zerwania połączenia w miejscach, w których nie powinno się to zdarzać. Wszystko to sprawia, że przeglądanie stron internetowych przebiega sprawnie i bez zakłóceń. Oprócz tego komunikację bezprzewodową zapewniają: karta sieciowa Wi-Fi pracująca w standardzie IEEE 802.11 b/g/n z możliwością tworzenia punktów dostępowych, Bluetooth 4.0 z protokołem A2DP oraz odbiornik GPS z Assisted GPS. Co prawda wbudowana antena nie należy do najbardziej czułych i zdarzało się, że G730 gubił zasięg WiFi w miejscach, gdzie konkurencyjne urządzenia wciąż miały 1-2 kreski zasięgu, trudno jednak mówić o jakimś wielkim problemie w tej kwestii. Warto dodać, że Ascend G730 sprawdza się, jako odbiornik do nawigacji satelitarnej. Moduł GPS nie zawiódł mnie ani razu, swoje koordynaty mogłem odczytać już po kilkunastu sekundach. GPS działa stabilnie, a urządzenie szybko powraca do starej trasy, po utracie sygnału z satelity. Poza tym znajdziemy też radio FM.


Aparat, który znajdziemy w Ascend G730, pozwala na wykonywanie zdjęć o maksymalnej rozdzielczości 5 MP. Jakość wykonywanych zdjęć można uznać za przeciętną. Kamera telefonu ma częste problemy z właściwym doborem parametrów takich jak naświetlenie zdjęcia, czy też balans bieli. Nawet w dobrych warunkach oświetleniowych zarejestrowane zdjęcia są dość wierne oryginałowi, ale dużo szczegółów jest lekko rozmytych. Ponadto słaby stabilizator obrazu może przełożyć się na zwiększoną liczbę ujęć poruszonych z winy fotografa. Ciekawą funkcją jest obsługa komend głosowych w aparacie – zdjęcie można wykonać zdalnie, bez konieczności dotykania smartfona.

Jakość fotografii możecie sami ocenić przeglądając przykładowe zdjęcia:







Trochę mogą być zawiedzeni mobilni filmowcy – Ascend G730 oferuje nagrywanie i odtwarzanie filmów, tylko w jakości HD (720p).

W Huawei Ascend G730 znajdziemy baterię o pojemności 2300 mAh, która dzięki funkcji oszczędzania energii zapewnia solidny czas pracy.


Telefon upominał się o ponowne naładowanie po około 2 dniach przeciętnego użytkowania. Przykładowo, przejazd pociągiem Warszawa – Katowice, przy częstym korzystaniu z transmisji danych i multimediów, wykazał spadek energii o około 50%. Ogólnie rzecz biorąc, za czas pracy smartfona Huwei należy się pochwała.