Aparat w Zenfonie 5 dysponuje 8-megapikselową matrycą oraz przesłoną f/2.0. Zanim jednak przejdziemy do jakości rejestrowanych zdjęć, przyjrzyjmy się aplikacji aparatu. Okno podglądu prezentuje standardowe rozmieszczenie przycisków. Z prawej strony znajdują się przycisk rejestracji zdjęcia oraz wideo, a także menu trybów. Po lewej mamy przyciski lampy błyskowej, przełączania aparatów, dodawania efektów kolorystycznych oraz ustawień.


Tryby jakie mamy do wyboru to: Automatyczny, Cofanie w czasie (wykonuje serię zdjęć w czasie rzeczywistym, a po naciśnięciu przycisku mamy możliwość wybrania zdjęcia w odstępie 2 sekund do tyłu i 1 sekundy do przodu), HDR, Panorama, Noc, Słabe oświetlenie (przy maksymalnie 2 megapikselach), Selfie (przy użyciu tylnego aparatu, telefon sam robi zdjęcie gdy wykryje twarz), Miniatura (wskazujemy obszar o kształcie koła lub poziomego/pionowego pasa, który ma pozostać ostry, a pozostała część zdjęcia pozostaje nieostra, tworząc efekt fotografowania z małej odległości), Głębia ostrości, Usuwanie inteligentne (ruchome obiekty są usuwane ze zdjęcia dzięki wykonaniu 5 zdjęć seryjnych), Z uśmiechem (wybór najlepszego ujęcia twarzy spośród 5 zdjęć seryjnych), Upiększanie (po wykryciu twarzy mogą zostać wyszczuplone policzki, poprawione oczy, dodany róż lub zmiękczona skóra), Animacja GIF (seria zdjęć, z których tworzy się animację). Trybów jest więc naprawdę sporo, ale wątpię, żeby komukolwiek chciało się w to bawić i używać więcej niż ze trzech. Są również osobne tryby dla Wideo, spośród których najciekawszy będzie chyba klip poklatkowy.


W ustawieniach znajdują się standardowe opcje, taki jak balans bieli, zmiana jakości i rozdzielczości, regulacja ISO (50 – 800) czy wartości ekspozycji. Po włączeniu stabilizacji obrazu rozdzielczość filmów spada do 720p.


Jakość zdjęć wykonywanych przez Zenfona 5 określiłbym jako dobrą. Telefon dosyć szybko łapie ostrość, rejestruje sporo szczegółów i oferuje dobry kotrast. Niestety, aktualne warunki atmosferyczne nie pozwalają na robienie zdjęć w dobrym, słonecznym świetle, więc zazwyczaj musiałem posiłkować się trybem HDR. Moim zdaniem zdjęcia mogłyby mieć bardziej nasycone kolory, ale to też może kwestia aury. W każdym razie Zenfone nie ma się co wstydzić swojego aparatu.

Oto przykładowe zdjęcia:







W kwestii nagrywanych filmów niestety jest gorzej. Producent deklaruje FullHD przy 30 klatkach na sekundę, ale przy słabszym świetle tych klatek jest mniej. Sporo mniej. Nagrywając w pochmurny dzień telefon nagrywa w 12, a nawet 10 klatkach na sekundę. Rejestrowany dźwięk jest tylko mono. Niestety, na tym polu Zenfone wypada słabo.

Oto przykładowe nagranie:

Odtwarzacz muzyczny w tym telefonie to bardzo przyjemna aplikacja, która pozwala na wyświetlanie naszej muzyki wg albumów, wykonawców, utworów, gatunków, kompozytorów oraz folderów. Nie zabrakło korektora, którym jest stockowy equalizer wbudowany w Androida lub Kreator audio od Asusa, w który możemy wybierać spośród 6 schematów dźwięku: Smart mode, Muzyka, Film, Nagrywanie, Gry oraz Mowa. Słuchaczy radia FM informuję, że producent także i o nim nie zapomniał. Dźwięk na słuchawkach jest bardzo dobrej jakości, a głośnik zewnętrzny również nie zawodzi – jest czysto i głośno. Dzięki zaoblonej bryle smartfona i umieszczeniu głośnika z boku, dźwięk nie jest tłumiony nawet gdy telefon leży na stole.


Do przeglądania internetu służy przeglądarka Internet oraz Chrome. Ta pierwsza oferuje przejrzysty interfejs oraz umożliwia np. przejście w tryb incognito, zapisywanie stron do czytania offline czy też w późniejszym czasie, a Chrome’a opisywać chyba nie trzeba. Telefon wyposażono w moduł LTE, dzięki czemu możemy uzyskać prędkości pobierania do 150 Mb na sekundę oraz wysyłania do 50 Mb na sekundę. Sygnał sieci Wi-Fi (w standardzie b/g/n) jest stabilny, ale zasięg mógłby być lepszy, bo telefon zazwyczaj pokazywał 1 kreskę mniej niż konkurencja.


Jakość dźwięku w trakcie rozmów telefonicznych zarówno ja, jak i mój rozmówca oceniliśmy jako dobrą. Aplikacja telefonu jest przejrzysta a klawiatura wygodna, chociaż brakuje jej technologii pisania przeciągnięciami.