Obsługa i ergonomia.

ASUS P526

Pierwsza rzecz jaką widzimy wyjmując telefon z pudełka to dość duży, dotykowy wyświetlacz i mała klawiatura. Obudowę wykonano z dobrej jakości materiałów i chyba nie znajdziemy niczego do czego można by było się doczepić. W P526 nie ma mowy, aby coś, gdzieś zatrzeszczało, albo było nierówno spasowane, a konstrukcja jest solidna i powinna dużo wytrzymać.

Nad wyświetlaczem znajduje się wielokolorowa, informacyjna dioda LED, która informuje o naładowaniu baterii, połączeniu z siecią GSM, włączonym Bluetooth lub GPS oraz o zdarzeniu np. nieodebranym połączeniu.

Klawiaturka jest mikroskopijna w stosunku do reszty obudowy i jak ktoś ma duże palce to może mieć problemy. Mimo to jestjest łatwa w obsłudze. Klawisze są małe, ale mają odpowiednie wypuklenie i skok. Brawa dla producenta za zainstalowanie blokady klawiatury za pomocą suwaka. Z funkcyjnych klawiszy można wymienić m.in.: pod trójką – szybki dostęp do funkcji Voice Commander, przycisk przełączenia tryb/zadanie i przycisk Usuń oraz klawisze aktywacji/zakończenia połączenia. Pod klawiaturą znajdziemy Mikrofon.

ASUS P526

Patrząc od góry mamy przycisk zasilania. Pojedyncze naciśnięcie ustawia w tryb wstrzymania lub wybudza urządzenie z trybu uśpienia.

Aby sprawniej poruszać się po całych zasobach PDA, producent zainstalował na lewym boku pokrętło wybierania. Ta trzykierunkowa rolka umożliwia wygodną nawigację poprzez menu. Użycie rysika jest ograniczone do minimum. Pokrętłem wybierania, jak nazwał tę rolkę producent, łatwo się steruje kciukiem, pewnie trzymając urządzenie w dłoni. Pod rolką mamy przycisk OK. Naciśnięcie potwierdza komendę lub powoduje zamknięcie / zakończenie otwartej aplikacji.

ASUS P526

Elementy z prawej strony idąc od góry konstruktorzy umieścili Przycisk Hold (zablokowanie), przycisk Aparatu, przycisk Reset, gniazdko dla kart pamięci microSD i gniazdko dla przechowywania rysika.

ASUS P526

Na dole urządzenia umiejscowiono port słuchawek i złącze miniUSB.
Tylna część obudowy to przede wszystkim obiektyw aparatu i głośnik stereo oraz złącze anteny GPS.

Menu Start zawiera najczęściej używane programy i aplikacje. Menu można dostosować do własnych preferencji. W urządzeniu można ustawić dwie różne orientacje ekranu: Pionowa i Pozioma

ASUS P526

Ustawienie na tryb Pionowa umożliwia uzyskanie lepszej widoczności lub lepszego działania niektórych aplikacji. Ustawienie na tryb Pozioma przyda się podczas oglądania filmów lub dłuższych plików tekstowych.

Po uruchomieniu aplikacji lub wybraniu pola, które wymaga wprowadzenia tekstu, symboli, liczb, na pasku menu pojawia się ikona Input panela wprowadzania. Panel wprowadzania umożliwia wybór różnych metod wprowadzania dostępnych w urządzeniu: Klawiatura i T9. Niestety z polskim alfabetem T9 nie działa. Możliwe jest pisanie i rysowanie bezpośrednio na ekranie oraz zapisywanie odręcznych notatek.

ASUS P526

W dowolnym czasie, zależnie od tego czy p526 znajduje się w trybie oczekiwania czy w trybie aktywnym, można nagrać dźwięk, głos lub dodać nagranie do notatki podczas korzystania z urządzenia.

Poprzez użycie narzędzia do wyszukiwania, można wyszukać pliki i inne elementy zapisane w urządzeniu lub w zewnętrznej karcie microSD. Wyszukiwanie można wykonać według nazwy pliku lub według wyrazów w różnych aplikacjach takich jak: Kalendarz Kontakty, Narzędzia biurowe, Pomoc, Notatki i Zadania.

Ikona stanu ułatwia sprawdzenie i wyświetlenie bieżącego stanu następujących komponentów urządzenia USB, Jasność LCD, stan naładowania baterii, pamięć, kartę microSD i pamięć masową.

ASUS P526

Asus P526 to smartphone z polskojęzycznym systemem Windows Mobile 6.0. Sercem urządzenia steruje procesor TI OMAP 850 taktowany zegarem 200 MHz. Nie jest może demonem szybkości ale pracuje stabilnie. W czasie dwutygodniowego dość intensywnego testu tylko raz mi się zawiesił podczas robienia zdjęć.

ASUS P526

Podsumowanie

Asus P526 to w skrócie fajny gadżet, oferujący oprócz łączności z Internetem za pomocą EDGE/GPRS także Bluetooth, stabilny system i nawigację satelitarną na pokładzie.

W czasie kilkudniowego testowania bez problemu logował się do sieci GSM i łączył z Internetem. Urządzenie dobrze leży w dłoni i łatwo go obsługiwać jedną ręką. To na plus. Problem mam z umiejscowieniem grupy użytkowników dla których producent kieruje tego palmfona. W materiałach reklamowych czytamy m.in. przeznaczono go przede wszystkim dla odbiorcy biznesowego i tu mam problem. Najnowsze urządzenia skierowane dla tego segmentu rynku oferują już łącze Wi-Fi nie wspominając o dostępie do sieci trzeciej generacji. Bez wątpienia nabywcami P526 będą klienci, którzy cenią sobie przede wszystkim jakość wykonania i wygląd -pod tym względem Asus dostał ode mnie najwyższe noty.

Andrzej Kisiała

Podstawowe dane techniczne:

  • System EDGE/GPRS/GSM 850/900/1800/1900
  • CPU: TI OMAP 850, 200 MHz
  • System operacyjny: Windows Mobile 6 PL Proffesional
  • Pamięć: 64 MB RAM / 128 MB Flash ROM
  • Wyświetlacz: 2.6″ (320×240) 65K
  • Bluetooth, USB 1.1
  • Czytnik kart flash: microSD
  • Wbudowany GPS chip SiRF Star III
  • Dyktafon
  • Aparat cyfrowy 2.0 MPix.
  • Odtwarzacz mp3
  • Bateria: Li-Ion 1 300 mAh
  • Wymiary: 110x58x15,4 mm
  • Waga: 115 g