Funkcje

Norton Mobile Security posiada kilka przydatnych funkcji, którym warto się przyjrzeć bliżej.

Blokada antykradzieżowa.

Blokada antykradzieżowa przeznaczona jest dla osób, którym skradziono telefon, bądź które zgubiły swój telefon.
Pozwala nam na wykonanie szeregu akcji:

  • zdalne zablokowane telefonu
  • zdalne wyczyszczenie telefonu
  • odblokowanie
  • lokalizacja
  • wywołanie hałasu
  • zrobienie zdjęcia przez telefon.


Wszystkie działania możemy wykonać z poziomu komend SMS a część z nich z poziomu przeglądarki www ze strony antitheft.norton.com. Na stronę tę należy się zalogować a jeśli chcemy korzystać z komend SMS to musimy je wysłać na nasz telefon z wcześniej zdefiniowanego numeru telefonu – np. rodziny lub znajomego. Z takiego telefonu wysyłamy następnie SMS o treści np. lock + hasło i nasza komórka zostanie zablokowana.

Podczas testów blokady natrafiłem na kilka problemów. Telefon zablokowałem ze strony WWW, ale reakcji w komórce nie było przez następne 15 minut. Spróbowałem więc to samo wysyłając SMS z wcześniej zdefiniowanego numeru i mój telefon od razu się zablokował. Odblokowałem go hasłem lecz po kolejnych kilku minutach moja komórka ponownie się zablokowała – zapewne komendą wysłaną 20 minut wcześniej ze strony WWW.
Odblokowałem telefon ponownie, żeby po chwili znowu spróbować zablokować go ze strony WWW. Tym razem mój telefon zareagował natychmiast i nie dało się z niego korzystać. Jakież było moje zdziwienie gdy na stronie WWW zobaczyłem informację, że komórka jest niezablokowana. Potem zrobiło się jeszcze ciekawej – odblokowałem komórkę kodem, lecz przez cały następny dzień blokowała mi się co chwilę i żeby z niej korzystać musiałem cały czas podawać kod odblokowujący. Na stronie www Nortona jej status był jednak cały czas widoczny jako odblokowana.

Jeśli dodać do tego jeszcze fakt, że mimo zablokowania komórki ani razu nie udało mi się pobrać zdjęcia wykonanego przez zablokowany telefon (funkcja Cichy Podgląd) to widać że w usłudze Norton Anti-Theft nie wszystko działa poprawnie.

Trzeba przyznać że taka zabawa w blokowanie i odblokowanie z różnych źródeł ma niewiele wspólnego z praktyką, niemniej jednak moim zdaniem na stronie WWW informacje o stanie telefonu powinny być zawsze aktualne a przypadkowe moim zdaniem blokowanie telefonu jest w ogóle niedopuszczalne.


Po samodzielnej zabawie w blokowanie telefonu przekazałem go znajomemu programiście Android, który obszedł zabezpieczenia Nortona w ciągu 1 minuty. Jeżeli tylko telefon działa w trybie debugowania USB to po podłączeniu go do komputera kablem wystarczy wpisać komendę:

~/android-sdk-linux/platform-tools/adb
uninstall com.symantec.anti.theft


Success

a aplikacja Norton Anti Theft zostanie odinstalowana bez potrzeby podawania jakiegokolwiek hasła. Z wyłączonym debugowaniem nie było to możliwe.


Blokowanie połączeń i SMS-ów

Jeśli nie chcemy otrzymywać wiadomości SMS lub połączeń z określonego numeru to warto skorzystać z tej funkcji. Filtr dla blokady możemy wybrać przeglądając książkę telefoniczną lub wpisując numer „z palca”. Jak to działa w praktyce ? Gdy próbujemy dodzwonić się z zablokowanego telefonu to ekran naszej komórki na chwilę miga a potem się wyłącza. W telefonie z którego wychodzi połączenia pojawia się sygnał zajętości. Wszystkie zablokowane połączenia i SMSy możemy sprawdzić w aplikacji w specjalnym logu.


Skanowanie aplikacji

Dzięki tej funkcji każda nowa aplikacja instalowana w telefonie jest skanowana na zawartość potencjalnie niebezpiecznych funkcji. Skanowanie możemy także ustawić automatycznie – raz dziennie lub raz na tydzień. Cały proces opiera się na sygnaturach niebezpiecznych aplikacji, które Norton Mobile Security stara się wyszukać. Trzeba przyznać że proces ten przebiega szybko. Kilka gigabajtów danych przeszukanych zostało w niewiele ponad minutę. Skaner przyda nam się szczególnie wtedy, gdy korzystamy z aplikacji instalowany z nieznanych źródeł.

Ochrona przed stronami wyłudzającymi dane


Ta funkcja działa tylko w połączeniu z natywną przeglądarką systemową androida. Funkcja blokowania potencjalnie groźnych witryn działa w oparciu o stale uaktualnianą przez Symanteca listę witryn wyłudzających dane. Jeśli wejdziemy na taką stronę wyświetli nam się ostrzeżenie i możemy ją zamknąć bądź kontynuować przeglądanie świadomi zagrożenia. Niestety, jeśli korzystamy z Opery, Dolphina lub innej przeglądarki to funkcja oferowana przez Nortona nie zadziała.