Już w marcu oficjalnie rusza polska wersja serwisu Appysmarts.com, który pomaga rodzicom na całym świecie w wyborze najlepszych aplikacji edukacyjnych dla najmłodszych.

Działający prawie od roku Appysmarts.com oferuje recenzje, rankingi i system rekomendacji aplikacji edukacyjnych dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do około 7 lat. Jest obecnie jednym z największych serwisów tego typu na świecie i zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o codzienne informacje o nowościach, zniżkach i darmowych wersjach aplikacji w tym segmencie rynku.

Appysmarts.pl – dla polskich rodziców

Appysmarts.pl rusza z bazą ponad 400 aplikacji, wyselekcjonowanych tak, by odpowiadały potrzebom polskiego odbiorcy. Znajdują się tu zarówno aplikacje polskojęzyczne (zawierające polski tekst, menu, instrukcje), uniwersalne językowo (nie wymagające znajomości języka lub wymagające tej znajomości w minimalnym stopniu), jak i aplikacje nadające się do nauki angielskiego. Redakcja polskiej wersji serwisu współpracuje z największymi polskimi producentami aplikacji edukacyjnych, w tym m.in. z Rosmedia, Egmont Polska, PGS Software, SuperMemo World, JOJO Mobile, Aidem Media czy ZigZag Studio.

Od kwietnia planowana jest publikacja 2-3 recenzji tygodniowo.

Wkrótce na www.appysmarts.pl pojawią się też pozostałe funkcjonalności znane z Appysmarts.com, w tym kanał newsowy z nowościami, bieżącymi promocjach i zniżkami, czy tez kodami promocyjnymi pozwalających na darmowe pobieranie płatnych aplikacji.

W planach jest także uruchomienie polskiej wersji videocastu poświęconego najlepszym aplikacjom oraz serii klipów prezentujących płatne aplikacje i pomagającym w decyzji o ewentualnym zakupie.


Katalog aplikacji i recenzje

Pełny katalog dostępnych aplikacji to około 15000 pozycji (według szacunków redakcji Appysmarts jest to około 80% dostępnych w AppStore aplikacji edukacyjnych dla tego segmentu rynku).

Liczący blisko tysiąc pozycji katalog rekomendacji został przygotowany przez redakcję serwisu w procesie szczegółowej oceny aplikacji pod względem ich przydatności dla określonych grup wiekowych, zakresu tematycznego oraz cech aplikacji (takich jak: obecność reklam, jakość interfejsu czy jakość graficzna). Baza ta zawiera między innymi aplikacje wspierające naukę czytania i pisania, wprowadzające podstawy matematyki czy języków obcych, rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową, kreatywność i logiczne myślenie, pomagające zrozumieć świat, który dzieci otacza i pobudzające ich wyobraźnię.

Każdego dnia w głównym katalogu pojawia się średnio kilkadziesiąt nowych aplikacji, natomiast w katalogu rekomendacji/recenzji są to 2-3 nowe pozycje.

Dla ponad 150 aplikacji zostały przygotowane wideoprezentacje, dostępne na kanale YouTube http://www.youtube.com/appysmarts

Rankingi

Dzięki rankingom publikowanych na Appysmarts.com rodzice w prosty sposób mogą odnaleźć najlepsze aplikacje w interesujących ich kategoriach. Dostępne filtry pozwalają na wygenerowanie nawet tak szczegółowych zestawień jak na przykład „najlepsze aplikacje edukacyjne dla dziewczynek w wieku 5-6 lat na iPada rozwijające umiejętności czytania i pisania, z interfejsem przyjaznym dziecku”. Użytkownicy mogą zawęzić wyniki wyszukiwania zaznaczając takie opcje jak przedział wiekowy, płeć, aplikacje darmowe lub płatne, platforma, typ aplikacji, umiejętności, które chcemy, by dziecko rozwijało oraz wersja językowa aplikacji. Dodatkowo możliwe jest wyświetlanie tylko aplikacji z przyjaznym interfejsem, najlepszą jakością graficzną, najwyższą wartością edukacyjną, pozbawionych reklam, zapewniających najdłuższą zabawę, a także aplikacji, które uzyskały najwięcej głosów redakcji lub użytkowników serwisu.

Rekomendacje

System rekomendacji oparty jest na unikalnym algorytmie uwzględniającym wiele zmiennych (oprócz oceny redakcyjnej brane są także pod uwagę m.in. ocena aplikacji z AppStore, rekomendacje innych użytkowników czy też popularność danej aplikacji).

Rekomendacje dostępne są dla zarejestrowanych użytkowników. W czasie rejestracji użytkownicy wypełniają ankietę określającą wiek, płeć, zakres umiejętności/kompetencji dziecka. Pozwala to systemowi na wygenerowanie bazowej listy rekomendacji, która następnie może być aktualizowana lub modyfikowana.

iOS vs. Android vs. Windows Phone

Obecnie Appysmarts.com dostarcza informacje dotyczące aplikacji przygotowanych na platformy iOS, Android i Windows Phone, jednak zdecydowana większość aplikacji na stronie to aplikacje przeznaczone na urządzenia Apple.

Jest to odzwierciedleniem obecnej sytuacji rynkowej. Większość producentów aplikacji dla dzieci stosuje zasadę „iOS first”, czyli w pierwszej kolejności przygotowywana jest wersja na tę platformę, a dopiero w drugiej kolejności (jeśli w ogóle) wersja Androidowa (lub Kindle Fire). Nawet najwięksi, dysponujący największymi budżetami producenci rzadko przekładają pełne portfolio aplikacji z iOS na inne platformy (np. wiele popularnych także w Polsce aplikacji Toca Boca czy Duck Duck Moose nie doczekało się jeszcze Androidowych wersji).

Powodów takiej sytuacji może być kilka: większe przychody pochodzące ze sprzedaży aplikacji publikowanych w App Store, znacząco mniejszy problem piractwa, znacznie mniejsza fragmentacja urządzeń iOS, wreszcie dominująca pozycja iPada na najintratniejszym dla developerów rynku USA.

Z nadsyłanych do redakcji Appysmars aplikacji do recenzji (średnio 100-150 aplikacji miesięcznie) ok. 80% to aplikacje przeznaczone dla iOS, 15% to aplikacje „dualne” (iOS+Android), pozostałe 5% to aplikacje wyłącznie na platformę Android. Udział aplikacji dla Windows Phone jest na razie marginalny.

Serwisy appysmarts.com i appysmarts.pl prowadzone są przez warszawską firmę Upper Mind.

źródło: Appysmarts.pl

Kan