Kilka słów o wnętrznościach pochodzącego z Chin smartfona. Huawei Ascend G6 posiada serce, na które składa się 4-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon MSM8210 z zegarem 1,2 GHz, wspomagany przez układ graficzny to Adreno 305 i 1 GB pamięci RAM. Dzięki czemu smartfon działa płynnie i nie ma problemów z obsługą nawet bardziej zaawansowanych aplikacji i gier. Przez kilka dni użytkowania urządzenia, ani razu nie zdarzyło mi się żeby się zawiesił albo odmówił posłuszeństwa. Cyfrowe archiwa przeniesiemy do pamięci Ascend’a G6 o pojemności 4GB, (dla użytkownika pozostaje ok. 1,85GB). W razie potrzeby pamięć można powiększyć o maksymalnie 32 GB, wykorzystując złącze kart pamięci Micro SD.


Telefon korzysta z lekko już leciwego systemu systemu Android 4.3 Jelly Bean. Rolę nakładki systemowej pełni dobrze znane autorskie rozwiązanie Huawei o nazwie Emotion UI. Jak na razie brak informacji o planowanej aktualizacji systemu do najnowszego Androida 4.4 KitKat. Najnowsza wersja intuicyjnego i łatwego w użyciu interfejsu Emotion UI 2.0 sprawia, że Ascend G6 jest przyjaznym urządzeniem dla każdego.


Producent zrezygnował z typowego Menu z listą wszystkich zainstalowanych aplikacji. Dzięki funkcjom personalizacji ekranu głównego oraz ulepszonym trybom pracy interfejsu „Standard” i „Simplicity” – tryb uproszczonego interfejsu.


Nawigowanie smartfonem jest proste i przyjemne. Z nietypowych rozwiązań software’owych można wymienić narzędzie o nazwie Menedżer telefonu. Pozwala ono zoptymalizować telefon dla szybszego działania – możemy zamknąć zbędne aplikacje oraz oczyścić pamięć. Zaprogramujemy funkcję ochrony przed nękaniem (blokowanie wiadomości oraz połączeń z wybranych numerów) oraz ustawimy tryb oszczędzania energii. Emotion UI to także wiele przydatnych preinstalowanych aplikacji i przydatnych, ładnie wykonanych widżetów. Więcej na ten temat autorskiego interfejsu Huawei pisaliśmy, przy okazji na przykład testu Huawei Ascend P7.


Specyfikację uzupełniają: moduł Bluetooth 4.0, GPS, WiFi 802.11b/g/n oraz obsługa szybkiego transferu danych HSDPA+ 21.4 Mbps i HSUPA 5.76 Mpbs. Podstawowe zadanie telefoniczne, czyli połączenia, nawiązywane są też bez problemu, a rozmówcy słyszą się bardzo dobrze. I tak dochodzimy do kolejnego działu naszej recenzji, czyli praktyczne zastosowanie testowanego sprzętu podczas urlopu.