ZenFone 3 (ZE520KL) został wyposażone prawie we wszelkie wymagane moduły łączności, jakie oczekujemy od smartfona, w tej półce cenowej. Jeśli chodzi o łączność bezprzewodową, mamy do wyboru Wi-Fi ac, Bluetooth 4.2 oraz 4G/LTE, z którym otrzymujemy pełną elastyczność pobierania danych z prędkością do 300 Mb/s. Niestety zabrakło NFC, która w smartfonach, nie tylko w topowych, jest już dziś standardem.


Dobra antena pozwala cieszyć się zasięgiem w każdym miejscu, gdzie tylko jest dostęp naszego operatora. Przez cały okres testowania nie zauważyłem utraty zasięgu w miejscach, w których nie powinno się to zdarzać. Strony wczytują się w bardzo szybkim tempie a korzystanie z przeglądarki Chrome oraz Internet jest bezproblemowe.


ok. 10 m od routera

Najnowsza technologia 802.11ac dla połączeń Wi-Fi, pozwala transmitować dane z prędkością do 433 Mb/s. Czułość Wi-Fi stoi na dobrym poziomie i jest lepsza od kilku innych smartfonów, które znajdowały się w tej samej odległości od routera.


GPS działa dość stabilnie i szybko, swoje koordynaty mogłem odczytać już po kilkunastu sekundach. Dokładność pomiaru 3-4 m.

Mózgiem naszego bohatera jest dobrze znany system


Niewątpliwą zaletą posiadania interfejsu Asus miała być łatwość personalizacji smartfonu. Niestety nakładka od samego początku przytłacza nas mnogością zmian i dodatkowych funkcji w stosunku do czystego systemu Google. ZenUI posiada ponad tysiąc funkcji, które wzbogacają standardowy interfejs Androida.


Dynamiczne, ale czy intuicyjne w obsłudze oprogramowanie pozwala zmodyfikować ikony na większe lub mniejsze, spersonalizować grafikę, ale przede wszystkim uporządkować aplikacje w odpowiednich folderach. Do tego bogaty wybór tapet oraz możliwość dodawania własnych projektów pozwalają nadać urządzeniu indywidualnego charakteru. A na plus.

Gracze zwrócą na pewno uwagę na aplikację Dżin Gier (Game Genie). To zupełnie nowa funkcja ZenUI 3.0, która udzieli wszystkich niezbędnych informacji na temat gry, podpowie jak grać efektywniej i umożliwi udostępnianie rozgrywki.


Rodzice docenią tryb dla dzieci, który uruchamia przeglądarkę internetową z ochroną rodzicielską oraz daje dostęp tylko do wybranych przez nich gier i aplikacji.


Tryb łatwy, zaprojektowany pod kątem osób starszych, pozostawia tylko podstawowe funkcje, uprasza układ i powiększa ikony. Interesujący jest tryb jednoręczny, który zmniejsza i tak umiejscawia interfejs, by nawigacja kciukiem była bezproblemowa. Nie zabrakło również trybu „Nie przeszkadzać”, który wycisza mobile Manager optymalizuje pracę. Pozwala na zarządzanie danymi i ustawieniami prywatności, jak również zwiększanie wydajności poprzez m.in. oszczędzanie energii.

Piękna obudowa wymaga nadzwyczajnych rozwiązań – i taki właśnie jest ZenFone 3 (ZE520KL). Za jego wydajność odpowiada 64-bitowy, ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 625 2.0GHz, 4GB pamięci RAM (w sklepach dostępna jest też edycja 32/3 GB) i moduł graficzny Adreno 506. Procesor smartfona wyposażono w 14-nanometrowy tranzystor polowy Fin Field, który oferuje pełnię mocy przy niższym o 35% poborze energii. Wbudowana pamięć wynosi 64 GB, z czego dla użytkownika pozostaje ok. 54 GB.


W kwestii płynności działania i wydajności smartfonowi nic nie można zarzucić. Animacje nie gubią klatek, a telefon nie zwalnia przy dużej liczbie aplikacji działających w tle. Granie na testowanym smartfonie to radość z rozrywki, którą zawsze mamy pod ręką. aplikacja Game Genie w ZenUI oferuje narzędzia, z którymi Zenfone po raz kolejny pozytywnie zaskakuje. Podpowiada jak poprawić wyniki, zwiększa wydajność i niweluje opóźnienia oraz pozwala na strumieniowanie rozgrywki online. A do tego opcja przeszukiwania zasobów YouTube’a i odpalania wideoporadników bez wyłączania gry, uszczęśliwi każdego smarfonowego gracza . W benchmarku AnTuTu telefon uzyskał prawie 63 tys.punktów. Przy intensywniejszej pracy tylny panel robi delikatnie ciepły.