Dobra, koniec nudzenia liczbami, spójrzmy na to, co tygryski lubią najbardziej i sprawdźmy, co „Trójka” nam oferuje w tym względzie. Smartfony przejęły już rolę podręcznych aparatów cyfrowych. 16-megapikselowa kamerka Sony IMX298, 6-częściową soczewką, przysłoną f/2.0, i z systemem optycznej stabilizacji, to jeden z najlepszych układów fotograficznych w swojej klasie cenowej.


Zdjęcia imponują intensywnością barw i szczegółowością. PixelMaster 3.0 sprawia, że możliwości fotograficzne serii ZenFone 3 wykraczają poza to, co standardowo otrzymuje użytkownik smartfona. Czas dokładnego ustawienia ostrości wynosi około 0.03 sekundy, a poza tym potrafi sprawnie śledzić poruszające się obiekty. System automatycznej regulacji ostrości Asus TriTech oferuje trzy metody pomiaru począwszy od wykrywania fazy, przez światło lasera, po śledzący autofocus.

Wiadomo, że wyścig na megapiksele to zabieg czysto marketingowy, który w ogromnej większości przypadków nie przekłada się na jakość wykonywanych zdjęć. A to co sprawia, że czujemy się bardziej profesjonalnymi fotografami to aplikacje ułatwiające nam robienie lub poprawianie zdjęć.


ZenUI oferuje w tym obszarze dużo możliwości. Aplikacja Aparat z trybem profesjonalnym pozwala w prosty sposób zmienić wartość ekspozycji, ISO, balans bieli, migawkę oraz ostrość. Z kolei funkcja ASUS Splendid zmienia temperatury barw (zimna/ciepła) oraz ma kilka opcji ustawienia kolorów: zrównoważony, filtr światła niebieskiego, żywe kolory lub niestandardowy. Wśród kilkunastu innych trybów znajdziemy także m.in.: upiększanie, robienie zdjęć w słabym oświetleniu lub nocą, głębię ostrości, efekty (sepia, negatyw itp.), selfie, animację GIF, panoramę, miniaturę, cofanie w czasie (ułatwia uchwycić będące w ciągłym ruchu osoby, zwierzęta), usuwanie inteligentne (eliminuje niepożądane obiekty z tła jak np. przejeżdżający samochodów), z uśmiechem (łączy najlepszą minę każdej z osób na zdjęciu grupowym z kilku zdjęć w jedno) i upływ czasu (time lapse). Podsumowując ten wątek – fotografowanie ZenFone 3 sprawia naprawdę dużo frajdy.

Zobaczcie jak wypadły przykładowe zdjęcia:




Po przejściu na tryb wideo możemy ustawić jakość rejestrowanego filmu w w jakości 4K UHD , lub 1080p, przy 30 klatkach na sekundę. Filmy są szczegółowe, płynne, a ponadto oferują dobrej jakości. W trakcie kręcenia filmów, stosowana jest trójosiowa stabilizacja elektroniczna (OIS i EIS), która pozwoli zapewnić ”nienaruszony” obraz.

Przykładowe wideo:

Smartfony przejęły rolę podręcznych komputerów. Jednak intensywna praca szybko je wyładowuje. Ten problem ma rozwiązać bateria o pojemności 2650 mAh. Technologia Quick Charge 3.0 znacząco skraca czas ładowania – już 5 minut wystarczy, żebyśmy zyskali dodatkowe dwie godziny rozmów.

Przy intensywnej pracy, taka wartość przekłada się na ok. 1,5 dnia pracy na jednym ładowaniu. Jeśli korzystamy z telefonu trochę mniej, powinniśmy szukać ładowarki po 2-3 dniach.

W naszym teście obciążeniowym PCMark sprzęt wyłączył się po 5 godzinach i 51 minutach. Co jest dobrym wynikiem, w tej grupie smartfonów.